یادداشت / شناسه خبر: 78243 / تاریخ انتشار : 1397/3/24 01:13
|
براساس یک قانون نانوشته

ایران صعود می‌کند، اما فکر می‌کنید چرا

اسماعیل راستی از یک امیدواری بزرگ نوشته است: نسل دهه ۵۰ یک امتیاز درجام جهانی گرفت. نسل دهه ۷۰ به نخستین پیروزی درجام جهانی رسید. نسل دهه ۹۰ نیز برای نخستین بار از مرحله گروهی صعود می‌کند.

ایران ورزشی آنلاین / اسماعیل راستی / ۱ -‌فوتبال مثل هر ورزش دیگری، مجموعه قوانین و مقرراتی مدون و مکتوب و مصوب دارد که قبل از برگزاری مسابقه‌ها و یا در جریان بازی‌ها به اجرا گذاشته می‌شوند. در فوتبال البته یکسری نظرات و باورها نیز به تدریج و در طول سال‌ها تبدیل به قوانین نانوشته شده‌اند که به جز موارد و مواقع خاص، درست هم هستند. برای مثال این باور که هر کشور امکانات و ابزار کار بیشتر و بهتری داشته باشد، برخوردار از مربیانی بادانش بوده و یا از مربیان بزرگ خارجی استفاده کند، لیگ باشگاهی‌اش منظم و براساس معیارها و استانداردهای مشخص برگزار شود، جوانان بااستعدادش تحت آموزش‌های مناسب علمی قرار بگیرند، مسوولان فوتبال آن به واقع فوتبالی باشند و در یک جمله فوتبال در قلب مردم و به بخش مهمی از زندگی آنان تبدیل شده باشد، شانس و فرصت به مراتب بیشتری برای موفقیت دارد‌. به همین دلیل همیشه یک تیم از اروپا و یا آمریکای جنوبی قهرمان جام جهانی فوتبال شده است.

‌۲ – در فوتبال هرکشور اما، قوانین نانوشته‌ای وجود دارند که خاص همان کشور هستند، جایی نوشته نشده و به طور مطلق مورد تایید یا تکذیب قرار نمی‌گیرد. ولی براساس برخی قراین و مشاهدات، می‌توان روی درستی و صحت آنها درنگ کرد. اتفاقی که من مورد بررسی قرار داده و پس از سال‌های طولانی به باورم تبدیل شده، این است که هر ۲۰ سال یک نسل طلایی در فوتبال ایران به اوج شکوفایی و توان فنی رسیده و کار بزرگی در جام جهانی انجام می‌دهد.
۳ - براساس این نظر، نسل طلایی دهه ۵۰ فوتبال ایران (دهه ۵۰ هجری خورشیدی) قهرمان جوانان آسیا و بعد قهرمان جام ملت‌های آسیا و بازی‌های آسیایی شد. سپس در رقابت‌های المپیک ۱۹۷۶ مونترآل کانادا مقابل لهستان و شوروی سابق که تیم‌های طراز اول دنیای فوتبال درآن زمان بودند، عالی بازی کرد و با اختلاف یک گل شکست خورد و با پیروزی برابر کوبا، به نخستین برد در تاریخ المپیک دست یافت. همان تیم با چند تغییر و کنارگذاشتن پرویزقلیچ خانی و علیرضا عزیزی و یکی  دو نفردیگر با تصمیم برخی افراد غیرورزشی، برای نخستین بار به جام جهانی فوتبال در آرژانتین صعود کرد و در آنجا هم به رغم تحمل دو شکست مقابل هلند و پرو، صاحب یک امتیاز در پیکار با استرالیا شد.
۴ -‌درخشش نسل طلایی دهه هفتاد هجری خورشیدی با تلاش ایویچ فقید که با یک تصمیم عجولانه و نادرست و البته زمینه سازی بعضی‌ها پس از شکست سنگین در بازی تدارکاتی مقابل تیم رم در آستانه آغاز جام جهانی اخراج شد، منجر به وقوع اتفاق بزرگ تری شد و تیم ایران نخستین پیروزی‌اش در تاریخ جام جهانی را برابر آمریکا کسب کرد. چه بسا اگر ایویچ روی نیمکت تیمی می‌نشست که خودش با تمرین‌ها ویژه ارتقای قدرت بدنی بازیکنان ساخته بود و آن اشتباه روی ضربه ایستگاهی منجر به گل یوگسلاوی (سابق) نمی‌شد، شاید حتی تیم ایران از مرحله گروهی مسابقه‌ها صعود می‌کرد.
۵ -‌نسل طلایی دهه ۹۰ هجری خورشیدی که تعدادی از بازیکنانش نیز تجربه حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ را دارند، سطح انتظار را بالا برده و دوستداران فوتبال در ایران را برای صعود به مرحله حذفی جام جهانی ۲۰۱۸ امیدوار ساخته است. کاری که به خاطر همگروه بودن با مراکش و بخصوص اسپانیا و پرتغال بسیار سخت و دشوار به نظر می‌رسد.
۶ - چرا این امیدواری در چنین سطح و اندازه‌ای وجود دارد؟ علاوه برآن قانون نانوشته درفوتبال ایران که هر ۲۰ سال یک نسل طلایی درجام جهانی کار بزرگ تری انجام می‌دهد، ثبات در کادرفنی تیم ایران هم امید برای صعود را افزایش داده است. واقعیت را باید به صراحت نوشت: آن تیمی را که در المپیک کانادا خوب بازی کرد و قهرمان آسیا شد و با اقتدار به جام جهانی ۱۹۷۸ صعود کرد، فرانک اوفارل ساخت و حشمت مهاجرانی در انتخابی جام جهانی و سپس در آرژانتین روی نیمکت آن نشست. تیم حاضر در جام جهانی ۱۹۹۸ نیز محصول تیزبینی و ژرف اندیشی و تلاش چندین ماهه ایویچ بود که ناگهان درفرانسه به جلال طالبی رسید اما کارلوس کی‌روش نه فقط بازیکنانی را که خودش انتخاب و حتی برخی را کشف کرده (چند نفر را درخارج از ایران) هم اکنون دراختیار دارد، بلکه تنها مربی در تاریخ فوتبال ایران است که دو بار پیاپی جواز حضور درجام جهانی گرفته و در این هشت سال از ویژگی ها، توانایی‌ها و ضعف‌های بازیکنان ایران شناخت حداکثر را دارد. حال اگر آن قانون نانوشته مبنی بر ظهور و درخشش نسل طلایی فوتبال ایران در هر ۲۰ سال یک بار را درکنار این استمرار حضور طولانی مدت کی‌روش و استفاده او از جوانان کشف شده توسط خودش قرار دهیم، باید منتظر وقوع اتفاق تازه‌ای باشیم.
نسل دهه ۵۰ هجری خورشیدی یک امتیاز درجام جهانی گرفت. نسل دهه ۷۰ به نخستین پیروزی درجام جهانی رسید. نسل دهه ۹۰ نیز برای نخستین بار از مرحله گروهی صعود می‌کند، حتی اگر اسپانیا و پرتغال علاوه بر مراکش، حریفان قدرتمندی به حساب آیند.
captcha
تازه ها
بیشتر