یادداشت / شناسه خبر: 77790 / تاریخ انتشار : 1397/3/9 14:56
|

فریب استانبول را نخوریم

نمایش تیم ملی مقابل مراکش قطعا با نمایش دوشنبه شب مقابل ترکیه متفاوت خواهد بود.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / انتظار برای دیدن تیم ملی دوشنبه شب به پایان رسید، ولی نمایش شاگردان کی‌روش در ورزشگاه فاتح تریم کمتر کسی را راضی کرد.

مربی پرتغالی در استانبول اکثر بازیکنان اصلی‌اش را به زمین فرستاد، ولی مقابل تیمی که به جام جهانی نرسیده 2 بر یک شکست خورد. بلافاصله پس از بازی این نگرانی به‌وجود آمد که اگر تیم ملی در روسیه هم نمایش مشابهی داشته باشد، مقابل مدعیانی مثل اسپانیا و پرتغال ممکن است پایان تلخی را تجربه کنیم.  دغدغه اصلی طرفداران و کارشناسان را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد: تزلزل خط دفاع و ترکیب آشفته خط میانی. البته می‌توان درباره تک تک پست‌های تیم ملی به ایرادهایی اشاره کرد، ولی ضعف در این دو بخش بیشتر به چشم آمد. با این حال بازی استانبول نمی‌تواند معیار دقیقی برای ارزیابی عملکرد تیم ملی در جام جهانی باشد و با وجود این شکست نباید کاملا ناامید بود. به چند دلیل می‌توان انتظار داشت تیمی که 25 خرداد مقابل مراکش به میدان می‌رود با تیمی که برابر ترکیه بازی کرد متفاوت خواهد بود.

مشت بسته کی‌روش
مربی پرتغالی باهوش‌تر از آن است که ترکیب اصلی‌اش را مقابل ترکیه بفرستد. او از طرفی می‌خواهد بازیکنان مختلفی را محک بزند و از طرف دیگر نمی‌خواهد حریفان بتوانند دستش را بخوانند.
ترکیبی که در استانبول به میدان رفت حداقل چهار تغییر خواهد داشت، یعنی تقریبا نیمی از تیم متحول خواهد شد. روزبه چشمی مقابل ترکیه نمایش ضعیفی داشت و انتظار می‌رود کی‌روش در جام جهانی بازیکن دیگری را در قلب دفاع محک بزند. تغییر مهم دیگر در خط میانی خواهد بود. این برای دومین بار است که کی‌روش از شجاعی جلوی خط دفاعی استفاده می‌کند، ولی با توجه به شکننده شدن بلوک دفاعی تیم احتمال می‌رود در این تصمیم تجدید نظر کند و بازیکنی مثل امید ابراهیمی را در این پست به زمین بفرستد. او ترکیب‌های متفاوتی را برای پیدا کردن جانشین عزت‌اللهی در بازی با مراکش محک زده و هنوز به جمع‌بندی نرسیده است.
استفاده از انصاری‌فرد در خط میانی دیگر آزمون و خطای کی‌روش است که احتمالا در جام جهانی تکرار نخواهد شد. مثلث شجاعی، حاجی صفی و انصاری‌فرد ترکیبی نیست که تیم ملی در جام جهانی با آن به میدان برود. با آماده شدن دژاگه او به احتمال بسیاز زیاد در ترکیب اصلی خواهد بود.
 فشار تمرین‌
کی‌روش موفق نشد اردوی تدارکاتی دلخواهش را برگزار کند و تیم ملی با تمرین‌های کمی به استانبول رفت. او مثل تمام مربیان تیم‌های حاضر در جام جهانی در روزهای اول اردو به فکر بدنسازی بوده و تیم ملی بعد از چند روز تمرین سخت مقابل ترکیه به میدان رفت.
بخشی از سنگینی بدن بازیکنان و اشتباهات آنها احتمالا نتیجه همین خستگی بود، ولی انتظار می‌رود با نزدیک شدن به جام جهانی بدن آنها به شرایط بهتری برسد و مقابل حریفان اصلی با طراوت بیشتری بازی کنند.
کی‌روش در بخشی از مصاحبه بعد از بازی‌اش هم گفت که نگران نیست و اضافه کرد: «در حال حاضر ۲۴ بازیکن در اردو داریم که برخی از آنها بعد از یک فصل طولانی در اروپا و بعضی دیگر پس از یک فصل حضور در لیگ داخلی و دیدارهای آسیایی آمده‌اند ولی ما وظیفه داریم هر روز سخت کار و تلاش کنیم.
 تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، این است که سعی داشته باشیم بهترین عملکردمان را نشان دهیم و این برنامه‌ای است که فدراسیون در اختیار ما گذاشت.  ما تنها همین فرصت را برای آماده‌سازی در اختیار داشتیم.»
فرصت پیشرفت
معمولا نتایج بازی‌های تدارکاتی قبل از جام جهانی فریبنده است.
 نه می‌توان خیلی به بردها دلخوش بود، نه باید از شکست‌ها نگران شد. شرایط تیم‌ها در این بازی‌ها با جام جهانی کاملا متفاوت است و به سختی می‌توان از آنها به جمع‌بندی دقیقی رسید.
تنها مربیان هستند که بر اساس نقشه و برنامه بازی‌شان می‌توانند عملکرد بازیکنان را به دقت ارزیابی کنند و در نهایت به ترکیبی که می‌خواهند برسند.
کی‌روش تا بازی با مراکش بیش از دو هفته زمان دارد و می‌تواند در تمرین‌ها و بازی یا بازی‌های تدارکاتی اشکالات تیمش را برطرف کند. با شناختی که از این مربی داریم، او قطعا ضعف‌های تیمش را کاملا بررسی کرده و برای آنها فکری خواهد کرد.
کی‌روش در همه این سال‌ها نشان داده که ساختار دفاعی مستحکمی برای تیمش می‌سازد و بعید است تیمی که مقابل مراکش به میدان می‌رود، مثل بازی استانبول فضا و فرصت‌های زیادی به حریف بدهد.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/77790
captcha
تازه ها
بیشتر