جام جهانی / شناسه خبر: 78828 / تاریخ انتشار : 1397/4/3 15:22
|
تغییرات ناچیز پرتغال از فینال یورو 2016 تا بازی با ایران

اصرار سانتوز به ضدحمله و بلوک دفاعی ثابت

پرتغال نسبت به فینال یورو 2016 تنها سه بازیکن به ترکیب تیمش اضافه کرده که این تغییرات در خط میانی و حمله است.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / در پیش‌بینی‌هایی که قبل از جام‌جهانی وجود داشت، آنها که خوشبین‌تر بودند و البته در اقلیت قرار داشتند، 4 امتیاز برای شاگردان کی‌روش کنار می‌گذاشتند، ولی حالا در آستانه بازی با پرتغال 4 امتیاز چیزی نیست که هواداران را راضی کند.

بعد از بردن مراکش و نمایش درخشان مقابل اسپانیا، حالا همه منتظر برد دوم تیم ملی مقابل پرتغال هستند تا با شش امتیاز نخستین صعود به مرحله حذفی جام جهانی را جشن بگیریم. یک امتیازی که بخش کوچکی از هواداران برای بازی سوم کنار گذاشته بودند، حالا کافی نیست و برای صعود باید یاران رونالدو را شکست بدهیم. پرتغال اما تیم کوچکی نیست. دو سال قبل آنها قهرمان اروپا شدند و به‌عنوان یکی از مدعیان به روسیه آمده‌اند. پرتغال مثل دو سال قبل فرناندو سانتوز را روی نیمکت دارد، ولی این مربی تغییراتی در تیمش به‌وجود آورده و همانطور که وعده داده بود بازیکنان ناآماده یورو را به روسیه نبرده. با این حال تیمش همچنان با آرایش 2-4-4 بازی می‌کند و رونالدو یکی از دو مهاجم تیم و محور حملات است. نگاهی به ترکیب پرتغال در فینال یورو و بازی چهارشنبه مقابل مراکش این تغییرات را آشکار می‌کند.

بلوک دفاعی ثابت
سانتوز تغییری در بلوک دفاعی‌اش نداده. فونته و پپه با وجود سن بالا همچنان در قلب دفاع بازی می‌کنند و او نتوانسته مدافع مطمئنی را به جای آنها پیدا کند. این دو مدافع باتجربه مقابل اسپانیا متزلزل بودند، ولی در بازی با مراکش به خوبی از تک گل رونالدو محافظت کردند. روی پاتریسیو که بهترین دروازه‌بان یورو شد همچنان مرد شماره یک پرتغال است و او هم در بازی مقابل مراکش یک واکنش عالی داشت.
سدریک و رافائل گوئررو مثل یورو در دفاع چپ و راست بازی می‌کنند. گوئررو که مصدومیتی جزیی داشت، ولی به بازی با ایران می‌رسد، مقابل مراکش روز سختی داشت و بارها مقابل امرابات تسلیم شد. ویلیام کاروالیو هم مثل دو سال قبل هافبک دفاعی ثابت این تیم است و سپر محکمی جلوی مدافعان می‌سازد.

---


سه تغییر در نیمه تهاجمی
ترکیب پرتغال نسبت به یورو سه تغییر دارد که در خط میانی و خط حمله است. موتینیو که دو سال قبل بیشتر نیمکت‌نشین بود به‌عنوان زوج کاروالیو در خط میانی بازی می‌کند و جای آدرین سیلوا را گرفته. سانتوز با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند، ولی موتینیو کمی از کاروالیو جلوتر است و بیشتر وظیفه بازیسازی دارد.
رناتو سانچز در یورو توانست پدیده مسابقات شود، ولی بعد از افت غیرمنتظره‌اش حتی در فهرست بلژیک هم نیست و به جای او برناردو سیلوا، هافبک منچسترسیتی در هافبک (گوش) راست بازی می‌کند. سمت چپ خط میانی مثل یورو در اختیار ژائو ماریو است، هرچند این بازیکن در اینتر و بعد وستهم فصل چندان خوبی نداشت.
گوئدس، پدیده جدید پرتغال در خط حمله توانسته به بازیکن ثابتی تبدیل شود. در یورو نانی در این پست بازی می‌کرد و در مقدماتی جام جهانی آندره سیلوا جای او را گرفت، ولی سانتوز حالا ترجیح می‌دهد به مهاجم والنسیا اعتماد کند.
گوئدس در این دو بازی گلی نزده و مقابل اسپانیا چند موقعیت خوب را هدر داد، ولی سانتوز روی تکنیک و سرعت او خیلی حساب کرده و دردسری برای مدافعان حریف است تا رونالدو بتواند از این فضا استفاده کند. مهاجم دوم پرتغال کسی جز رونالدو نیست. موتور او در یورو کمی دیر روشن شد، ولی در روسیه بسیار آماده است و هر چهار گل تیم تا امروز به نام او ثبت شده.

---


جام جهانی، ادامه یورو
پرتغال در یورو شروع خوبی نداشت و در هر سه بازی مرحله گروهی متوقف شد. اگر مثل ادوار قبلی جام ملت‌ها از هر گروه دو تیم صعود می‌کرد، پرتغال نمی‌توانست صعود کند، ولی در مرحله حذفی متحول شد و توانست قهرمان مسابقات شود.
این تیم یورو را با ترکیبی تهاجمی شروع کرد، ولی سانتوز وقتی متوجه شکنندگی تیمش شد، فرم بازی‌ را تغییر داد و با دفاع - ضدحمله در مسیر موفقیت قرار گرفت.
پرتغال در مرحله حذفی با بلوک بسته دفاعی بازی می‌کرد و روی ضدحملات و ضربات ایستگاهی حساب باز کرده بود. این تیم حتی در فینال هم موفق شد خط حمله فرانسه را نود دقیقه متوقف کند و در وقت اضافه با گل ادر به قهرمانی رسید.
می‌توان گفت که جام جهانی روسیه برای سانتوز ادامه یورو است و تیمش همچنان با همان سبک بازی می‌کند. آنها در بازی با اسپانیا بیشتر در دفاع بودند و مقابل مراکش هم پس از گل زودهنگام مراکش کاملا عقب نشستند.
پرتغالی‌ها تاکید کرده‌اند که برای بازی سوم به دنبال سه امتیاز هستند تا سرگروه شوند، ولی این به معنی بازی هجومی از طرف سانتوز نخواهد بود. آنها مثل اسپانیا و مراکش، دو حریف قبلی تیم ملی حمله نخواهند کرد و با توجه به اینکه تیم ملی نیاز به برد دارد، دست سانتوز برای انتخاب نقشه تیمش باز است. نتیجه بازی دوشنبه بستگی زیادی به استراتژی کی‌روش و سانتوز، دو مربی با تفکرات مشابه دارد و هر تیمی که گل اول را بزند می‌تواند به قالب دلخواهش برگردد.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/78828
captcha
تازه ها
بیشتر