فوتبال ایران / شناسه خبر: 77044 / تاریخ انتشار : 1397/2/16 00:09
|
چرا سرمربی تیم ملی به دبی نرفت؟

بن بست در مذاکرات تمدید / کی‌روش 6 ماهه نمی بندد

کی روش غایب بزرگ مراسم قرعه کشی جام ملت های آسیا بود. مذاکرات او با فدراسیون فوتبال به بن بست رسیده و ممکن است تیم ملی با مربی دیگری به این تورنمنت برود.

ایران ورزشی آنلاین / کارگردان مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا بارها تصویر بسته مربیان مشهور در سالن را به تصویر کشید. لیپی، زاکه‌رونی و پیتزی جزو چهره‌های مطرح حاضر در این مراسم بودند، ولی از کارلوس کی‌روش خبری نبود. گفته می‌شد سرمربی تیم ملی برای این مراسم به دبی خواهد رفت، ولی صبح جمعه خبر رسید که تاج تنها نماینده تیم ملی است.

غیبت مربی پرتغالی اتفاق عجیبی بود و شروع اردوی تیم ملی هم نمی‌توانست توجیهی برای این تصمیم باشد. اردوی جدید از دیروز با تنها پنج بازیکن شروع شد و کی‌روش می‌توانست کمی دیرتر به آنها اضافه شود. با شناختی که از کارلوس وجود دارد او به ندرت حضور در چنین مراسمی را از دست می‌دهد و از این فرصت‌ها برای تبادل اطلاعات با همکارانش استفاده می‌کند. از سوی دیگر او سرمربی یکی از مدعیان اصلی مسابقات است و حتی مجری مراسم در گفت‌وگو با علی دایی بحث قهرمانی ایران را مطرح کرد. با این شرایط می‌توان کی‌روش را غایب بزرگ مراسم نامید.
دلیل این غیبت یکی از ابهاماتی بود که همزمان با این مراسم مطرح شد. رییس فدراسیون فوتبال هم واکنشی به این اتفاق نداشت تا این معما بی‌جواب بماند. با این حال پس از مراسم اخباری منتشر شد که از اختلاف کی‌روش و فدراسیون فوتبال بر سر ماجرای تمدید قرارداد پرده برداشت.
مانی جزمی، خبرنگار ورزشی رادیو بی‌بی‌سی انگلیسی از معدود خبرنگاران فارسی‌زبان حاضر در مراسم قرعه‌کشی بود. او درباره دلیل غیبت کی‌روش در قرعه‌کشی و احتمال نشستن او روی نیمکت تیم ملی در جام ملت‌های آسیا گفت: «هنوز مشخص نیست که کی‌روش در جام ملت‌ها روی نیمکت تیم ملی بنشیند و ممکن است قراردادش را تمدید نکند. او خواهان تمدید قرارداد چهار ساله است، در حالی که فدراسیون به او پیشنهاد قرارداد شش ماهه تا پایان جام ملت‌ها داده و او نپذیرفته.»
قرارداد کی‌روش تا پایان جام جهانی 2018 اعتبار دارد و فدراسیون با توجه به فاصله کم این مسابقات تا جام ملت‌های آسیا می‌خواهد با همین مربی ادامه دهد. تغییر مربی در این زمان کوتاه ریسک بزرگی محسوب می‌‌شود و مربی جدید ممکن است زمان کافی برای جمع کردن تیم نداشته باشد. حتی تیمی مثل استرالیا که می‌خواهد تنها در جام جهانی با فان‌مارویک باشد، از حالا گزینه بعدی‌اش را انتخاب کرده تا زمان هدر نرود.
تصمیم فدراسیون برای ادامه همکاری با کی‌روش منطقی است و می‌تواند زمینه موفقیت تیم ملی در جام ملت‌ها را فراهم کند. از سوی دیگر مربی پرتغالی هم برای مخالفت با این پیشنهاد دلایل خودش را دارد. برای کی‌روش که تیم ملی را دو دوره به جام جهانی رسانده و تیم فعلی محصول کار هفت ساله اوست، قرارداد شش ماهه می‌تواند توهین‌آمیز باشد و آن را نشانه بی‌اعتمادی فدراسیون فوتبال بداند.
کی‌روش بعد از نتایج خوب با تیم ملی در بازار جهانی گزینه پرطرفداری است، ولی فدراسیون‌ها برای انتخاب سرمربی و کلید زدن پروژه جدیدشان بعد از جام جهانی اقدام می‌کنند و برای این مربی خیلی بهتر است که تابستان آینده تیمش را انتخاب کند. اگر فدراسیون فوتبال بعد از جام ملت‌های آسیا به هر دلیلی تصمیم به انتخاب مربی جدیدی بگیرد، کی‌روش کار سختی برای پیدا کردن کارفرمای مناسبی خواهد داشت.
تاج در مصاحبه هفته گذشته مدعی شد که مذاکرات خوبی با کی‌روش داشته، ولی اتفاقات روزهای اخیر نشان می‌دهد که وضعیت نیمکت تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا همچنان نامعلوم است و این می‌تواند روی بخت قهرمانی در امارات تاثیر منفی بگذارد.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر