یادداشت / شناسه خبر: 78162 / تاریخ انتشار : 1397/3/21 19:45
|

دردناک؛ مثل حذف بانوی خبرنگار

کاری از ما ساخته نیست جز نقد چنین رفتارهایی و تغییر در نگاه هایی که زمان و زمانه را زندگی نمی کنند و انگار همچنان می خواهند با تصمیمات‌شان ما را حیرت زده کنند.

ایران ورزشی آنلاین / آزاده پیراکوه / جام جهانی فرصتی است برای کنار زدن تبعیض‌ها و در این شرایط چقدر دردناک است که خبر می‌رسد یک خبرگزاری اجازه حضور خبرنگارش را در این رویداد نمی‌دهد؛ فقط به این علت که او یک خانم است. قطعا برخی مسائل داخلی است و تصمیم با مسوول یک مجموعه رسانه‌ای‌ست که چه کسی را برای پوشش خبری رویدادی معرفی کند اما وقتی خانمی معرفی شده و برای او هم ‌آی‌دی‌ کارت صادر شده اما از اعزام این خبرنگار خانم جلوگیری می‌شود، باید افسوس خورد؛ نه فقط به حال آن رسانه، بلکه به حال جامعه رسانه‌ای کشور که در سال 1397 درگیر چنین مسائلی است. شاید بانوان خبرنگار مثل بقیه بانوان جامعه در ایران اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را نداشته باشند اما بوده‌اند بانوانی که در این سال‌ها در رویدادهای مختلف خارج از کشور حضور داشته‌اند و بسیار هم حضورشان، حضور موثری بوده اما جالب است که این خبرگزاری در آستانه جام جهانی چنین تصمیمی می‌گیرد.

اگر هر دلیل دیگری وجود داشت، بحثی نبود، چون یک تصمیم داخلی است اما وقتی به واسطه خانم بودن، از سفر خبرنگاری - که بیش از 15 سال سابقه فعالیت در حوزه فوتبال دارد - به جام جهانی ممانعت می‌شود، باید پرسید چرا؟ قابل تامل است که با وجود امتحان پس دادن بانوان، باز شاهد تصمیمات سلیقه‌ای در این حوزه هستیم. بدون توجه به اینکه حضور پرقدرت یک خانم با‌تجربه، نه تنها باعث سرشکستگی نیست، بلکه بار مثبت زیادی را هم برای آن رسانه و هم برای کشور در پی دارد؛ چرا که بارها و بارها ثابت شده حضور یک بانو در موقعیت‌های اینچنینی، فراتر از حضور مردان دیده شده و حتی در رسانه‌های خارجی بازتاب داشته است. کاری انگار از ما ساخته نیست جز اعتراض به نگاه جنسیتی. کاری  از ما ساخته نیست جز نقد چنین رفتارهایی و تغییر در نگاه هایی که زمان و زمانه را زندگی نمی کنند و انگار همچنان می خواهند با تصمیمات‌شان ما را حیرت زده کنند. اما همین نقد ما بسیاری درها را گشوده و باز هم درهایی را خواهد گشود، برای پایان تبعیض ها.

captcha
تازه ها
بیشتر