null / شناسه خبر: 77713 / تاریخ انتشار : 1397/3/7 15:56
|

هفته‌های تعیین‌کننده برای مارسلو / حالا نوبت جام جهانی است

مارسلو در حملات عالی است، ولی در دفاع اشتباهات زیادی دارد و این می تواند برزیل را در جام جهانی آسیب پذیر کند.

ایران ورزشی آنلاین / تیم ویکری / چند هفته آینده بخش جذاب زندگی ورزشی مارسلو، مدافع چپ برزیل و رئال مادرید رقم خواهد خورد. البته او در سال‌های 2005 و 2006 هم سال‌های درخشانی را تجربه کرده و توانسته بود در فلومیننزه به ترکیب راه پیدا کند و در نخستین بازی‌اش برای تیم ملی گل بزند. او در آن زمان هم مدافع چپ بود اما همه بر این باور بودند، به‌ویژه اسوالدو ده‌اولیویرا، مربی‌اش در تیم باشگاهی‌اش که او در نهایت هافبک خواهد شد.

منطق آنها روشن بود: مارسلو در حمله خیلی بهتر عمل می‌کند تا در دفاع اما بیش از یک دهه از آن هنگام گذشته و او کاملا مدافع چپ مانده است. او سال‌ها در بهترین باشگاه دنیا در این پست بازی کرده و در روسیه هم برای برزیل در این پست به میدان خواهد رفت. البته این احتمال کاملا وجود دارد که او فوتبالش را در باشگاه‌های برزیل و به‌عنوان هافبک تهاجمی به پایان برساند اما تاریخ از او به‌عنوان مدافع چپ یاد خواهد کرد ولی اینکه او در تاریخ چه نامی از خود به جا بگذارد، بستگی به عملکردش در روسیه دارد.

او بی‌تردید یکی از بهترین مدافعان کناری هجومی دنیاست و در بازی فینال لیگ قهرمانان هم 90 دقیقه برای رئال بازی کرد. آن ضربه برگردان حیرت‌انگیز گرت بیل روی سانتر او به ثمر رسید. البته توپ پیش از رسیدن به بیل با برخورد به یک بازیکن کمی منحرف شد اما باید در نظر داشت که مارسلو آن سانتر را با پای راست و غیرتخصصی‌اش انجام داد. این نشان می‌دهد او در حمله چه قابلیت‌هایی دارد. او می‌تواند از کناره‌ها حرکت و توپ را سانتر کند، می‌تواند به محوطه جریمه بزند و شوت کند، می‌تواند از فاصله دور شوت بزند و می‌تواند با هر دو پایش سانتر کند. او در حمله فوق‌العاده است.

اما در دفاع دو مشکل وجود دارد. اول اینکه او نمی‌تواند در یک لحظه در دو جا باشد! زمانی که او حمله می‌کند، بی‌تردید حفره‌ای در دفاع باز می‌شود. این مشکل خیلی بیشتر به مربی مربوط است تا به مارسلو. مربی باید تیم را به نحوی بچیند که در دفاع آسیب‌پذیر نباشد.

مشکل جدی‌تر این است که او زمانی که در دفاع حضور دارد، اشتباهات زیادی مرتکب می‌شود.

دوئل جذاب مارسلو و محمد صلاح در فینال لیگ قهرمانان تنها چند دقیقه اتفاق افتاد، چرا که صلاح مصدوم شد و زمین را ترک کرد اما زمانی که صلاح در زمین بود، مارسلو در یک منطقه خطرناک با خطا روی صلاح، یک ضربه ایستگاهی به حریف داد. این مدافع چپ همچنین روی گل تساوی لیورپول مقصر بود. او نتوانست سادیو مانه را مهار کند و منطقه آفساید را پر کرد و بعد هم اعتراض کرد که گل مانه آفساید بوده است.

چهار سال پیش، زمانی که برزیل در نیمه‌نهایی جام جهانی مقابل آلمان هفت بر یک شکست خورد، مارسلو بارها از این اشتباهات مرتکب شد. او مرتبا در جای‌گیری اشتباه می‌کرد و عقب‌تر از خط دفاعی قرار می‌گرفت و باعث می‌شد بازیکنان آلمان در موقعیت آفساید قرار نگیرند. نمایش او فاجعه‌بار بود و تنها اینکه بازیکنان دیگر بدتر از او بودند باعث شد انتقادات زیادی از او نشود.

مارسلو به این ترتیب هم یکی از نقاط قوت برزیل است و هم یکی از نقاط ضعف بالقوه این تیم. رقیبان بی‌تردید از سمت چپ خط دفاعی برزیل حمله خواهند کرد، جایی که بعید است نیمار هم به عقب برگردد و کارهای دفاعی انجام دهد.

شاید هم مصدومیت دنی آلوز که باعث از دست دادن جام جهانی شد به سود مارسلو شده باشد. نبود آلوز ضربه سختی برای برزیل است، چون او نه ‌تنها در رختکن بازیکن مهمی بود، بلکه تاثیر خوبی هم بر نیمار داشت اما آلوز ویژگی‌های مثبت و منفی شبیه به مارسلو دارد. با حضور هر دو نفر در ترکیب، برزیل در کناره‌ها دچار ضعف می‌شد.

حالا که آلوز نیست، تیته می‌تواند از جانشین او – دانیلو یا فاگنر – بخواهد که دفاعی‌تر بازی کنند. به این ترتیب مارسلو آزادتر به پیش خواهد راند اما کاسمیرو و فرناندینیو، دو هافبک دفاعی تیم هم مجبورند دقت بسیار بیشتری به شکاف دفاعی سمت چپ تیمشان داشته باشند اما در تیمی که متوازن‌تر باشد، مارسلو نقش بسیار بهتری می‌تواند ایفا کند.

منبع: ESPN

 

captcha
تازه ها
بیشتر