یادداشت / شناسه خبر: 77692 / تاریخ انتشار : 1397/3/7 08:38
|
زنوزی در راه هدایتی

تراکتور و گسترش با یک مالک در لیگ هجدهم

او با ثروتی در حدود 120 هزار میلیارد قطعا قابلیت خرید همه تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران را دارد و می‌تواند صاحب لیگ شود اما به لحاظ قانونی هرگز او مجاز به مالکیت دو تیم نیست.

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / نام محمدرضا زنوزی را این روزها بیش از هر زمان دیگری در رسانه‌ها می‌بینیم. میلیاردری که سال‌هاست با تیم گسترش فولاد تبریز و برخی هزینه‌ها برای فدراسیون فوتبال برای خود شهرتی مثال‌زدنی به پا کرده است. زنوزی نیز به مانند دیگر  سرمایه‌داران اهداف اقتصادی پنهانی از ورود به فوتبال دارد و می‌کوشد تجارتخانه‌اش را گسترش دهد.

او با ثروتی در حدود 120 هزار میلیارد قطعا قابلیت خرید همه تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران را دارد و می‌تواند صاحب لیگ شود اما به لحاظ قانونی هرگز او مجاز به مالکیت دو تیم نیست و تنها می‌تواند یک تیم را اختیار کند. زنوزی اما برای کسب شهرت و ثروت بیشتر راهی را می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور او را با چالش‌های بسیاری مواجه خواهد کرد. چیزی شبیه آنچه برای حسین هدایتی رقم خورد.
هدایتی نیز بعد از ثبت مالکیت باشگاه استیل‌آذین همزمان کمک‌های بی‌حساب و قابل توجهی به پرسپولیس می‌کرد و در عین حال حواسش به برخی تیم‌های تهیدست دیگر  هم   بود. او گاهی ثروتش را به پای تیم‌های شمالی می‌ریخت و گاهی هم اسکناس‌هایش سر از مشهد و مسجدسلیمان در می‌آورد. هدایتی اما آنقدر تند رفت که در نهایت همان یک تیم را هم از دست داد و بدل شد به عابر بانکی برای روزهای نداری برخی تیم‌ها، به طوری که همین امروز به وضوح می‌بینیم هرگاه باشگاه پرسپولیس با مشکلات مالی مواجه می‌شود دست نیاز  به سوی هدایتی دراز می‌کند.
حال این پول‌ها را هدایتی با چه مقاصدی به پرسپولیس می‌دهد خود نیز  جای بحث‌های کارشناسی بسیار دارد. به هرحال ماجرای آقای هدایتی عن‌قریب است که با نام زنوزی در فوتبال ایران تکرار شود و این مالک سوپر میلیاردر را در همان مسیر ببینیم.
حال اینکه زنوی نیز بدل به یکی از بدهکاران بزرگ اقتصادی - ورزشی شود روشن نیست و آینده است که ثابت می‌کند زنوزی در راه تیمداری در فوتبال ایران چه بیلانی را از خود برجا گذاشته اما آنچه در  همین بدو  ورود زنوزی با تراکتور به لیگ برتر مساله‌ساز می‌نماید این است که اساسا چرا قانونگذار فوتبال ایران به این شخص اجازه داده همزمان با مالکیت دو تیم وارد چرخه لیگ برتر شود؟ این وضعیت بدون شک نتایج رودرروی تیم‌های گسترش فولاد تبریز و تراکتورسازی را با اتهام‌های بسیاری مواجه خواهد کرد و پرسش‌های بسیاری را به وجود خواهد آورد.
شاید انتقال ظاهری گسترش فولاد تبریز از  دید زنوزی و همراهانش اقدامی اثرگذار در راه زدودن این ابهام‌ها باشد اما واقعیت این است که زنوزی فصل هجدهم را با مالکیت دو تیم شروع خواهد کرد ضمن اینکه او دستی هم بر آتش ماشین‌سازی که در لیگ یک حضور دارد خواهد داشت و تصور کنید اگر این تیم هم به لیگ برتر صعود کند چه اتفاقی در فوتبال ایران خواهد افتاد.
 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/77692
captcha
تازه ها
بیشتر