فوتبال ایران / شناسه خبر: 77220 / تاریخ انتشار : 1397/2/24 16:02
|

فقط امروز را بچسب / بزرگترین بازی قلعه‌نویی

در این لحظات و ساعات خاص البته امیر قلعه نویی به هر چیزی فکر می‌کند الا اینکه فصل بعد چگونه خواهد بود و اینکه در جمع ذوبی‌ها می‌ماند و یا به خانه اصفهانی سابقش (سپاهان) کوچ خواهد کرد.

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / دیدار فردا شب استقلال با ذوب‌آهن در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ فوتبال قهرمانان آسیا می‌تواند مهم‌ترین بازی عمر امیر قلعه‌نویی شمرده شود. حذف استقلال به معنای اوجگیری هر چه بیشتر او در پایان فصلی است که در نیمه دوم آن ذوبی‌ها با همت وی هر روز بیشتر از روز گذشته احیا شدند و سرانجام مقام دومی لیگ را فراچنگ آوردند و حذف ذوبی‌ها هر چند آرزوی قدیمی هرگز تحقق‌نیافته ژنرال را برای فتح یک جام قاره‌ای حداقل برای یک سال دیگر به تعویق خواهد انداخت اما باز به او برای فصل 97-1396 کارنامه قبولی خواهد داد و شاید ذوبی‌ها را برای فصل آینده نیز به وی پیوند بزند.

در این لحظات و ساعات خاص البته امیرخان به هر چیزی فکر می‌کند الا اینکه فصل بعد چگونه خواهد بود و اینکه در جمع ذوبی‌ها می‌ماند و یا به خانه اصفهانی سابقش (سپاهان) کوچ خواهد کرد، لااقل تا صبح چهارشنبه به ته افکار وی رانده شده است. او فقط زمان حاضر و امروز را چسبیده است و کاری به آینده‌ای که به سبب 56 ساله شدن وی طبعا برای او کوتاه‌تر از گذشته اغلب درخشانش خواهد بود، ندارد.
قلعه‌نویی برای اینکه ثابت کند یک مربی سنتی نیست و یا اگر هست یک «سنتی خوب» است طرح جالب و موفقی را برای تقابل با استقلال چه در مرحله برگشت لیگ برتر و چه در دیدار رفت یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ریخت. وی فهمید که اگر فن و هنر فوتبال حاکمیت یابد و بازی صرف و تاکتیک‌های فوتبال در زمین به جریان بیفتد تیم شایسته اما کم مهره‌تر او لاجرم تسلیم تیم پرمهره‌تر و فنی‌تر استقلال خواهد شد. در نتیجه نسخه‌ای که او برای این دو مسابقه پیچید و عینا به اجرا گذاشته شد، فیزیکی کردن بازی به قصد به جریان نیفتادن روند بازی حریف بود. او از این طریق اجازه نداد بازی سیال استقلال در زمین جاری شود و با اجرای یک بازی نسبتا خشک و فیزیکی حریف را خسته کرد و آنقدر توپ‌های بلند روی دروازه استقلال ریخت که آنها سرانجام کم آوردند و تسلیم شدند. در بازی لیگ، حسین حسینی مقابل ضربه سر دقایق آخر محمدرضا حسینی مدافع – هافبک پیش تاخته ذوبی‌ها کم آورد و نتیجه 2 بر یک به سود تیم اصفهانی شد آن هم در شرایطی که استقلال گل اول بازی را زده و پیش افتاده بود. در بازی دو تیم در لیگ آسیا نیز ژنرال پس از کم آوردن آشکار تیمش در نیمه اول و رشادت‌های چند باره رشید مظاهری درون دروازه ذوب‌آهن و برخورد شلیک شجاعیان به تیر دروازه این تیم، در نیمه دوم به همان تاکتیک روی آورد و با جنگ فیزیکی و ارسال‌های پرشمار از دو سمت آبی‌ها را خسته و روزبه چشمی را وادار به ارتکاب خطای هند در محوطه جریمه در واپسین ثانیه‌ها کرد تا ولسیانی ضربه پنالتی حاصله را گل و یک بار دیگر استقلال را ناکام و وینفرد شفر را عصبانی کند.
توفیق احتمالی استقلال در مسابقه برگشت و صعودش به مرحله بعدی لیگ آسیا وابسته به این نکته است که آیا می‌تواند از اجرای مجدد کلک فوق توسط ژنرال جلوگیری و بازی را روی زمین جاری کند یا خیر و آیا قادر است از فیزیکی شدن دوباره مسابقه ممانعت نماید یا نه. درست است که بود یا نبود تیام و ابراهیمی هم در میدان مهم است اما شکست قلعه‌نویی و تیمش مستلزم مردان و افکاری فراتر از این حرف‌ها است و استقلال تا راه این پیکار «فیزیکی شده» توسط ذوبی‌ها و طریقه غلبه بر آن را تمرین نکند و اجرای موفق آن را نیاموزد، راهی برای عبور از این سد نخواهد یافت، بخصوص اگر حمله‌وران ذوب به سرکردگی مرتضی تبریزی و استنلی کی‌روش حداقل یک گل بزنند و صعود آبی‌ها را وابسته به خلق نتیجه‌ای سخت همچون پیروزی 3 بر یک کنند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر