ورزش جهان / شناسه خبر: 78227 / تاریخ انتشار : 1397/3/23 16:32
|
پنجمین ناکامی مراکش برای میزبانی

جام جهانی به آمریکای شمالی رفت

در اجلاس فیفا درخواست نامزدی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک توانست در رقابت با مراکش اکثریت آرا را به دست آورد.

ایران ورزشی آنلاین / جام جهانی 2026، اولین دوره این مسابقات با 48 تیم در آمریکایی شمالی برگزار خواهد شد. امروز در اجلاس فیفا درخواست نامزدی مشترک آمریکا، کانادا و مکزیک توانست در رقابت با مراکش اکثریت آرا را به دست آورد. در این رای‌گیری 203 فدراسیون عضو فیفا شرکت داشتند و نامزدی مشترک با 134 رای در برابر 65 رای مراکش (4 رای ممتنع) برنده شد.

مراکش پیش از این برای میزبانی جام‌های جهانی 1994، 1998، 2006 و 2010 هم نامزد شده بود و این پنجمین بار است در رسیدن به این هدف ناکام می‌شود. مراکش برای کسب میزبانی روی حمایت کشورهای آفریقایی و اروپایی حساب کرده بود، ولی پرونده این کشور نتوانست حمایت اکثریت را به دست آورد. پیشنهاد آمریکای شمالی از نظر مالی (سود مالی یازده میلیاردی برای فیفا در برابر سود 5 میلیاردی پرونده مراکش) جذابتر بود و نقش زیادی در تصمیم فدراسیون‌ها داشت.

هر سه کشور میزبان از جمله کانادا که تنها یک بار در سال 1986 جام جهانی را تجربه کرده، در این مسابقات حاضر خواهند بود. البته با توجه به 48 تیمی شدن تورنمنت میزبان‌ها با سهمیه کنفدراسیون‌ها محاسبه می‌شوند و با کسر سه سهمیه از منطقه کنکاکاف، تنها سه تیم دیگر از این منطقه می‌توانند به جام جهانی برسند.

این اولین بار است که جام جهانی در سه کشور برگزار می‌شود و گستره شهرهای میزبان از مکزیکوسیتی تا ادمونتون که 4000 کیلومتر فاصله دارند خواهد بود. مکزیک اولین کشوری است که برای سومین بار میزبان جام جهانی می‌شود. آمریکا میزبان اصلی مسابقات است و 17 ورزشگاه از 23 ورزشگاه در خاک این کشور خواهد بود. این کشور در سال 1994 هم میزبان جام جهانی بوده. 

captcha
تازه ها
بیشتر