null / شناسه خبر: 78157 / تاریخ انتشار : 1397/3/21 17:23
|
بخت بالای مسعود؛ امیدواری اشکان و احسان

ششمین کاپیتان تیم ملی در جام جهانی کیست؟

مسعود شجاعی بیشترین بخت را برای بستن بازوبند کاپیتانی در روسیه دارد.اگر او هم در ترکیب نباشد نوبت می رسد به احسان حاجی صفی تا یک افتخار دیگر را به کارنامه اش اضافه کند.آن هم با توجه به مصدومیت دژاگه.

ایران ورزشی آنلاین /5 بازیکن ایرانی در 4 جام جهانی سابقه بستن بازوبند کاپیتانی تیم ملی را در کارنامه دارند. در جام جهانی 1978 ، علی پروین در هر 3 بازی ایران مقابل پرو، هلند و اسکاتلند کاپیتان تیم ملی بود و حتی یک دقیقه هم بازویند را به بازیکن دیگری واگذار نکرد. برای جام جهانی 1998 ، احمدرضا عابدزاده کاپیتان نخست تیم ملی ایران بود. دروازه بانی که در آن مقطع 32 ساله بود و با تجربه تر از تمام بازیکنان حاضر در فهرست جلال طالبی. برای بازی اول مقابل یوگسلاوی، عابدزاده درون دروازه ایران غیبت داشت و نیما نکیسا جای او بازی کرد. در آن بازی، نادر محمدخانی 34 ساله به عنوان کاپیتان جلوتر از سایر بازیکنان وارد زمین شد تا او هم تجربه بستن بازوبند در جام جهانی را به رزومه پر بار خود اضافه کند.

در جام جهانی 2006 نیز مثل 1998 ، 2 بازیکن بازویند کاپیتانی تیم ملی ایران را بر بازو بستند. در 2 بازی نخست مقابل نکزیک و پرتغال علی دایی کاپیتان بود و در بازی برابر آنگولا که او روی نیمکت نشست یحیی گل محمدی وظیفه رهبری بازیکنان در زمین را به عهده گرفت. بازیکنانی که در آن مقطع قدیمی ترین و باتجربه ترین بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران بودند. جواد نکونام در هر 3 بازی تیم ملی در جام جهانی 2014 کاپیتان ایران بود. مقابل نیجریه، آرژانتین و بوسنی نکونام 34 ساله وظیفه سرگروهی ایران را به عهده داشت و به بهترین شکل ممکن این کار را انجام داد.

برای جام جهانی 2018 ، مسعود شجاعی کاپیتان نخست تیم ملی ایران است. بازیکنی که سومین حضور در جام جهانی را تجربه می کند. شجاعی در آلمان کمتر بازی کرد، در برزیل فیکس بود و حالا هم انتظار می رود در ترکیب اولیه تیم ملی ایران قرار بگیرد. شجاعی 34 ساله نخستین بار 27 آبان 1383 ، زمانی که تنها 20 سال داشت برای تیم ملی ایران بازی کرد. مقابل لائوس و از دقیقه 72 . او در این بازی جانشین آرش برهانی شد تا نخستین بازی ملی خود را جشن بگیرد. مسعود در 14 سال اخیر ، 68 بازی برای تیم ملی انجام داده و 8 گل به ثمر رسانده. آمار او به ازای هر سال حضور در تیم ملی ، انجام حدود 5 بازی است.

بعد از مسعود شجاعی نوبت به اشکان دژاگه می رسد. بازیکنی که حدود 2 سال قبل و با تصمیم کی روش بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران را بر بازو بست. حتی جلوتر از جلال حسینی و احسان حاجی صفی که نسبت به او بازی های ملی بیشتری انجام داده بودند. دژاگه تنها به دلیل اینکه یک بازیکن بین المللی و سر شناس است و روی زبان انگلیسی تسلط دارد توسط کی روش انتخاب شد تا کاپیتان تیم ملی ایران باشد. دژاگه نخستین بازی ملی خود را 10 اسفند 1390 مقابل قطر انجام داد. دیداری که با نتیجه 2 بر 2 به پایان رسید و اشکان زننده هر 2 گل ایران بود. دژاگه از ان روز تا امروز 44 بازی ملی انجام داده و 2 گل زده.

احسان حاجی صفی سومین کاپیتان ایران در جام جهانی 2018 است. بازیکنی که بیشترین تعداد بازی ملی را میان بازیکنان حاضر در اردوی تیم ملی انجام داده. او نخستین بار در روز 13 خرداد 1387، وقتی تنها 18 سال داشت برای تیم ملی ایران مقابل امارات بازی کرد و در دقیقه 39 جای خود را به علیرضا واحدی نیکبخت داد. احسان که پا به یازدهمین سال حضور در تیم ملی گذاشته در این مدت 94 بازی انجام داده است. او که 28 سال دارد نزدیکترین بازیکن تیم ملی ایران برای حضور در باشگاه 100 تایی هاست.

به نظر می رسد  مسعود شجاعی بیشترین بخت را برای بستن بازوبند کاپیتانی در روسیه دارد. اگر او هم در ترکیب نباشد نوبت می رسد به احسان حاجی صفی تا یک افتخار دیگر را به کارنامه خود اضافه کند. کارنامه ای که در 28 سالگی می تواند تکمیل شود و او را با رزومه ای پر بار به باشگاهی جذاب در لیگی معتبر بفرستد.  

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر