ورزش ایران / شناسه خبر: 77331 / تاریخ انتشار : 1397/2/29 11:56
|
تمرینات تیم ملی رویینگ تحت تاثیر عوامل مختلف

از "طاقچه بالا گذاشتن" چینی‌ها تا مربیان روزمزد

یکی از اتفاق‌های جالبی که در فدراسیون قایقرانی رخ داده، این است که مربیان خارجی خیلی تمایلی به حضور طولانی مدت در ایران ندارند.

ایران ورزشی آنلاین / بعد از جدایی جیوگا و اختلاف‌هایی که در تیم ملی رویینگ پیش آمد، ورود "لیو" به ایران، حسن ختامی شد بر حاشیه‌ها تا بالاخره ملی پوشان رویینگ که شانس کسب مدال در بازی‌های آسیایی را دارند، کمی آسوده خیال شوند اما انگار ماجراهای این رشته تمامی ندارد. لیو دو هفته‌ای به ایران آمد و با بچه‌ها تمرین کرد اما طبق قول و قراری که با فدراسیون داشت، برنامه‌ای نوشت و به طاهر کبوتری (مربی تیم) داد و ایران را ترک کرد. قرار بود بچه‌ها چند روزی در ایران طبق این برنامه پیش بروند تا فدراسیون کارهای مربوط به سفر رویینگ سواران به چین را انجام دهد اما این پروسه که قرار بود طی دو سه هفته انجام شود، دو ماه طول کشیده است.

در مدتی که لیو رفته، بچه‌ها به دور از مربی اصلی تیم و طبق برنامه‌ای که مربی چینی نوشته، کار کرده‌اند و منتظر بوده‌اند تا ویزای چین آماده شود اما تا همین امروز این کار عقب افتاده است. همه این شرایط باعث شده تا تیم ملی رویینگ تحت تاثیر عوامل مختلف، با مشکلاتی مواجه شود؛ اگرچه مسوولان معتقدند این مسائل در روند حرکتی تیم تاثیر نامناسبی نداشته و همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود.

ویزای یک ماهه رسید

بالاخره بعد از کلی پیگیری، دعوتنامه چینی‌ها برای تیم ملی ایران رسید و اگر اتفاق خاصی نیفتد تا سه‌شنبه یا چهارشنبه همین هفته ویزای رویینگ سواران صادر می‌شود؛ البته ویزای یک ماهه. برنامه فدراسیون این بود که مثل تیم ملی آب‌های آرام که ویزای شش ماهه آلمان دارد، برای رویینگ هم حداقل ویزای سه ماهه بگیرد اما انگار روال چینی‌ها در قبال ورزشکاران ایرانی با گذشته فرق کرده است.  با اینکه فدراسیون‌نشین‌ها می‌گویند تمام تلاش‌شان را کرده‌اند اما سفارت چین همکاری نکرده و حاضر نشده به موقع ویزا بدهد و حتی ویزایی که قرار است صادر شود، چنگی به دل نمی‌زند. چراکه امینی و همکارانش در فدراسیون ویزای چند ماهه خواسته بودند اما معلوم نیست چرا چینی‌ها حاضر به صدور این ویزا نشده‌اند و فقط با حضور یک ماهه تیم ملی ایران در چین موافقت کرده‌اند. تیم ملی ایران اگر می‌خواهد از حضور لیو، مربی چینی تیم ملی به طور کامل استفاده کند؛ چاره‌ای ندارد جز اینکه در چین باشد اما با این روند، ملی پوشان فقط تا آخر تیر ماه می‌توانند در چین باشند و احتمالا یک ماه باقیمانده تا سفرشان را باید در تهران تمرین کنند مگر اینکه فدراسیون بتواند ویزای بچه ها را تمدید کند.

مربیان روزمرد

یکی از اتفاق‌های جالبی که در فدراسیون قایقرانی به وجود آمده اینست که مربیان خارجی خیلی تمایلی به حضور طولانی مدت در ایران ندارند. مثلا همین لیو که به عنوان سرمربی تیم ملی رویینگ مردان معرفی شد، فقط دو هفته در ایران بود و در بقیه روزهایی که از قراردادش می‌گذرد، دور کاری کرده است. به این ترتیب که به کبوتری، به عنوان کمک مربی‌اش برنامه داده و روند حرکتی بچه‌ها را از او جویا می‌شود. این وضعیت این سوال را به وجود می‌آورد که نحوه قرارداد فدراسیون با این مربی چگونه است؟ آیا فدراسیون حقوق ماهیانه به این مربی پرداخت می‌کند؟ پاسخ رییس فدراسیون به این موضوع قابل توجه است. امینی می‌گوید:" تمام مربیان خارجی که جذب شده‌اند، به صورت روزمزد با فدراسیون همکاری می‌کنند و با توجه به تعداد روزهایی که در اردوهای تیم ملی حضور دارند، حقوق دریافت می‌کنند."

البته این نحوه قرارداد کمی عجیب است و مشخص نیست که از حضور مربیان روزمزد، آنچه که باید، عاید ورزشکاران ایران می‌شود یا خیر؟ و آیا مربیان در قبال نتایج پاسخگو خواهند بود یا خیر؟

لیو قراردادی در چین دارد که نمی تواند به ایران بیاید و این را به فدراسیون اعلام کرده بود اما گفته بود اگر ویزا دیر صادر شود، دو هفته‌ای ( از تعطیلات نوروز تا الان) به ایران سفر می‌کند اما بدقولی کرده و نیامده است که این موضوع قابل تامل است. البته واکنش مسوولان فدراسیون به این رفتار هم اینست که قرار نبوده حقوقی پرداخت شود و گویا همه چیز در حد یک دلخوری می‌ماند. 

captcha
تازه ها
بیشتر