جام جهانی / شناسه خبر: 78038 / تاریخ انتشار : 1397/3/18 21:38
|
چرا صعود تیم ملی غیرممکن نیست

صعودهای تاریخی، چراغ راه شاگردان کی‌روش

کاستاریکا که چهار سال قبل در حضور ایتالیا، انگلیس و اروگوئه به مرحله حذفی رسید، شباهت هایی با تیم ملی ایران دارد.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / این روزها بحث درباره بخت صعود تیم ملی داغ است. به عادت ایرانی‌ها معمولا درصدی هم چاشنی این بحث‌ها می‌کنیم. مثلا خوشبین‌ها شانس صعود را بیشتر از 10 درصد می‌دانند و بدبین‌ها کمتر از 5 درصد. اگر دنبال درصد صعود تیم ملی هستید، خواندن این گزارش کمک زیادی به شما نمی‌کند. رسیدن به چنین احتمالی نیاز به محاسبات دقیق دارد و نمی‌خواهیم عددی بدون پشتوانه ارائه دهیم.

در عوض نمونه‌هایی را یادآوری می‌کنیم که نشان می‌دهد صعود به مرحله حذفی برای شاگردان کی‌روش غیرممکن نیست. اگر ملاک مقایسه نفر به نفر بازیکنان تیم ملی و اسپانیا، پرتغال و حتی مراکش باشد، بخت خیلی کمی برای موفقیت داریم، ولی در فوتبال کار تیمی بالاتر از توان تک تک بازیکنان می‌ایستد.

تاریخ فوتبال پر از نمونه‌هایی است که تیم‌های پرستاره در سد تیم‌های بابرنامه و هماهنگ گرفتار شده‌اند. بررسی این نمونه‌ها تاکیدی است که اجازه نداریم از حالا حرف از حذف بزنیم و تا آخرین لحظه‌ای که در جدول مسابقات هستیم باید به صعود امیدوار بمانیم. تاریخ جام جهانی پر از شگفتی‌هاست و چرا این بار نوبت ما نباشد؟

کاستاریکا 2014

چهار سال قبل کاستاریکا توانست یکی از شگفتی‌های جام جهانی برزیل باشد. تیم گمنام آمریکای مرکزی در محاصره ایتالیا، انگلیس و اروگوئه ظاهرا هیچ بختی برای صعود نداشت، ولی در نهایت بالاتر از این سه تیم ایستاد و ایتالیا و انگلیس با سابقه قهرمانی جهان مجبور شدند به خانه برگردند. کاستاریکا در دو بازی اول اروگوئه و ایتالیا را برد و در آخرین بازی مقابل انگلیس به تساوی رسید. این تیم در مرحله حذفی یونان را هم کنار زد و تنها با شکست مقابل هلند در ضربات پنالتی بود که نتوانست به نیمه‌ نهایی برسد.

جالب اینکه آن تیم با تیم کی‌روش شباهت‌هایی دارد. نیمه هجومی این تیم با بازیکنانی مثل روئیز و کمپبل که در اروپا بازی می‌کردند، کیفیت خوبی داشت، در حالی که نیمه دفاعی کاستاریکا از بازیکنان معمولی تشکیل شده بود. حضور اومانا در پرسپولیس بعد از جام جهانی هم این را نشان داد.

ژاپن 2010

ژاپن در آفریقای جنوبی با دو تیم اروپایی و یک تیم آفریقایی همگروه بود، مشابه قرعه‌ای که تیم ملی در روسیه دارد، ولی این تیم آسیایی در نهایت موفق شد بعد از هلند و بالاتر از دانمارک و کامرون به مرحله حذفی برسد.

ژاپن موفق شد کامرون را با حضور اتوئو و دانمارک را با وجود بازیکنانی مثل یان دال توماسون و نیکلاس بنتنر شکست دهد. تکیه ژاپن در آن مسابقات به بازیکنانی مثل هوندا و هاسبه بود که در اروپا بازی می‌کردند، مثل تیم کی‌روش که استخوانبندی تیمش را لژیونرها تشکیل می‌دهند.

سنگال 2002

جام جهانی 2002 پر از شگفتی بود، ولی بزرگترین شوک این مسابقات زمانی بود که سنگال در بازی افتتاحیه موفق شد فرانسه، مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهد. فرانسه با پشتوانه قهرمانی جام جهانی 98، یورو 2000 و جام کنفدراسیون‌های 2001 در قامت مدعی اصلی وارد مسابقات شد، ولی سنگال با درایت برونو متسو و بازیکنان باانگیزه‌اش حریف پرستاره را غافلگیر کرد. سنگال از دو بازی بعدی مقابل دانمارک و اروگوئه هم دو امتیاز گرفت تا به‌عنوان تیم دوم صعود کند و فرانسه راهی خانه شود. این تیم در مرحله حذفی هم موفق بود و تا پای نیمه‌نهایی پیش رفت.

آمریکا 2002

در این دوره آمریکا هم موفق شد در گروهی که پرتغال و لهستان حاضر بودند به مرحله حذفی برسد. اگر سرگروهی کره جنوبی در این گروه و صعود این تیم تا نیمه نهایی را به امتیازات میزبانی ارتباط دادند، آمریکا تنها با تکیه بر کار گروهی توانست از این گروه سخت به سلامت عبور کند. این تیم پرتغال را که دو سال پیش از آن به نیمه نهایی یورو رسیده بود 3 بر 2 شکست داد و از کره میزبان هم یک امتیاز گرفت تا راهی مرحله حذفی شود.

عربستان 1994

عربستان در سال 1994 با هلند، بلژیک و مراکش همگروه بود. دو تیم اروپایی و یک تیم آفریقایی. این تیم با وجود شکست در بازی اول مقابل هلند موفق شد مراکش و بلژیک را شکست دهد و به‌عنوان تیم دوم به مرحله حذفی برسد.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/78038
captcha
تازه ها
بیشتر