فوتبال ایران / شناسه خبر: 77393 / تاریخ انتشار : 1397/2/30 18:29
|
شاید فرار از دست باشگاه تا یک ماه دیگر ادامه داشته باشد

پرسپولیس در انتظار تصمیم نهایی 1+4

تکلیف 5 بازیکن پرسپولیس برای تمدید قرارداد نامشخص است که اگر نیم فصل تاریک مسلمان را فراموش کنیم هر 5 نفر بازیکنان مهم و اصلی هستند و حفظ آنها در شرایطی که محرومیت برقرار باشد اهمیت بسیاری دارد

ایران ورزشی آنلاین /از حالا تا دو ماه بعد مهم‌ترین سوژه پیرامون پرسپولیس موضوع نقل و انتقالات است. داستانی که با در نظر گرفتن پنجره نقل و انتقالاتی سرخ‌ها یکطرفه خواهد بود و تنها می‌تواند اخبار منفی مربوط به جدایی بازیکنان فعلی را به دنبال داشته باشد. ماجرایی که با جدایی صادق محرمی بلافاصله بعد از آخرین بازی فصل کلید خورد و می‌تواند ادامه داشته باشد. در حال حاضر تکلیف 5 بازیکن پرسپولیس برای تمدید قرارداد نامشخص است که اگر نیم فصل اخیر و تاریک محسن مسلمان را فراموش کنیم هر 5 نفر بازیکنان مهم و اصلی تیم هستند و حفظ آنها در شرایطی که تیم پرسپولیس قادر به جذب بازیکن جدید نیست اهمیت بسیاری خواهد داشت. با این حال آنچه مشخص است اینکه با وجود پیگیری‌های باشگاه بعید است به زودی تکلیف این پنج نفر روشن شود.

چرا باشگاه را سر کار می‌گذارند؟
سرپرست باشگاه پرسپولیس در تازه‌ترین صحبت‌های خود گفته بازیکنانی که قراردادشان تمام شده و کادر فنی خواهان تمدید قرارداد با آنهاست مدام امروز و فردا می‌کنند و به نوعی باشگاه را سر کار گذاشته‌اند. گرشاسبی که سال‌ها در کشتی مدیریت کرده و کمتر از سه سال است وارد حوزه پر هیاهوی فوتبال شده ظاهرا فوتبالیست‌ها را نمی‌شناسد اما باید از او پرسید چطور نمی‌داند بازیکنی که در آستانه جام جهانی است و در فهرست تیم ملی کشورش قرار دارد تمام جوانب را در نظر می‌گیرد و تا لحظه آخر منتظر پیشنهادهایش می‌ماند؟ شاید گرشاسبی فراموش کرده باشد اما کمال کامیابی نیا در دو فصل گذشته در تمرین‌های چند روز پیش فصل هم شرکت نکرد تا رقم قراردادش را بالاتر ببرد؛ فارغ از اینکه تیم ملی و جام جهانی در کار باشد، پس چطور مثلا از وحید امیری توقع دارد که همین امروز پای میز مذاکره بنشیند و قرارداد جدیدیش را امضا کند؟ گرشاسبی گفته این بازیکنان قسم می‌خورند که می‌خواهند در پرسپولیس بمانند و اگر هم پیشنهادی دارند نمی‌گویند. اینکه بازیکنی قسم دروغ می‌خورد گناهش به گردن خویش است اما طبیعی است که بازیکنان از پیشنهادهای احتمالی‌شان حرفی به باشگاه بزنند چرا که قرارداد ایشان با باشگاه به پایان رسیده و تعهدی نسبت به پرسپولیس ندارند پس می‌خواهند پیشنهادها را بالا و پایین کرده و بهترین تصمیم را بگیرند. در واقع لزومی ندارد بازیکنی که قراردادش به پایان رسیده باشگاه را از پیشنهادهای دریافتی‌اش مطلع کند و شاید فقط در صورتی که بازیکنی برای رفتن یا ماندن دو به شک مانده بود، تنها برای گرفتن امتیاز از پرسپولیس بگوید از فلان جا پیشنهاد بهتری دارد و اینطوری نام باشگاه خواهانش را لو بدهد. با این حال سرپرست باشگاه پرسپولیس باید بداند همانطور که از اسفندماه برای مذاکره وعده داده بود و همانگونه که ما نوشتیم بازیکنان مورد نظر حالا حالاها جواب روشنی به او نخواهند داد، این بلاتکلیفی شاید تا یک ماه آینده و روزهای ابتدایی تیرماه هم طول بکشد و باید با این ماجرا کنار بایید.
 
چرا چهار نفر هستند؟
گرشاسبی معضل فعلی تیم بزرگسالان را مساله تمدید قرارداد چهار بازیکن می‌داند. مشخصا منظور او کامیابی‌نیا، امیری، مسلمان و احمدزاده هستند که هر روز شایعات و اخبار زیادی درباره پیشنهادهای‌شان می‌شنویم و البته به موازات آن اخباری درباره قول آنها به باشگاه برای ماندن را مرور می‌کنیم. این وسط محمد انصاری از دایره خارج شده چرا که این بازیکن ملی پوش یک سال دیگر قرارداد دارد اما در قراردادش ‌بندی گنجانده شده که اگر پیشنهاد داشت می‌تواند جدا شود. این پیشنهاد هنوز به باشگاه ارائه نشده و گرشاسبی دغدغه‌ای از بابت انصاری ندارد بخصوص که حالا و بعد از خط خوردن نام این بازیکن از فهرست نهایی تیم ملی حالا باشگاه دنبال گرفتن جواب نهایی از اوست و اگر واقعا پیشنهاد مهمی برای انصاری نرسیده باشد این بازیکن باید قراردادش را تمدید کند.
 
چه کسانی دنبال حاشیه سازی‌اند؟
سرپرست باشگاه پرسپولیس در صحبت‌هایش مدام به این نکته اشاره می‌کند که گروهی در فضای مجازی با بدبینی به مساله نقل و انتقالات پرسپولیس سعی دارند فضای بدبینانه‌ای را برای هواداران ایجاد کنند و دنبال حاشیه‌سازی هستند. گرشاسبی می‌گوید این گروه دقیقا در جهت عکس باشگاه حرکت می‌کنند و در راه تمدید قرارداد بازیکنان مزبور مشغول سنگ‌اندازی‌اند. اشاره گرشاسبی به صفحات و کانال‌های غیر رسمی و نامعتبر است که بعید به نظر می‌رسد منجر به تشویش اوضاع باشگاه در مواجهه با مساله تمدید قرارداد بازیکنان شود. در واقع ماجرا کاملا روشن است. پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس بسته است و باشگاه باید نهایت تلاشش را برای تمدید قرارداد این چند نفر انجام دهد اما اگر بازیکنی مثل صادق محرمی تصمیمش را برای جدایی گرفته باشد نمی‌توان با او وارد دعوا شد و تنها باید شرایط را برای تمدید قراردادش مهیا کرد. خلاصه اینکه برای باشگاه پرسپولیس شایعات مطرح شده در فضای مجازی نمی‌تواند منجر به دردسر و حاشیه شود چرا که یا این بازیکنان در پرسپولیس می‌مانند یا نمی‌مانند. حالا اگر بازیکنی پیشنهاد نداشته باشد و با بازار‌گرمی قصد فریب دادن باشگاه را داشته باشد ماجرایش جداست و او را باید با سیاست مدبرانه‌ای نرم کرد و پای میز مذاکره آورد اما اگر بازیکنی قصد جدایی دارد کاری از دست مدیریت ساخته نیست و تنها باید دنبال نقشه‌های جایگزین در جهت تقویت تیم باشد.
 
چرا دنبال کردن نقشه جدید غیر اخلاقی نیست؟
گرشاسبی گفته اولویت باشگاه مذاکره با چهار بازیکنی است که قراردادشان تمام شده و همگی در فهرست برانکو هستند. او به نقشه و طرح‌های ثانویه برای جذب بازیکنان در نیم فصل هم اشاره کرد و گفته تا قبل از روشن شدن تکلیف این چهار نفر، پیگیری نقشه ثانویه غیر اخلاقی خواهد بود. هر چند می‌توانیم حدس بزنیم این حرف‌های گرشاسبی بیشتر شبیه یک تاکتیک مدیریتی است و حتما باشگاه پرسپولیس تا الان تمام جزییات نقشه ثانویه‌اش را مرور کرده و احتمالا تحرکاتی هم در این زمین داشته اما پیگیری این داستان حداقل تا حدی که ماجرای همکاری با بازیکنان جدید به قطعیت نرسد غیر اخلاقی محسوب نمی‌شود. در واقع همانطور که بازیکنان می‌توانند باشگاه را منتظر نگه دارند و تا روز آخر پیشنهادهایشان را بررسی کنند، باشگاه نیز می‌تواند دنبال پلن B خود باشد و اگر این کار را به موازات مذاکره با بازیکنان فعلی‌اش پیش نبرد حتما اشتباه کرده است. در واقع ممکن است بازیکنان بعد از چند ماه سر کار گذاشتن باشگاه سر از تیم دیگری - چه داخلی چه خارجی- در بیاورند و دست مدیران باشگاه و برانکو را در پوست گردو بگذارند، پس پیش بردن اهداف ثانویه و احتساب تمام جزییات نقشه باشگاه (جذب بازیکنان و بیرون گذاشتن یا قرض دادن‌شان به باشگاهی دیگر به مدت نیم فصل) اصلا غیر اخلاقی نیست.

captcha
تازه ها
بیشتر