null / شناسه خبر: 78367 / تاریخ انتشار : 1397/3/26 16:12
|
سردار آزمون را قضاوت نکنید

وحید هاشمیان: خدا در این شرایط سخت اقتصادی به مردم هدیه داد

وحید هاشمیان در گفت‌و‌گو با جعفر برزگر: نوشتن این داستان برای هر نویسنده‌ای سخت است. من به خرافات اعتقادی ندارم اما به نظرم خدا در این شرایط سخت اقتصادی هدیه‌ای به مردم ایران داد.

ایران ورزشی آنلاین / جعفر برزگر / بازی ایران - مراکش نکات فنی بسیاری داشت. در واقع می‌توان چندین روز درباره این بازی و اتفاقاتش صحبت کرد. اما بدون شک نگاه فنی اهالی فوتبال و به خصوص آن‌هایی که بازی در جام جهانی و البته بهترین تیم های دنیا را تجریه کرده‌اند برای فوتبال دوستان جذابیت بیشتری دارد. وحید هاشمیان یکی از همان چهره‌هاست. او که مدارج عالی مربیگری را در آلمان سپری کرده صحبت های قابل تاملی را درباره عملکرد شاگردان کی روش مطرح می‌کند.

پیروزی ارزشمندی را مقابل مراکش به دست آوردیم. هاشمیان دراین‌باره می‌گوید:
من تا قبل از این بازی هیچ شناختی از تیم مراکش نداشتم و غیر از بن عطیه و همان بازیکنی که عضو باشگاه سنت پائولی است و دروازه خودشان را باز کرد بقیه را نمی‌شناختم. شروع بازی برای ما بسیار سنگین بود و انتظارش را نداشتم که به این خوبی بازی کنند. 20 دقیقه اول واقعا نفسگیر بود. بچه‌ها خیلی خوب دفاع کردند و خوشبختانه حریف هم فرصت‌هایی را از دست داد. بعد از دقیقه بیست با این که باز هم آن‌ها دوندگی زیادی داشتند و درصد مالکیت توپ شان 65 به 35 بود و خیلی هم ما را تحت فشار قرار دادند اما هر چه به پایان نیمه اول نزدیک می‌شدیم فشار حملات‌شان کمتر شد.
وحید هاشمیان چه نظری درباره عملکرد بازیکنان دارد؟ از او می‌پرسم عملکرد بازیکنان ما را چطور دیدید؟
تلاش بازیکنان ما این بود که بیشتر فضای حرکتی آن‌ها و روزنه‌های نفوذشان را ببندند. همانطور هم که دیدید آن‌ها تا پایان بازی چاره‌ای نداشتند مگر این که از سمت راست‌شان توسط شماره 18 حمله کنند که البته این بازیکن هم مصدوم شد. بازیکنان ما با این که کمتر صاحب توپ بودند اما با بستن فضا و استفاده از ضدحملات قصد نزدیک شدن به دروازه مراکش را داشتند که روی همین تاکتیک سردار آزمون صاحب یک موقعیت عالی گلزنی شد. این فرصت ترسی را برای مراکشی ها ایجاد کرد. در نیمه دوم هم وقفه‌ها و مصدومیت‌هایی که ایجاد می‌شد بازیکنان حریف را عصبی می‌کرد. این موضوع را باید به حساب حرفه‌ای‌گری بازیکنان ما گذاشت. اگر چه دروازه‌بان ما هم یک شانس یبسیار خوب را از حریف گرفت. داستان این طور نوشته شده بود که دقیقه 5+90 خطایی به نفع ما اتفاق بیفتد و مدافع حریف با گل به خودی دروازه‌شان را باز کند. نوشتن این داستان برای هر نوسنده‌ای سخت است. من به خرافات اعتقادی ندارم اما به نظرم خدا در این شرایط سخت اقتصادی هدیه‌ای به مردم ایران داد. این پیروزی مثل بازی با استرالیا و آمریکا برایم جالب بود.
بازیکن حریف گل قشنگی هم زد. وحید می‌گوید:
من اتفاقا در آن لحظه می‌خواستم ببینم کدام مهاجم ما توانست 45 درجه سرش را بچرخاند و ضربه را بزند.
از هاشمیان می‌پرسم به موقعیت سردار آزمون اشاره کردید. یکی از سوال‌هایم درباره همین مسئله است. شما خودتان از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال ما هستید. گل نکردن چنین توپی سخت تر از گل کردنش نبود؟ وحید اما مثل یک مربی، مدافع سردار آزمون است:
به نظر من نباید اصلا سردار آزمون را به این شکل قضاوت کرد. این که بیرون بنشینیم و درباره بازیکن داخل زمین حرف بزنیم خیلی راحت است. من فکر می‌کنم سردار ضربه‌اش را خوب زد. یعنی جهت مخالف را تشخیص داد اما گلر نخوابید و در لحظه آخر از پایش استفاده کرد. البته اگر استپ و حرکت رو به دروازه‌اش بهتر بود یا ضربه را چیپ و بلند می‌زد شانس گل شدن توپ بیشتر هم می‌شد چون معمولا در این موقعیت‌ها دروازه‌بان‌ها برای مهار توپ اصطلاحا می‌خوابند.
به هاشمیان می‌گویم سه گل اسپانیا زد، سه گل هم پرتغال و یک گل هم مراکش! اما خوشبختانه ما در پایان روز اول صدرنشین شدیم. وحید این را یک معما می‌داند:
اگر قبل از شروع بازی‌ها چنین معمایی مطرح می‌شد طرح و رسیدن به پاسخ آن خیلی سخت بود. اما در جام جهانی تیم‌های که ضعیف ترند تا حدودی در زمین خودشان بازی می‌کنند اما تیم های برتر برعکس. من فکر می‌کنم در بازی‌های آینده ضربات ایستگاهی خیلی تعیین کننده خواهد بود. مثل همین بازی با مراکش، یا بازی پرتغال و اسپانیا و گل رونالدو یا گل اروگوئه به مصر.
دو بازی دیگر داریم، مقابل اسپانیا و پرتغال. این دو مسابقه را وحید هاشمیان چطور ارزیابی می‌کند؟
ما نباید ناامید باشیم اما باید نگاه واقع بینانه‌ای داشته باشیم. من شخصا به تساوی مقابل مراکش هم راضی بودم. این درست که آن‌ها تیم برتر بودند اما بازیکنان ما هم هوشمندانه بازی کردند. امیدوارم در دو بازی پیش رو بچه‌ها مثل بازی با مراکش در حد توان‌شان تلاش کرده و آبرومندانه بازی کنند. بازی با مراکش سنگین بود اما دو بازی بعدی سنگین‌تر است و فراموش نکنیم که استانداردهای فیزیکی بازیکنان ما با آن‌ها فرق می‌کند. بازیکنان حرفه‌ای خیلی راحت ریکاوری کرده به شرایط بازی بعدی می‌رسند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر