یادداشت / شناسه خبر: 78808 / تاریخ انتشار : 1397/4/3 02:15
|
به بهانه‌‌ی هیاهوی پیش از بازی با پرتغال

امیدوار باشیم، فراموشکار نباشیم

فرشاد کاس‌نژاد / شرم‌آور است اگر در این هیاهو فراموش کنیم چه باشگاه‌های بی‌برنامه و بدهکار و ورشکسته‌ای داریم و چه تدارکات مضحکی برای تیم ملی را پشت سر گذاشتیم. اینها اما از امیدها نمی‌کاهد.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / پشت امیدواری این‌ روزهای فوتبال ایران یک فراموشکاری بزرگ نهفته است. یادآوری‌ها البته برای پایان امیدها نیست.

فوتبال ایران فراموشکار است. در همین ماه‌های اخیر، بازی‌ تدارکاتی با حریفی که بازیکنانش با دمپایی در محوطه ورزشگاه آزادی قدم می‌زدند و بازی‌های تدارکاتی که لغو شد، همه از خاطره‌ها محو شده و تونلی که وحید امیری میان پاهای پیکه گشود نقل محافل است. امیدهایی این ‌روزها زنده شده‌اند که ناباورانه به نظر می‌رسند، امید صعود از گروهی دشوار اما انگار نمی‌دانیم چرا امیدواریم یا چرا باید ناامید باشیم.
کارلوس کی‌روش اما فراموشکار نیست. در آخرین مصاحبه‌اش وقتی از تمدید قرارداد با فدراسیون فوتبال حرف زده، یک شرط را پیش از همه مطرح کرده: «اگر برنامه‌هایم را به هم نزنند ادامه می‌دهم. متاسفانه من فراموشکار نیستم.»
فوتبال ایران ولخرج و بی‌برنامه است، یکی از گران‌ترین مربیان جام جهانی را روی نیمکت خود می‌نشاند اما برای پروژه‌ای بزرگ با او برنامه‌ریزی نمی‌کند. البته آنچه امروز در روسیه می‌گذرد امیدوارکننده و لذتبخش است. تیم ملی ایران امید صعود دارد و این بلندپروازی را دور از دسترس نمی‌داند اما از یاد نبریم که با چه تدارک ناامیدکننده‌ای به روسیه رفتیم. از آن تدارکات این تیم ملی و این امیدها پدید آمده.
ما مثل جانی اینفانتینو، رییس فیفا بی‌خبر نیستیم که بپرسیم چرا تیم ملی مقابل اسپانیا دفاع می‌کرد. اینفانتینو رو به مهدوی‌کیا گفته بازیکنان خوبی دارید اما چرا دفاعی بازی می‌کنید. این همان پرسشی است که کی‌روش قبل از طرح سوال اینفانتینو پاسخ داده. گفته من دیوانه نیستم. کی‌روش یقه فیفا را در زمینه دخالت سیاست و نقش تحریم در فوتبال هم گرفته. چه بسا دلبری حرفه‌ای کرده برای مسوولان سیاسی در ایران اما مساله مهم‌تر این است که اینفانتینو به ایران آمد و انگار هرگز سر درنیاورد که باشگاه‌های ایرانی در لیگ حرفه‌ای دولتی هستند و همه ورشکسته. تشکیلات فیفا در آسیا هم جز مماشات با باشگاه‌های متخلف و بدهکار در ایران کاری نکرده. اینفانتینو به جای ایده هجومی برای کی‌روش، راهی پیدا کند برای فوتبالی که یک عمر مستندات دروغین ارائه می‌کرد برای کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا. پس کدام لیگ و کدام کیفیت؟
از کی‌روش در مصاحبه دیروزش جمله‌ای طلایی شنیدیم: «۸ سال در ایران چیزی تغییر نکرده.» کی‌روش خسته است از ۸ سال بدون تغییر روند، ۸ سال بدون تغییر عادات غلط در اداره فوتبال ایران. او به سختی تیمش را ساخته، با کج‌سلیقگی‌های عمیق در فدراسیون فوتبال جنگیده و هیاهوی صعود را نیز خودش به پا کرده. از این هیاهو هم نترسیده اما حق دارد میان این هیاهو یادمان بیاورد که ۸ سال را بدون اصلاح در امور فوتبال ایران پشت سر گذاشته است. ما هم مثل کی‌روش دل‌بسته‌ایم به صعود، دلخوشیم به این تیم اما شرم‌آور است اگر در این هیاهو فراموش کنیم چه باشگاه‌های بی‌برنامه و بدهکار و ورشکسته‌ای داریم و چه تدارکات مضحکی برای تیم ملی را پشت سر گذاشتیم. اینها اما از امیدها نمی‌کاهد. کی‌روش بارها گفته: «اینها برای ما الهام‌بخش است.»
 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/78808
captcha
تازه ها
بیشتر