فوتبال ایران / شناسه خبر: 77194 / تاریخ انتشار : 1397/2/23 12:24
|

کارلوس-آندو با چراغ خاموش / تیموریان آخرین راهکار کی‌روش

آخرین راه حل کارلوس کی روش برای زدودن نگرانی ها بابت پست هافبک دفاعی درجام جهانی دعوت از آندرانیک تیموریان به تیم ملی است. شاید آندو را به زودی درتمرین های تیم ملی ببینیم.

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب / امید ابراهیمی با مصدومیت مواجه شده و حتی اگر به جام جهانی هم برسد دغدغه‌های کارلوس کی روش برای بازی نخست مقابل مراکش تمام نخواهد شد. نگرانی‌هایی که بخشی از آن ناشی از همین مصدومیت ناخواسته برای ابراهیمی است و بخش دیگر به دلیل محرومیت سعید عزت‌اللهی از بازی با قهرمان آفریقا. به همین سبب است که سرمربی تیم ملی 10روز پیش نشستی با آندرانیک تیموریان در مرکز آماده‌سازی پک برگزار کرد تا از شرایط فنی این بازیکن برای حضور احتمالی در جام جهانی  2018 آگاهی بیشتری پیدا کند. واقعیت این است که کی‌روش از یک ماه پیش آندو را زیر نظر گرفته و همکارانش در تیم ملی با بستن جی پی اس به این بازیکن میزان دوندگی‌هایش را به دقت مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

در یک ماه اخیر تیموریان تمرین‌های سفت و سختی را زیر نظر مربیان تیم ملی برگزار کرده اما او این تمرینات را هیچ گاه در دایره تمرین‌های درون اردویی انجام نداده و غالبا تمرین‌ها را به صورت اختصاصی انجام داده اما مربیان تیم ملی به دقت در جریان ریز تلاش‌های مخفیانه او برای کمک به تیم ملی قرار دارند و به خوبی می‌دانند که این بازیکن در فاصله یک ماه مانده به جام جهانی به لحاظ بدنی چه وضعیتی دارد. البته زیر نظر گرفتن آندو دلیلی بر دعوت قطعی از این بازیکن نیست و کی روش قصد داشته پروژه دعوت از آندو را در شرایطی عملی کند که این بازیکن به لحاظ آمادگی بدنی به سطحی بالاتر از گزینه‌های کنونی بازی در پست هافبک دفاعی برسد. اینکه آندو به آن سطح از آمادگی که کی روش مد نظرش است رسیده یا خیر قطعا سوالی است که کارلوس کی روش می‌تواند به آن پاسخ درستی دهد اما از این زاویه که سرمربی تیم ملی بعد از مصدومیت امید ابراهیمی و البته کمال کامیابی نیا دستش در پست هافبک دفاعی بخصوص در بازی اول مقابل مراکش به شدت خالی است، می‌توان بازگشت قریب الوقوع آندو به تیم ملی را در روزهای منتهی به جام جهانی کاملا جدی گرفت.
 نام تیموریان در میان 50 بازیکنی که فدراسیون فوتبال برای فیفا ارسال کرده دیده می‌شود و پروفایل این بازیکن به روز شده. در واقع هر زمان که کی روش تشخیص دهد آندو می‌تواند به تمرین‌های تیم ملی برود؛ حال به آن سطح از آمادگی که مد نظر است رسیده باشد یا نرسیده باشد. در این برهه که کی روش عمیقا نگران نتایج تیم ملی است و بیش از همه روی بازی نخست با مراکش حساب کرده باید بهترین تصمیم ممکن برای تیم ملی اتخاذ شود. البته در پست هافبک دفاعی روزبه چشمی هم حضور دارد اما ظاهرا سرمربی تیم ملی هیچ برنامه‌ای برای استفاده از این بازیکن در پست هافبک دفاعی ندارد که اگر این سیاستگذاری تغییری نکند یقینا به واسطه مصدومیتی که برای امید ابراهیمی ایجاد شده در بازی با مراکش تیم ملی با حفره بزرگی در یکی از حساس‌ترین پست‌های خود مواجه خواهد شد و باید تصمیمی درباره دعوت از گزینه جدید؛ یعنی آندو به تیم ملی گرفته شود که به صلاح راهبردهای تاکتیکی تیم ملی باشد.
 بدون تعارف اگر تیم ملی موفق شود از آزمون نخست مقابل مراکش سربلند بیرون بیاید جام جهانی را با امیدواری بیشتری دنبال خواهد کرد اما شکست در بازی با قهرمان قاره آفریقا، تیم ملی فوتبال ایران را به لحاظ روحی و روانی در بازی با اسپانیا و پرتغال دچار مشکل خواهد کرد.
در حقیقت توفان بازی‌های سخت بعد از بازی با مراکش از راه خواهد رسید و تیم ملی در مهم‌ترین آزمون‌های تاریخ خود قرار خواهد گرفت. لازمه موفقیت در این بازی‌ها داشتن روحیه‌ای مناسب است. نظیر آنچه در جام جهانی قبل نیز رقم خورد و تیم ملی بعد از تساوی امیدوارکننده مقابل نیجریه مقابل آرژانتین قرار گرفت. کی روش در قامت یک مربی سرد و گرم چشیده و میدان دیده عمیقا به این موضوع معترف است که کسب نتیجه مطلوب در بازی نخست تا چه اندازه تیمش را مهیای بازی‌های سخت‌تر بعدی خواهد کرد.
به هر حال دعوت از تیموریان نه به جهت آنکه نتیجه‌گیری مقابل مراکش را برای تیم ملی قطعا سهل کند، بلکه از این زاویه که قدری از دغدغه‌های ذهنی کی‌روش بکاهد می‌تواند برای تیم ملی اتفاق خوشایندی باشد.
گرچه کارلوس کی‌روش تا به امروز هیچ اظهارنظر صریحی در این باره نداشته و کوشیده در مواجهه با بازگشت دوباره تیموریان به تیم ملی کاملا چراغ خاموش حرکت کند و این پروژه را مخفی نگه دارد اما شاید در روزهای آتی سرمربی تیم ملی برای پست هافبک دفاعی تصمیم شگفت‌انگیزی بگیرد و دوباره شماره 14تیم ملی را در سن بازنشستگی به تیم ملی فرا بخواند تا شاید در غیاب سعید عزت‌اللهی در بازی نخست و مصدومیت‌هایی که برای ابراهیمی و کامیابی‌نیا به وجود آمده، یک بازیکن با تجربه ولو با دوندگی کمتر در قیاس با روزهای اوج در تیمش حضور داشته باشد.

captcha
تازه ها
بیشتر