فوتبال ایران / شناسه خبر: 78230 / تاریخ انتشار : 1397/3/23 17:02
|
گفتگوی اختصاصی با نابغه کشتی درباره جام جهانی فوتبال

حمید سوریان: بازی با مراکش از پرتغال سخت تر است

حمید سوریان به این تیم خوشبین و امیدوار است و آرزو می‌کند که در جام جهانی بدرخشیم.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / حمید سوریان ژنرال هفت ستاره کشتی ایران است. او هفت طلای جهان و المپیک را در کارنامه دارد و اگر برخی از اتفاقات در مورد او رخ نمی داد الان تعداد مدالهایش از مساباقت جهانی و المپیک حتما دو رقمی شده بود. شاید هیچ کس به اندازه حمید سوریان حق نداشته باشد که درباره وضعیت کشتی حرف بزند اما او این روزها درباره کشتی سکوت کرده و نمی خواهد درباره همه ی اتفاقاتی که برای خودش و تیم ملی کشتی فرنگی در این یکی دو سال اخیر رخ داده صحبت کند اما شروع مسابقات جام جهانی بهانه ای شد تا به سراغ این نابغه برویم و حرف های او در حمایت از تیم ملی فوتبال بشنویم. حرف هایی که رنگ و بوی امید دارد و معتقد است که می توان به کیروش و شاگردانش اعتماد کرد:« این بهترین تیم تاریخ است و با حضور کیروش باید به موفقیت این تیم داشت.»

آقا حمید خیلی وقت است که از شما خبری نداریم.

گرفتاریهای زیادی را دارم و این روزها سعی می کنم بعد از اینکه سالها در کشتی بودم و کارهای عقب افتاده زیادی دارم این روزها به کارهای شخصی ام برسم به همین دلیل هم درگیر این مشکلات هستم.

می خواهیم درباره با فوتبال با شما حرف بزنیم. البته اگرعلاقه مند به حرف زدن درباره کشتی هم باشید ما استقبال می کنیم!

در کشتی اتفاقی رخ نداده که بخواهیم حرف بزنیم. من هم علاقه مندم که درباره فوتبال حرف بزنیم. نزدیک جام جهانی هستیم و همه باید از این تیم حمایت کنند.

دو روز تا اولین مسابقه تیم ملی در جام جهانی مانده و اولین مسابقه هم با مراکش است، فکر می کنی برنده می شویم؟

آرزوی قلبی ما موفقیت تیم ملی فوتبال ایران است. تیمی شایسته و قابل احترام داریم که مقتدرانه به جام جهانی رسید اما در این مرحله به نظرم کار بسیار سختی را در پیش دارد.

به موفقیت این تیم امیدوار هستی؟

ما دهه شصتی ها خاطرات بسیار خوبی را با نسل علی دایی ها و ستاره های آن زمان فوتبال داریم و فکر می کنم اگر آنها را کنار بگذاریم، این تیم بهترین تیم تاریخ است که به جام جهانی رفته و من خیلی امیدوار هستم که بتوانند به موفقیت برسد.

 
بهترین تیم تاریخ در روسیه به میدان می رود

واقعا فکر می کنی تا این اندازه موفقیت به این تیم نزدیک است؟

این تیم جایگاه بسیار خوبی را دارد و می تواند این جایگاه را هم به خوبی ارتقا بدهد. بازیکنان جوان و شایسته ای را در ترکیب داریم که همه واقعا بهترین هستند. سردار آزمون ، علیرضا جهانبخش و چندین نفر دیگر خیلی خوب هستند که با رهبری و هدایت کیروش می توانند هر کاری انجام بدهند. امیدوارم که حتی بتواند از گروهش صعود کند و فراتر از انتظار ظاهر شود که اگر چنین شود یک عیدی خوب برای مردم است.

به نظرت بهترین بازیکن ایران کدام یک از این بازیکنان هستند که اسم بردی؟

بدون شک علیرضا جهانبخش بهترین بازیکن تیم ایران است. البته بقیه هم خیلی خوب هستند اما جهانبخش واقعا متفاوت است.

به خاطر اینکه آقای گل لیگ هلند شد؟

به هر حال در این چند وقت اخیر درخشش خیلی خوبی داشته و من فکر می کنم که در بازیهای جام جهانی هم می تواند خوش بدرخشد.

در روزهای اخیر همه اینطور پیش بینی می کنند که می توانیم مراکش را راحت شکست بدهیم؛ اما سطح فوتبال ما پائین تر از مراکش است این سطح توقعات را بالا نمی برد؟

مردم دوست دارند که این اتفاق بیافتد که اگر هم بیافتد نمی تواند نشان دهنده سطح واقعی فوتبال ما باشد. مراکش سطح فوتبالش از ما بالاتر است.

این تفاوت سطح و این همه امیدواری؛ باعث افزایش فشار روانی روی تیم نمی شود؟

چرا حتما افزایش می دهد.همیشه همینطور بوده و افرادیکه مثل ما سطح مسابقات جهانی و المپیک را تجربه کرده می داند که الان تا چه اندازه فشار روحی و روانی روی این تیم وجود دارد و حتما هم می تواند در عملکرد تیم تاثیر گذار باشد.

 
 
کی‌روش حق داشت سید جلال را خط بزند

فکر می کنی چه نتجه ای در انتظار تیم ایران است؟

همه چیز به مسابقه روز جمعه بستگی دارد. مسابقه سختی هم در پیش است. مراکش نسبت به ما تیم بهتری است و ضمن اینکه مسابقه با مراکش سخت تر از مسابقه پرتقال است اما با اینحال چشم انتشار موفقیت این تیم می مانیم.

نتیجه را پیش بینی نمی کنی؟

پیش بینی در فوتبال بسیار سخت است. در ورزش های رکوردی همه چیز از قبل مشخص است اما در کشتی و یا فوتبال اینکه بخواهی از قبل پیش بینی کنی واقعا دشوار است .من فکر می کنم در خوشبینانه ترین حالت یک بر صفر می بریم.

یک بحثی هم در مورد تیم ملی پیش از اعزام به مسابقات جهانی به راه افتاد و آقای کیروش سید جلال حسینی و وریا غفوری را خط زد که جنجالی شد. با توجه به اینکه ورزشکار بودی و این شرایط را تجربه کردی، در این باره چه نظری داری؟

این بحث کاملا فنی است و من در ریز موارد فنی تیم قرار ندارم اما سرمربی تیم ملی باید پاسخگوی نتایج تیم ملی باشد و به همین دلیل اختیار دارد که تیمش را خودش انتخاب کند. بعد از مسابقات جام جهانی کیروش باید درباره نتایج تیم ملی به مردم جواب بدهد و همین باعث می شود که هر کسی را که می پسندد انتخاب کند. حتما بازیکن بهتری نسبت به این دو نفر داشته که آنها را خط زد اما بازیکنانی هم که خط خوردند حتما بازیکن خیلی خوبی بودند که در جامعه چنین واکنشی را در پی داشت و مردم با این شدت واکنش نشان دادند.

در کشتی هم نقش سرمربی در انتخاب تیم تا این حد تعیین کننده بود؟

ببینید در ورزش های انفرادی داستان به طور کلی متفاوت است. شرایط مسابقات انفرادی با رقابتهای تیمی فرق می کند و طبیعتا تصمیم سرمربی هم در این تیم ها متفاوت است و این تاثیر گذاری مربی در ورزش های تیمی کاملا متفاوت است.

امکان مقایسه شرایط بازیکنان این تیم با دوران قهرمانی شما هم ممکن است؟

شاید بتوان مقایسه کرد. مثلا سال 2005 که به تیم ملی رسیدم و راهی مسابقات جهانی شدم. جوانی بودم که برای اولین بار این فرصت برایش رقم می خورد که مدال طلای همان مسابقات در آن سال سکوی پرتاب من شد. این مسابقات جام جهانی هم برای برخی از ملی پوشان تیم ملی می تواند سکوی پرتاب باشد.

می توانی اسم ببری که چه کسانی این شرایط را دارند؟

بسیاری از نفرات تیم جوان هستند . حتی برخی از آنها برای اولین بار در ترکیب تیم ملی به جام جهانی می رسند که درخشش در این رقابتها می تواند در آینده آنها تاثیر گذار باشد. سردار آزمون این توانایی را دارد که در بهترین تیم های دنیا فوتبال بازی کند و شاید درخشش او در این مسابقات باعث شود که بتواند با پیشنهادهای زیادی روبرو شود. امیدوارم هم سردار و هم سایر بازیکنان تیم ملی قدر این فرصت را بدانند و به بهترین شکل ممکن از این فرصت استفاده کنند.

به عنوان حرف آخر اگر موضوعی هست بفرمائید؟

از مردم می خواهم که تیم ملی را دعا کنند و به بازیکنان تیم ملی هم پیغام می فرستم که همه ی ما در کنار آنها هستیم و بی صبرانه منتظر نبرد جانانه آنها می مانیم. آنها برای ما بهترین هستند؛ به امید اینکه بهترین نتیجه را هم برای ما کسب کنند.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر