فوتبال ایران / شناسه خبر: 77163 / تاریخ انتشار : 1397/2/21 12:43
|

در انتظار سورپرایز کی‌روش / شماره یک رشید

امیر اسدی / می‌توانیم باز هم منتظر سورپرایز جدیدی از سوی کی‌روش باشیم. این بار هم درون دروازه و پستی که علیرضا بیرانوند و رشید مظاهری حضور دارند.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / رشید مظاهری. او را از زمانی به یاد داریم که در تیم امید حضور داشت و با حامد لک، داود نوشی‌صوفیانی، محمدصالح خلیل آزاد و مهدی رحیم زاده رقابت می‌کرد. رقابت برای بازی در ترکیب ثابت، جمع آوری یک روزمه مناسب و سپس کوچ به یک تیم مطرح لیگ برتری. مظاهری که آن زمان از فجرسپاسی جدا شده و پیراهن استقلال اهواز را بر تن داشت، در تیم امید و مقابل قرقیزستان بازی کرد و البته نشان داد دروازه‌بان قابل اعتمادی است. این را می‌توانید از سرمربی آن روزهای تیم امید بپرسید. از هومن افاضلی که مظاهری را به تمام دروازه‌بان‌های حاضر در اردو ترجیح داد.

بازی در ترکیب تیم امید، نخستین پله برای دروازه‌بانی بود که چند سال بعد به اردوی تیم ملی بزرگسالان رسید و نظر یک مربی بزرگ را جلب کرد. رشید حد فاصل این سال‌ها، پیراهن فولاد را نیز پوشید و برای این تیم در لیگ برتر بازی کرد اما دروازه‌بانی‌اش وقتی به چشم آمد که راهی اصفهان شد و با ذوب آهن قرارداد بست. درست از همان روز نخست تا همین سه‌شنبه که یک تنه موقعیت‌های استقلال را مهار کرد و یکی از دلایل برد ذوب آهن در فولادشهر بود. مظاهری کاری کرد که قلعه‌نویی در نشست خبری خود بعد از بازی حسابی از او تعریف کرد و او را عامل اصلی پیروزی تیمش معرفی کرد.
مظاهری در طول 3، 4 فصل گذشته عملکرد کم نوسانی به نمایش گذاشته و کمتر اشتباه‌های خانمانسوز انجام داده. او در تمام بازی‌ها 100 نبوده اما هیچ‌وقت هم آنقدر پراشتباه ظاهر نشده که مسبب شکست ذوب آهن باشد. درست برخلاف علیرضا بیرانوند که در پرسپولیس پرنوسان ظاهر می‌شود. یک روز 100 است و روز دیگر صفر. این تفاوت ویژه مظاهری با علیرضا بیرانوند است. 2 دروازه‌بانی که تلاش می‌کنند بازیکن ثابت تیم ملی در جام جهانی باشند.
تقریبا اغلب کارشناس‌ها معتقدند که بیرانوند با این وضعیت و این کیفیت فنی نمی‌تواند در جام جهانی کمک خاصی به تیم ملی بکند. البته اوضاع خط دفاع تیم ملی ایران مثل خط دفاع پرسپولیس خوب است اما مساله اینجاست که بیرانوند نشان داده به هیچ وجه نمی‌توان روی او به‌عنوان ناجی دروازه حساب کرد. یعنی اگر توپی از مدافعان پرسپولیس و تیم ملی عبور کند، باید تن و بدن مان بلرزد که آیا بیرانوند می‌تواند آن را مهار کند یا نه؟ سیوهای ویژه و نجات دروازه چیزی است که کمتر از بیرانوند شاهد بوده‌ایم اما مساله این جاست که او همچنان دروازه‌بان مورد اعتماد کی‌روش محسوب می‌شود. کی‌روش در بازی‌های مقدماتی جام جهانی از بیرانوند درون دروازه تیم ملی استفاده کرد و ایران هم در 9 بازی گل نخورد. همین آمار یک نقطه قوت برای بیرانوند است، هر چند او در تمام این بازی‌ها موقعیت‌های متعددی را مهار نکرده و سیوهایی آنچنانی نداشته.
بیرانوند البته برای بازی در تیم ملی موافقانی هم دارد. یک واقعیت دیگر را نباید نادیده گرفت و آن فاکتور مهم تجربه است. می‌گویند مظاهری و حتی عابدزاده و حسینی برای بازی در جام جهانی تجربه چندانی ندارند و از این لحاظ بیرانوند شرایط بهتری دارد اما سوال اینجاست که واقعا تجربه بین‌المللی بیرانوند بیشتر از مظاهری است؟
ایران در سال‌های اخیر کمتر با تیم‌های مطرح دنیا بازی کرده و بیشتر دیدارهای تیم ملی مقابل تیم‌های درجه چندم برگزار شده. به همین دلیل می‌توان مدعی شد بیرانوند هم تجربه بازی مقابل تیم‌هایی در سطح اسپانیا و پرتغال را ندارد و سخت‌ترین بازی‌های او مقابل کره جنوبی، قطر، ازبکستان، مقدونیه، پاناما و ونزوئلا بوده است. از سوی دیگر مظاهری در سال‎های اخیر بارها در لیگ قهرمانان آسیا بازی کرده و تجربه درخشش مقابل نمایندگان عربستان، قطر، امارات و ... را دارد. به همین دلیل شاید بتوان گفت که اختلاف تجربه مظاهری و بیرانوند آنقدر که به نظر می‌رسد زیاد نیست. حتی می‌توان این اختلاف کم را با بازی دادن به مظاهری در 2، 3 بازی تدارکاتی جبران کرد و او را به شرایط مناسبی رساند.
با کیفیت فنی که از مظاهری سراغ داریم، او می‌تواند خودش را به سطح بالاتری برساند و تبدیل به دروازه‌بان اول ایران در جام جهانی شود. البته به شرطی که کی‌روش هم به او اعتماد کند. کی روش نشان داده اهل ریسک و استفاده ناگهانی از برخی بازیکنان است. اگر به جام جهانی 2014 نگاهی بیندازیم به این نکته پی می‌بریم. تا آخرین روزها رحمان احمدی دروازه‌بان ثابت تیم ملی بود اما به یکباره ورق برگشت و علیرضا حقیقی جای او را گرفت. بنابراین می‌توانیم باز هم منتظر سورپرایز جدیدی از سوی کی‌روش باشیم. این بار هم درون دروازه و پستی که علیرضا بیرانوند و رشید مظاهری حضور دارند.

 

 

کلیدواژه
رشید مظاهری
captcha
تازه ها
بیشتر