یادداشت / شناسه خبر: 77571 / تاریخ انتشار : 1397/3/5 11:43
|

کی‌روش و دلشوره‌های خودساخته

کارلوس کی‌روش دست به خودویرانگری زده و با قساوت هر چه تمامتر کمر به قتل آرزوها بسته.

ایران ورزشی آنلاینسعید آقایی / بحران، کلیدواژه نگران کننده این روزهای تیم ملی فوتبال است. بحرانی خودساخته که تار و پود آن در روزهای اخیر پیرامون تیم ملی تنیده شده و هر چه جلوتر می‌رویم، گره آن تنگ‌تر و بسته‌تر می‌شود. دلشوره‌ها ما را رها نمی‌کنند. کمتر از یک ماه به آغاز جام جهانی باقی مانده اما تیم ملی در فضای پرتنش و لبالب از سوءتفاهمی زندگی می‌کند که آرامش را از مجموعه تیم ملی دریغ کرده تا خواب آشفته ببینیم و با کابوس از رویا فاصله بگیریم. رویایی طول و دراز که در تمام این سال‌ها ذره ذره کارلوس کی‌روش آن را همچون رج‌های یک قالی زیبا بافته و همه را امیدوار ساخته اما ناگهان این قالیباف ماهر زیر دار قالی زده تا همه آنچه را که بافته بود، یک جا بشکافد و نابود کند.

کارلوس کی‌روش دست به خودویرانگری زده و با قساوت هر چه تمامتر کمر به قتل آرزوها بسته. سرمربی بزرگ و کارکشته‌ای که در تمام طول این سال‌ها عادت داشت همچون یک سپر پولادین پسرانش را محافظت کند تا هیچ گزندی به آنها نرسد و خود را در تیررس همه نقدها و حملات قرار دهد، اکنون سپر را کنار گذاشته و تبر برداشته تا رویاها را سلاخی کند.
رفتار بحران ساز کی‌روش در طول دو هفته اخیر ما را به این گزاره می‌رساند که او تیمش را به مسلخ برده. او به اندازه‌ای حرفه‌ای و کارکشته هست که بداند کجا باید حمله کند و فریاد بکشد و کجا باید سکوت کرده و عقب نشینی کند. در چمدان کی‌روش به حد وفور تجربه و البته فراست یافت می‌شود که نتیجه سال‌ها مربیگری در بزرگترین تیم‌های اروپا و سر و کله زدن با ستاره‌های گوناگون است و او در این زمینه بی تردید یک استاد چیره دست است که با فاصله چند صد کیلومتری جلوتر از ما می‌ایستد، از همین رو رفتار امروزش یک علامت سوال بزرگ را پیش روی ما قرار می‌دهد. کی‌روش این روزها یک کوه آتشفشان است که به شدت فعال شده و گدازه‌هایش را به سمت همه پرتاب می‌کند؛ از رسانه‌ها گرفته تا منتقدان و البته فدراسیون فوتبال. گدازه‌هایی سوزان که می‌توانند همه رویاها و امیدواری‌ها را در چشم بر هم زدنی بسوزانند و خاکستر کنند.
آتشفشان کی‌روش درست از روزی که اردوی اصلی تیم ملی برای جام جهانی را با 4 بازیکن در تهران استارت زد، ناگهان فعال شده. همان روزها که در ابتدا با فدراسیون بر سر ماجرای تمدید قرارداد برای جام ملت‌های آسیا وارد جنگ فرسایشی شد و پیشنهاد نه چندان حرفه‌ای فدراسیون 5 ستاره را برای تمدید 6 ماهه قرارداد نپذیرفت و در ادامه عدم حضور ملی پوشان پرسپولیس و استقلال در اردو به‌واسطه بازی‌های مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، شکاف او و فدراسیون را بیشتر و علنی‌تر کرد.
کی‌روش در ادامه یک اصطکاک کوچک و عجیب با رسانه‌ها ایجاد کرد و به خبرنگارانی که پس از حضور سرخابی‌ها و لژیونرها به تمرینات آمده بودند، طعنه زد که تا حالا کجا بودید.
ماجرای اعلام فهرست نهایی تیم ملی و خط زدن عجیب سیدجلال حسینی و وریا غفوری شوک بعدی بود که با هجمه‌ای سنگین از سوی هواداران سرخابی روبه‌رو شد تا اتمسفر اطراف تیم ملی به شدت منفی شود اما کی‌روش بی‌اعتنا به افکار عمومی هیچ پاسخی به آن نداد و در نهایت در یک گفت‌وگوی فرمایشی ادله‌هایی را مطرح نمود که هیچکسی را قانع نکرد و بر ابهامات افزود.
اتهام به هدایتی و افشاگری بی مورد علیه او در این مقطع زمانی رفتار عجیب دیگری بود که کی‌روش انجام داد و یک جبهه درگیری بیهوده دیگر را ایجاد کرد. آنچه با جواب قابل پیش‌بینی هدایتی و ادعاهای او فضا را ملتهب‌تر نمود.
در آخرین حرکت مرد پرتغالی در مصاحبه با رویترز بی‌پروا از پایان پروژه همکاری‌اش با ایران سخن گفته و ادعا کرده که جام جهانی پایان ماموریت او روی نیمکت ایران است. یک ادعای بی‌موقع که قطعا تمرکز شاگردانش را در این مقطع حساس تحت تاثیر قرار خواهد داد.
آتشفشان کی‌روش در بدترین زمان و مقطع دوباره فعال شده و با قدرت هر چه تمام‌تر به فعالیت خود ادامه می‌دهد. آتشفشانی که می‌تواند همه دستاوردهای 7 ساله او در ایران را بر باد دهد. کاش کی‌روش این آتشفشان را هر چه زودتر خاموش کند.

 

 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/77571
captcha
تازه ها
بیشتر