یادداشت / شناسه خبر: 77113 / تاریخ انتشار : 1397/2/18 16:31
|

کیفیت زمین، موضوع بی‌اهمیت در فوتبال ایران / خوشبختی در چمنزار

آرمن ساروخانیان / نوبت مدیران است که زمینه این نمایش را با سختگیری روی کیفیت چمن ورزشگاه‌ها فراهم کنند. برگزاری فینال جام حذفی در ورزشگاه اروندان یا میزبانی سپیدرود در چمن مصنوعی در خلاف مسیر تحول است

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / یکی از چاله‌هایی که در چمن ورزشگاه اروندان خرمشهر بود، سهم گرانترین بازیکن درون زمین شد. پای تیام که گفته می‌شود انتقالش برای استقلال سه میلیارد تومان تمام شده (با قیمت فعلی دلار این عدد می‌تواند دو برابر شود) در چاله افتاد و او دقایقی بعد از زدن تنها گل فینال جام حذفی، لنگ لنگان از زمین خارج شد. حالا مشخص نیست مهاجم سنگالی استقلال در بازی حساس امروز مقابل ذوب‌آهن بتواند بازی کند.

ماجرای تیام، فارغ از اینکه به این بازی برسد یا نه، بهانه‌ای است تا به موضوع کیفیت زمین چمن در فوتبال ایران بپردازیم. اگر مصاحبه‌های مدیران فوتبال را جست‌وجو کنیم، کلماتی مثل حق پخش و بلیت‌فروشی بسیار بیشتر از چمن و ورزشگاه استفاده شده. به نظر می‌رسد در نگاه کلان مدیران کیفیت چمن اهمیت زیادی ندارد یا به خاطر اینکه از حوزه‌های دیگر به فوتبال آمده‌اند اهمیتش را نمی‌دانند.
فدراسیون فوتبال همانقدر که باید به برگزاری مسابقات و درآمدزایی باشگاه‌ها توجه کند، نسبت به کیفیت بازی‌ها هم باید حساس باشد. صحنه‌گردان اصلی فوتبال و عامل جذابیتش مربیان و بازیکنان هستند، ولی این نمایش نیاز به بستر مناسبی دارد که همان زمین فوتبال است.
ماجرای اختلاف کی‌روش و فدراسیون بر سر کیفیت چمن کمپ تیم ملی را دیگر همه می‌دانند. سرمربی تیم ملی از کیفیت زمین‌ها ناراضی بود و در نهایت مجبور شد تمرین‌ها را به زمین دیگری ببرد. با گذشت چند سال از این داستان هنوز زمین‌های کمپ آماده نشده و در آستانه جام جهانی همچنان تیم ملی برای تمرین باید به زمین‌های دیگر برود.
استقلال و پرسپولیس هرچند زمین تمرین اختصاصی دارند، ولی این زمین‌ها در روزهای زیادی از سال قابلیت استفاده ندارند و هر دو تیم ناچارند در زمین شماره دو ورزشگاه آزادی تمرین کنند که روزانه به چند تیم اجاره داده می‌شود.
مسابقات تیم‌های پایه که پیش از این در زمین‌های بی‌کیفیت برگزار می‌شد حالا به ورزشگاه‌هایی با چمن مصنوعی منتقل شده و نوجوانان و جوانانی که آرزوی رسیدن به مراتب بالا را در سر دارند، مجبورند در این زمین‌های موکتی دنبال رویای‌شان باشند.
مثالی از پاری‌سن‌ژرمن نشان می‌دهد چمن و کیفیت آن چه اهمیتی در فوتبال دارد. باشگاه فرانسوی برای آماده کردن چمن ورزشگاه پارک دپرنس باغبانی انگلیسی را استخدام کرده و دستمزد بالایی به او پیشنهاد داده تا حاضر شود به فرانسه بیاید. او باید چمن همواری آماده کند تا بازیکنان گرانقیمت و تکنیکی پاریس بتوانند بازی دلخواه مربی را روی زمین پیاده کنند. البته تنها مسطح بودن زمین نیست که اهمیت دارد و ارتفاع چمن هم روی سرعت حرکت توپ تاثیر می‌گذارد. باغبان انگلیسی در مصاحبه تلویزیونی ارتفاع چمن را جزو اسرار کارش نامید و اعلام نکرد، ولی تاکید کرد که همین پارامتر ظاهرا پیش پاافتاده تاثیر زیادی روی سرعت حرکت توپ دارد و این برای تیمی که بازیکنانی مثل نیمار و دی‌ماریا و وراتی دارد، حیاتی است.
چند سال پیش از این میلان برای ترمیم چمن سن‌سیرو سراغ یک باغبان انگلیسی رفته بود. به خاطر معماری خاص سقف ورزشگاه، آفتاب به اندازه کافی به زمین نمی‌تابد و بخشی از چمن‌ها زرد شده بود. باغبان جدید از چراغ‌های بزرگی استفاده کرد تا این مشکل برطرف شود و چمن سن‌سیرو کیفیت مناسبی پیدا کند.

در فوتبال ایران معمولا به بهانه مشکلات مالی و بالا بودن هزینه‌ها اهمیت زیادی به چمن ورزشگاه داده نمی‌شود. به همین خاطر است که می‌بینیم در ورزشگاه‌های استان‌های سرسبز شمالی چمن مصنوعی جایگزین چمن طبیعی شده، چرا که دردسرهای مراقبت و هزینه‌های آن را ندارد.
ولی آیا هزینه‌های نگهداری و مراقبت از زمین چمن توجیه مناسبی برای بی‌توجهی به آن است؟ هزینه سالانه نگهداری از زمینی که یک تیم لیگ برتری بازی‌های خانگی‌اش را در آن برگزار کند چند صد میلیون تومان است. مجموع هزینه‌های این زمین و زمین تمرین تیم می‌تواند با قرارداد یک ساله یک بازیکن معمولی تیم برابر باشد. با این حال داشتن زمین تمرین و زمین بازی باکیفیت از نیازهای اولیه است و برای تیمی که چند میلیارد برای کادر فنی و بازیکنانش هزینه می‌کند، حیاتی.
اصرار فدراسیون روی موضوع حق پخش که منبع مهم درآمدزایی باشگاه‌هاست، قابل درک است، ولی همان اندازه باید روی کیفیت چمن ورزشگاه‌ها دقیق باشد و اگر دلیل نرسیدن به اولی ناهماهنگی با صدا و سیما است، برای بی‌‌توجهی به دومی هیچ دلیل موجهی وجود ندارد.
در چند فصل اخیر باشگاه‌ها و هواداران به این نتیجه رسیده‌اند که برای فوتبال تماشایی نیاز به مربی باکیفیت و به‌روز است و باید پای هزینه‌هایش هم ایستاد. حالا نوبت مدیران است که زمینه این نمایش را با سختگیری روی کیفیت چمن ورزشگاه‌ها فراهم کنند. برگزاری فینال جام حذفی در ورزشگاه اروندان یا میزبانی سپیدرود در چمن مصنوعی کاملا در خلاف مسیر تحول کیفیت فوتبال است.

captcha
تازه ها
بیشتر