جام جهانی / شناسه خبر: 77753 / تاریخ انتشار : 1397/3/8 14:58
|

لوپتگی: برای قهرمانی در جام جهانی باید آرام پیش رفت / خودمان را ثابت می‌کنیم

سلطه اسپانیا بر فوتبال باشگاهی به نحوی دوران ناکامی در عرصه ملی را جبران کرده اما خولن لوپتگی مربی تیم ملی اسپانیا باور دارد این شکست‌ها تیمش را برای قهرمانی در جام جهانی پیش رو مصمم کرده.

ایران ورزشی آنلاین / سلطه اسپانیا بر فوتبال باشگاهی به نحوی دوران ناکامی در عرصه ملی را جبران کرده اما خولن لوپتگی مربی تیم ملی اسپانیا باور دارد این شکست‌ها تیمش را برای قهرمانی در جام جهانی پیش رو مصمم کرده. تیم‌های اسپانیایی پنج دوره آخر لیگ قهرمانان را برده‌اند و در پنج تا از هفت فصل اخیر لیگ اروپا به قهرمانی رسیده‌اند اما همزمان با سلطه رئال مادرید، بارسلونا، اتلتیکومادرید و سویا، تیم ملی این کشور بعد از سه قهرمانی متوالی در تورنمنت‌های معتبر رو به ضعف گذاشت. اسپانیا در جام جهانی 2014 از مرحله گروهی عبور نکرد و در یورو 2016 اگرچه به مرحله حذفی رسید اما خوش شانس بود که با شکستی سنگین‌تر از 2 بر صفر مقابل ایتالیا از جام بیرون نرفت. حالا قهرمان سال 2010 جهان به دنبال بهبود اوضاع است و خیلی‌ها هم این تیم را از مدعیان جدی قهرمانی می‌دانند.

لوپتگی در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری فرانسه گفت: «وقتی به شما لقب مدعی می‌دهند به خاطر دستاوردهای گذشته نیست بلکه به خاطر آن چیزی است که در زمین از تیم می‌بینند. فوتبال اسپانیا یک دوره تاریخی خارق‌العاده را سپری کرد و در سال‌های 2008 و 2010 و 2012 سه جام معتبر گرفت اما تیم بعد از آن نتوانست همان ثبات را در موفقیت تکرار کند. ما باید دوباره در قالب یک تیم رشد کنیم. ما بیشترین انگیزه را داریم اما این را هم می‌دانیم که در این جام جهانی به‌عنوان یک تیم زمین خورده وارد می‌شویم و باید خودمان را ثابت کنیم.»

ویسنته دل بوسکه بعد از حذف از یورو استعفا کرد و لوپتگی وظیفه نوسازی تیم را به عهده گرفت. او باید تعدادی از بازیکنان قدیمی را کنار می‌گذاشت و بقیه را احیا می‌کرد ضمن اینکه چهره‌های جدید را معرفی می‌کرد. دل بوسکه این فرایند را شروع کرده بود. از آنهایی که در فینال یورو 2012 بازی کردند، ایکر کاسیاس، آلوارو آربلوا، ژاوی، ژابی آلونسو، سسک فابرگاس، پدرو، فرناندو تورس و خوان ماتا بیرون رفتند. جرارد پیکه، سرخیو راموس، خوردی آلبا، سرخیو بوسکتس، داوید سیلوا و آندرس اینیستا باقی ماندند و چهره‌های جدید شامل داوید دخئا، مارکو آسنسیو، ایسکو، کوکه و تیاگو آلکانتارا می‌شدند. از میان اینها، تنها دخئا از حضور در ترکیب اصلی مقابل پرتغال در بازی 25 خرداد مطمئن است. ایسکو می‌تواند مثلث هجومی دیگو کاستا و داوید سیلوا را تکمیل کند در حالی که کوکه و تیاگو برای کسب سهمیه در خط میانی می‌جنگند.

قدیمی‌ها، راموس، پیکه، بوسکتس، اینیستا و سیلوا همچنان هسته تیم را تشکیل می‌دهند. لوپتگی که سابقا دروازه‌بان بوده و هفته قبل قراردادش را تا سال 2020 تمدید کرد، گفت: «تردیدی نیست که آنها سهم زیادی در موفقیت تیم دارند. اگر غیر از این بود در چنین سطحی در تیم ملی و باشگاه خود نبودند، تلاش می‌کنیم تا به ترکیب مناسبی از آنها و بازیکنان نسل جوان برسیم، باید تیمی رقابتی بسازیم که فوتبال مورد نظر ما را ارائه کند.»

اگر همانطور که انتظار می‌رود اسپانیا از گروه B که تیم‌های مراکش و ایران هم در آن حضور دارند، صعود کند، ممکن است در مرحله بعد با اروگوئه یا مصر و محمد صلاح روبه‌رو شوند. در یک‌چهارم‌نهایی شاید آرژانتین لیونل مسی یا فرانسه مقابلشان قرار بگیرد.

لوپتگی ادامه داد: «وقتی با سابقه حذف مثل 2016 به جام جهانی می‌آیید سطح انگیزه‌ها متفاوت است اما من هم مثل مردم اسپانیا هیجان‌زده هستم و قرار نیست احساس هیجان کسی را متوقف کنیم. می‌دانیم باید چه کنیم، باید با آمادگی کامل به مسابقات برویم. نمی‌توانیم خیلی جلوتر را نگاه کنیم، برای بردن جام جهانی باید کم‌کم پیش بروید.»

خبرگزاری فرانسه

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/77753
captcha
تازه ها
بیشتر