ورزش جهان / شناسه خبر: 77936 / تاریخ انتشار : 1397/3/12 19:40
|

زیدان مجبور به رفتن از رئال شد / فشار بی‌رحمانه زودپز

در رئال مادرید هیچ کس اجازه ندارد پایش را از روی پدال بردارد. وقتی شما 13 بار قهرمان اروپا شده باشید، جام‌ها به سرعت فراموش می‌شوند. این وضعیت پرفشار منجر به استعفای زیدان در کمتر از سه سال شد.

ایران ورزشی آنلاین / سیدعلی بلندنظر / چه چیزی یک مربی جوان و موفق مثل زین‌الدین زیدان را بعد از دو سال و نیم مجبور به ترک رئال مادرید می‌کند؟ دلیل آن قطعا فشار بی‌رحمانه برای رسیدن به موفقیت در باشگاهی است که با رقیب اسپانیایی‌اش، بارسلونا نه تنها در رقابت‌های داخلی مبارزه می‌کند بلکه برای سلطه جهانی می‌جنگد.

در رئال مادرید، هیچ کس اجازه ندارد پایش را از روی پدال بردارد. وقتی شما 13 بار قهرمان اروپا شده باشید، جام‌ها به سرعت فراموش می‌شوند و این وضعیت پرفشاری ایجاد می‌کند که منجر به استعفای زیدان در کمتر از سه سال مربیگری شد. او تصمیم به استعفا گرفت در حالی که هنوز شادی سومین قهرمانی متوالی لیگ قهرمانان حس می‌شد و دلیلش را تلویحا نگرانی از ناکامی فصل بعد عنوان کرد.

زیدان گفت نقطه پست دوران مربیگری‌اش در رئال حذف از جام حذفی اسپانیا به دست تیم لگانس بود، آن موقع انتقادات تندی از مربی فرانسوی شد و او در مصاحبه اعلام استعفایش گفت: «گاهی اوقات کار سخت می‌شود و شما از خودتان می‌پرسید: آیا من هنوز هم برای این کار انتخاب درستی هستم؟»

او که به‌عنوان بازیکن رئال در سال‌های 2006-2001 درخشید، در حالی مربی این تیم شد که می‌دانست در قرن بیست و یکم هیچ کس بیشتر از سه سال و نیم روی نیمکتش ننشسته. روزنامه مارکا روز جمعه نوشت: «هیچ کس مهم‌تر از رئال مادرید نیست و مربی این تیم همیشه در معرض اخراج است.»

فشار روزانه

جلسات تمرین، نشست‌های تیمی، مسابقات، کنفرانس خبری‌های قبل و بعد از بازی‌ها و هر اتفاقی که به رئال مادرید مربوط است، زیر ذره‌بین رسانه‌ها است و مربی باید به سوالات ریز و درشت تقریبا درباره همه چیز پاسخ بدهد. زیدان در کنفرانس خبری‌ها ظاهر را حفظ می‌کرد و لبخند نشان می‌داد اما گاهی صورتش خالی بود و از درون تهی.

آلفونسو پرس که هم برای رئال مادرید (1995-1991) و هم برای بارسلونا (2002-2000) بازی کرده، می‌گوید: «اینکه هر سال چنین شرایطی داشته باشی با رقابت سنگین، مسابقات زیاد و سفرهای متعدد، واقعا طاقت‌فرسا است. وقتی شما به چنین باشگاهی می‌روید، خودتان را برای این شرایط تا حدی آماده می‌کنید اما فشار فوق‌العاده‌ای برای کسب موفقیت وجود دارد، مثل یک امتحان است که 24 ساعته ادامه دارد.»

پپ گواردیولا و لوییس انریکه از چنین فشاری در دوران مربیگری بارسلونا گله کردند و هیچ کدام بیشتر از چهار سال دوام نیاوردند. گواردیولا گفت: «این کار توان شما را می‌گیرد.»

در رئال مثل بارسا، ناکامی خیلی زود خودش را نشان می‌دهد. نبردن یک بازی حادثه است، دو تا تردید به وجود می‌آورد و سه تا بحران درست می‌کند.

هواداران سانتیاگو برنابئو از جمله سختگیرترین هواداران فوتبال در جهان هستند، آنها فوتبال زیبا می‌خواهند به همراه پیروزی و جام و ابایی ندارند از اینکه بازیکنان خودشان را هو کنند. زیدان گفت: «ما در طول فصل لحظات سختی داشتیم، وقتی هو می‌شدیم. هواداران پرتوقع هستند.»

دومین باشگاه پردرآمد جهان با بیشترین جام‌های بین‌المللی بی‌رحمانه زیر نظر رسانه‌های مادریدی، اسپانیایی و جهانی است. هنوز یک موضوع جنجالی حل و فصل نشده که یکی دیگر پیش می‌آید و مربی باید هر روز و در هر نشستی راجع به آنها پاسخ داشته باشد، آینده کریستیانو رونالدو چه شد، گرت بیل می‌رود، رئال به جذب نیمار علاقه‌مند است...

زمان بازسازی

مدیریت تیم رئال با آن بازیکنان پرافتخار و موفق و مغرور واقعا سخت است. با این وجود زیدان هنرمندانه بهترین بازی را از رونالدو گرفت، اعتماد به نفس از دست رفته کریم بنزما را برگرداند و به بعضی از بازیکنانی که از حد خودشان کمتر بازی کردند، انگیزه لازم را داد. تیم پا به سن گذاشته و نیاز به بازسازی دارد. بعد از کسب سه قهرمانی اروپا و ایجاد یک ساختار مناسب با شیوه مقتصدانه‌اش، زیدان این قمار پرخطر و جذاب را به یک نفر دیگر واگذار کرد.

خبرگزاری فرانسه

 

captcha
تازه ها
بیشتر