جام جهانی / شناسه خبر: 78564 / تاریخ انتشار : 1397/3/29 14:21
|
مصر به دنبال نخستین پیروزی در تاریخ جام جهانی

هراس روسیه از بازگشت صلاح

روسیه با پیروزی 5 بر صفر برابر عربستان سعودی، شروعی رویایی به‌عنوان میزبان جام جهانی داشت اما حریف امشب، مصر کاملا متفاوت است بخصوص با توجه به اینکه می‌تواند با بازگشت ستاره‌اش، محمد صلاح متحول شود.

ایران ورزشی آنلاین / روسیه با پیروزی 5 بر صفر برابر عربستان سعودی، شروعی رویایی به‌عنوان میزبان جام جهانی داشت اما حریف امشب، مصر کاملا متفاوت است بخصوص با توجه به اینکه می‌تواند با بازگشت ستاره‌اش، محمد صلاح متحول شود. تیم شمال آفریقا امشب در سنت‌پترزبورگ به مصاف میزبان مسابقات می‌رود و در صورتی که این بازی را هم ببازد، تقریبا محکوم به سقوط است. روسیه به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به اروگوئه که به سختی و با یک گل دیرهنگام، مصر را شکست داد، در صدر جدول گروه A قرار دارد.

مصر با مربیگری هکتور کوپر آرژانتینی امیدوار به کسب رتبه دوم است اما برای زنده نگه داشتن این امید باید روسیه را شکست دهد. تیم کوپر مقابل اروگوئه نشان داد مثل عربستان سخاوتمندانه دفاع نمی‌کند و صلاح که نخستین حضورش در جام جهانی را تجربه می‌کند، به دنبال ضربه زدن به دفاع مسن روسیه است. استانیسلاو چرچسوف، مربی روسیه مقابل عربستان از سرگی ایگناشویچ 39 ساله در قلب دفاع و یوری ژیرکوف 34 ساله در دفاع چپ استفاده کرد و اگر باز هم به این ترکیب وفادار بماند، مصر و صلاح می‌توانند به نفع خودشان استفاده کنند.
جشن تولد 26 سالگی صلاح با باخت روز جمعه به اروگوئه خراب شد و او تمام بازی روی نیمکت بود چون کوپر نخواست درباره او که شانه‌اش مصدوم بوده، ریسک کند.
ژیرکوف اگرچه سرعت بالایی دارد اما بعید است یارای مقاومت در برابر صلاح را داشته باشد که در فصل اخیر فوتبال اروپا مدافعان بسیاری را ویران کرد و با پای چپ توانمندش در بال راست ویرانگر است. تجربه ایگناشویچ هم یک سرمایه است اما سن بالا علیه او است و این طرز فکر که مراقبت از صلاح دوبرابر و با حضور دو بازیکن صورت بگیرد، فضا را برای محمود حسن که به ترزگه معروف است، در سمت دیگر ایجاد می‌کند. این بازیکن 23 ساله مقابل اروگوئه هم خطرناک بود و مدافع راست متولد برزیل روسیه، ماریو فرناندز باید تمام توانش را به کار بگیرد تا ترزگه را از کار بیندازد.
در حالی که مصر با بازگشت صلاح تقویت می‌شود، روسیه هافبک خلاق خود، آلن ژاگوئف که در بازی اول دچار مصدومیت شد را در اختیار ندارد. ژاگوئف که به دلیل آسیب‌دیدگی همسترینگ دیگر نمی‌تواند در جام جهانی بازی کند، جای خود را به دنیس چریشف داد که با دو گل قهرمان کشورش شد.
روسیه به‌عنوان تیم هفتادم رده‌بندی فیفا وارد جام جهانی شد و انتظارات از این تیم پایین آمد تا جایی که عده‌ای این تیم را شرم آور توصیف می‌کردند، ولی برد درخشان بازی اول این نگرانی‌ها را از بین برد هرچند اعتماد به نفس کاذب می‌تواند بلای جان روس‌ها در بازی دوم برابر مصر شود. روس‌ها نمی‌خواهند دومین میزبان جام جهانی بعد از آفریقای جنوبی باشند که از مرحله گروهی رقابت‌ها بالا نمی‌آیند برای همین میل ندارند کار به بازی آخر و دیدار با قهرمان دو دوره جام جهانی کشیده شود.
مصر به دنبال ضدحمله است و کوپر از هافبک‌ها و مدافعان خود می‌خواهد نزدیک هم بازی کنند تا فضایی که حریف به دنبال استفاده از آن است، ایجاد نشود. برنامه بازی‌شان ساده است، توپ را بگیرند و به محمد صلاح بدهند تا او هر کاری می‌خواهد، بکند. او که در فصل 2018-2017 اروپا 44 گل برای لیورپول در رقابت‌های مختلف زد و رکورد این باشگاه را شکست، اگر به اندازه کافی سرحال باشد، روسیه به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد و مصر می‌تواند به رسیدن به نخستین پیروزی‌اش در تاریخ جام جهانی امیدوار باشد.

آمار

-روسیه در بازی اول خود بیش از تمام جام جهانی قبل گل زد، آنها در سه بازی مسابقات برزیل 2 گل زده بودند و به عربستان 5 گل زدند. برد قاطعانه روسیه با رکورد برزیل در جام جهانی 1954 سوییس مقابل مکزیک برابر بود، سلسائو هم آن بازی را با 5 گل پیروز شد.

-مصر در سه جام جهانی حضور داشته، 1934 و 1990 و 2018 اما در پنج بازی قبلی‌اش پیروز نشده، سه باخت و دو تساوی حاصل کار «فراعنه» است.

-محمد صلاح 71 درصد گل‌های مصر در مرحله مقدماتی جام جهانی را به ثمر رسانده است.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/78564
captcha
تازه ها
بیشتر