جام جهانی / شناسه خبر: 78198 / تاریخ انتشار : 1397/3/22 19:24
|
اپتا احتمالات جام جهانی روسیه را بررسی کرده است

ایران 41 درصد شانس صعود، بخت 24 قهرمانی

اپتا، یکی از موسسه‌های معتبر در زمینه آمار و آنالیز فوتبال، بخت صعود 32 تیم حاضر در مرحله گروهی جام جهانی روسیه و همچنین بخت قهرمانی آنها را محاسبه کرده است.

ایران ورزشی آنلاین / اپتا، یکی از موسسه‌های معتبر در زمینه آمار و آنالیز فوتبال، بخت صعود 32 تیم حاضر در مرحله گروهی جام جهانی روسیه را محاسبه کرده و بر این اساس تیم ملی ایران با 2/41 درصد سومین تیم گروه B است. اسپانیا و پرتغال به ترتیب با 74 و 5/55 درصد بخت اول و دوم صعود محسوب می‌شوند و مراکش از نظر این موسسه تنها 3/29 درصد بخت صعود دارد و آخرین تیم گروه است.

بر اساس محاسبه اپتا در هفت گروه دیگر به ترتیب اروگوئه، فرانسه، آرژانتین، برزیل، آلمان، بلژیک و کلمبیا بخت اصلی صعود هستند.

---
---
---
---
---
---
---
---
 

نحوه محاسبه

اپتا برای محاسبه بخت صعود تیم‌ها از فرمول ویژه‌ای استفاده کرده. این موسسه با توجه به نتایج قبلی شاخص‌هایی به عنوان عملکرد دفاعی و هجومی هر تیم محاسبه کرده و بر اساس آنها و چند پارامتر دیگر نتیجه بازی دو تیم را حدس زده است. مثلا وقتی تیم A با تیم B بازی می‌کند، احتمال پیروزی تیم A 20 درصد، احتمال تساوی 30 درصد و احتمال برد تیم B 50 درصد به دست می‌‌آید و با همین روش می‌توان احتمال صعود تیم‌ها را محاسبه کرد.

اپتا برای رسیدن به قدرت تهاجمی و تدافعی تیم‌ها تمام مسابقات رسمی در چهار سال منتهی به جام جهانی را در نظر گرفته و نتایج تیم‌ها در دو جام جهانی 2014 و 2010 هم موثر بروده. فاکتورهایی مثل امتیاز میزبانی (برای روسیه) و سابقه قهرمانی جهان از سال 1970 به بعد هم لحاظ شده است.

البته اپتا عامل بازیکنان را در نظر نگرفته، چرا که ترکیب تیم‌ها مشخص نیست و با توجه به مصدومیت و محرومیت ممکن است بازیکنان مختلفی بازی کنند.

برزیل، بخت اصلی

اپتا همچنین بخت قهرمانی 32 تیم حاضر در جام جهانی 2018 را بررسی کرده که بر اساس آن ایران با احتمال 4/1 درصد تیم بیست و چهارم است.

در این رده‌بندی برزیل، آلمان، آرژانتین، فرانسه، اسپانیا، بلژیک و پرتغال به ترتیب بخت اول تا هفتم قهرمانی هستند و مراکش، همگروه ایران در این تورنمنت کمترین بخت قهرمانی را دارد.

---

 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/78198
captcha
تازه ها
بیشتر