یادداشت / شناسه خبر: 77513 / تاریخ انتشار : 1397/3/3 06:11
|

شروع بیست و دومین سال انتشار ایران ورزشی / در ادامه‌ی یک راه طولانی

سخت‌ترین شرایط نیز ما را از نوشتن و ارائه اخباری که در عین خبررسانی، جهانی بهتر را برای ما و پدیده ورزش ترسیم کند، دور نخواهد ساخت.

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / در تابستان 1375 بود که برای اولین بار طرح تاسیس «ایران ورزشی» به طور جدی مطرح و پس از گذشت مدتی کوتاه تصویب شد.

فریدون وردی‌نژاد رییس وقت ایرنا و مدیرعامل آن زمان موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران (که روزنامه «ایران» با همت وی از بهمن‌ماه 1373 آغاز به انتشار کرده بود) بر این باور بود که پس از جا افتادن کامل روزنامه «ایران» که رویکردی از هر نظر و همه نوع به مسائل ایران و جهان داشت و دارد، نوبت پایه‌گذاری و تولد سه روزنامه تازه رسیده است تا بال‌های فرهنگی «ایران» وسیع‌تر شود؛ یکی «ایرانی» با صفحات کمتر به زبان انگلیسی که «ایران دیلی» نامیده شد، دیگری روزنامه‌ای از همین طیف با زبان عربی که اسم آن را الوفاق گذاشتند و سرانجام روزنامه‌ای که صرفا به مقوله‌ انسان‌ساز و جامعه‌پرور ورزش بپردازد و دغدغه آن نه فقط رویدادهای ورزش قهرمانی در ایران و جهان بلکه قوت بخشیدن به پایه‌های کل ورزش در کشور هم باشد.
اولین شماره چنان روزنامه‌ای و با چنان نامی، در روز اول خرداد 1376 یعنی دو سال و نیم بعد از تولد «ایران» پا به عرصه حیات نهاد و با این اوصاف روز اول خرداد، یعنی سه‌شنبه‌ای که سپری شد پایان بیست و یکمین سال حیات آن و آغاز بیست و دومین سال انتشار «ایران ورزشی» به شمار می‌آید. روزنامه‌ای که هنوز بر آرا و ایده‌هایی که فلسفه وجودی‌اش را شکل دادند، پای می‌فشارد اما از به روزسازی این انگاره‌ها هم غفلت نورزیده است.
طی این مدت روزنامه محبوب شما بارها تغییراتی در شکل و گاهی در قطع داده و کیفیت چاپش تغییر یافته اما هر یک از این تغییرات در مسیر تعالی و شکل‌گیری نشریه‌ای بوده است که هر چه فزون‌تر چشم‌نواز و در کنار آن، تنویرکننده افکار باشد، حتی اگر جلب دیدگان مردم هدفی سخت نباشد، دشوارتر و ارزشمندتر از آن نگارش و به دست چاپ سپردن مطالبی است که تمام سلایق متفاوت موجود در کشور و بعضا جهان را در بر بگیرد و هر صنفی را راضی کند و برای رضایت هر طبقه‌ای چیزی گرانبها را به آنها ارزانی دارد.
روزنامه‌ها خواه ناخواه محل تضارب آرا هستند و ایران ورزشی علاوه بر حفظ این خصلت هرگز فراموش‌ نکرده است که خبررسانی صرف به رغم تمامی اهمیت عظیم آن نمی‌تواند دین نشریه را نسبت به مردم کامل و کار را تمام کند و باید با تحلیل‌های صحیح جهت و سو به دیدگانی داد که هر روز این نشریه را می‌کاوند تا پاسخ سوالاتی را بیابند که سایر آحاد و اعضای جامعه ورزش از ارائه آن بازمانده‌اند.
در این راه خطیر مدیران، سردبیران و خبرنگاران بسیار پرشماری به «ایران ورزشی» آمده و اغلب پس از انجام ماموریت خویش بار سفر بسته‌اند و اینک در رسانه‌های دیگر مشغول کارند ولی خاطرات‌شان دیرپا است.
نسل فعلی از همین منظر از نسل‌های برتر در ایران ورزشی بوده است زیرا اکثر اعضای آن 13 تا 14 سال در مسوولیت‌های خود ابقا شده‌اند و به رغم حفظ جوانی و فاصله داشتن نسبی با میانسالی تجربه‌ای فراوان دارند، تجربه عنصری است که این روزنامه را از گردنه‌های سخت عبور داده و به نقطه امن کنونی کشانده است و بدون آن نمی‌شد سختی‌های اقتصادی و دشواری‌های حرفه‌ای را پذیرفت و به عشق ورزش فقط نوشت و نوشت و راه طولانی و سخت پیش رو را هر چه هموارتر کرد و به رده‌های نخست مطرح‌ترین جریده‌های ورزشی کشور رسید.
در سالگرد انتشار ایران ورزشی وظیفه خود می‌دانیم که یک بار دیگر بر تعهد تام و تمام خویش به بنیادهای تشکیل‌دهنده این روزنامه اصرار ورزیم و تاکید کنیم که سخت‌ترین شرایط نیز ما را از نوشتن و ارائه اخباری که در عین خبررسانی جهانی بهتر را برای ما و پدیده ورزش ترسیم کند، دور نخواهد ساخت و هر گزارش و مصاحبه‌ای که تهیه و به زیور طبع آراسته می‌شود، صرفنظر از جذابیت‌های ظاهری – که باید موجود باشد – ریشه در تارهای ظریف و پر مهر قلب انسان‌هایی دارد که معتقدند تا نیازهای ورزش ایران بیان و بابت آن گفت‌وگو و تعامل نشود، ورزش به حداکثر جایگاه رفیع متصور برای آن نخواهد رسید و تا زمانی که به ورزش جهان به عنوان آینه‌ای از پیشرفت ننگریم و زواید آن را حذف و ثمره‌‌های مثبت آن را جذب نکنیم، به یک نقشه راه سودمند برای اعتلای ورزش نخواهیم رسید.
«ایران ورزشی» در شروع بیست و دومین سال وظایفش و در سالی که جام جهانی فوتبال روسیه و بازی‌های آسیایی جاکارتا و همچنین جام ملت‌های آسیا 2019 اخبار را درخواهند نوردید، تعهد می‌دهد که در زمینه‌های فوق حتی یک قدم عقب ننشیند و همانی بماند که شما همواره خواسته‌اید. روزنامه‌ای که به ورزش و شاغلان راستین آن احترامی بلیغ می‌گذارد و هدفش تقویت آنها است و آرزو دارد که از ستون‌های کار و دلایل استواری آنها باشد.


ایران ورزشی آنلاین را به دوستان خود معرفی کنید:

iran-varzeshi.com

 

کلیدواژه
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر