یادداشت / شناسه خبر: 77002 / تاریخ انتشار : 1397/2/5 17:32
|
تهدید تیم‌های کوچک، مماشات با تیم‌های متمول و بدهکار

هشدار فدراسیون فوتبال، نمایشی از رفتار قانونی

فرشاد کاس‌نژاد / این فوتبال نیست. این بازی بودجه‌های بادآورده است. فوتبال را باید تیم‌های خصوصی با درآمدزایی از فوتبال بسازند، از همان درهایی که بسته است و فدراسیون در گشودنش موفق نبوده.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / اگر فدراسیون فوتبال مثل فصل‌های گذشته قصد شوخی دارد که ما هم وقت خودمان را نگیریم اما اگر هشدار مهدی تاج درباره کاهش تیم‌های لیگ برتر و حذف تیم‌هایی که استانداردهای حداقلی را هم ندارند یک شوخی نیست، دراین باره بحث کنیم.

بحث درباره اینکه با توجه به چالش‌های اقتصادی باشگاه‌ها در فوتبال ایران، لیگ برتر بهتر است با چند تیم برگزار شود و اینکه چقدر باید در فراهم شدن استانداردها سختگیر باشیم، مفصل و گسترده است، آنچنان که به کارشناسی جدی مساله به شدت نیاز داریم. فدراسیون فوتبال اما چنین تیم خبره و کارشناسی ندارد که بتواند در این زمینه صاحب نظر و ایده باشد و فقط شاید بتواند بر اساس الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیماتی بگیرد. فدراسیون فوتبال در این باره قدرت تصمیم گیری هم نداشته و اغلب با مماشات فصل‌ها را سپری کرده و هرگز باشگاه‌ها مجبور به اصلاح ساختاراقتصادی و مدیریت و مالکیت خود نشده‌اند. روسای هیات فوتبال در استان‌ها که در این تصمیم گیری‌ها در مجمع تعیین کننده هستند، اغلب دراین باره صاحب نظر نیستند و دیدگاه و تخصصی در فوتبال ندارند.
فدراسیون فوتبال در حالی‌که برای رشد باشگاه‌ها هیچ قدمی برنمی دارد، با زبان هشدار وارد گفت و گو شده و اغلب این هشدارها در حد هشدار هم باقی می‌مانند. فوتبال ایران با این هشدارها تغییر نمی‌کند. باشگاه‌های خصوصی در آستانه نابودی هستند و باشگاه‌های وابسته به نهادهای دولتی، نظامی و وزارتخانه‌ها اجازه رشد باشگاه‌های خصوصی را گرفته‌اند. فدراسیون فوتبال وقتی تهدید می‌کند که باشگاه‌های فاقد استاندارد را از لیگ برتر کنار می‌گذارد، منظورش واضح است، یعنی تیم‌های کوچکی را تهدید می‌کند که از رانت‌ها و امکانات و بودجه‌های بادآورده بی بهره‌اند و اتفاقا فوتبال واقعی را آنها با هزار مصیبت می‌سازند. تعلق خاطر به فوتبال را آنها می‌سازند اما در ویترین فوتبال متمول‌ها صاحب جایگاه می‌شوند، حتی اگر مثل پیکان و سایپا یک تاریخ برای سکوهای خالی بازی کرده باشند.
فدراسیون فوتبال نه در دریافت حق پخش تلویزیونی موفقیتی داشته و نه از تبلیغات محیطی باشگاه‌ها را به سود سرشاری رسانده است. درباره حق پخش همه چیز با مماشات و تهدیدهای بیهوده در جلوگیری از ورود دوربین‌ها گذشته و درباره تبلیغات محیطی هم فقط جریمه‌های فلان میلیاردی به بهمان شرکت پرداخت شده. حالا فدراسیون فوتبال باید توضیح بدهد که در این آشفته بازار چگونه تیمداری خصوصی ممکن است و چگونه باید تیم‌های کوچک و خصوصی رشد کنند و الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا را رعایت کنند؟ پرسش کلیدی این است که آیا فدراسیون فوتبال الزامات‌ای اف سی را در نظر می‌گیرد؟ آیا فدراسیون فوتبال احکام خود را اجرایی می‌کند تا باشگاه‌های بدهکار بدانند که از مماشات خبری نیست و باید بر اساس بودجه خود هزینه کنند و دست از ولخرجی‌های ویرانگر بردارند؟ آیا باشگاه‌های خصوصی هرگز ملزم به رعایت فیرپلی مالی بوده‌اند و هرگز از بدهی‌ها ترسی داشته‌اند که حالا با هشدار مهدی تاج به فکر اصلاح ساختار اقتصادی خود باشند؟
با این هشدارها که گوش فوتبال ایران از شنیدن آنها پر شده، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. بزرگ ترین باشگاه‌های بدهکار استقلال و پرسپولیس هستند که اگر استانداردهای‌ای اف سی رعایت می‌شد، تا همین امروز باید از لیگ برتر هم کنار گذاشته می‌شدند. بدعهدی این تیم‌ها به طلبکاران شان بی پایان است اما فدراسیون فوتبال در مذاکراتش با‌ای اف سی کوشش می‌کند تا هیچ خطری تیم‌ها را تهدید نکند اما تا کی باید با این روش‌ها پیش رفت؟ آیا برای جذب حقوق فوتبال، برای اقتصاد آزاد در ورزش و فراهم کردن زیرساخت‌ها برای حضور بخش خصوصی واقعی راهی پیدا کرده ایم؟ بخش خصوصی در فوتبال ایران یا بنیه اداره تیم را ندارد، یا مثل مالکان پیشین استیل آذین و راه آهن و داماش بدهکار بانکی یا اختلاسگر است و یا اساسا تیمداری را منطقی نمی‌بیند و وارد این عرصه نمی‌شود. آنچه بخش خصوصی واقعی را از فوتبال فراری می‌دهد، همین فدراسیون فوتبالی است که امروز هشدار می‌دهد. فدراسیونی که در جذب حقوق فوتبال موفق نبوده و در این اوضاع به جای حمایت از تیم‌های کوچک فضا برای رشد متمول‌های وابسته به نهادهای ثروتمند فراهم می‌شود.
این اما فوتبال نیست. این بازی بودجه‌های بادآورده است. فوتبال را باید تیم‌های خصوصی با درآمدزایی از فوتبال بسازند، از همان درهایی که بسته است و فدراسیون در گشودنش به روی باشگاه‌های خصوصی موفق نبوده. هشدار فدراسیون در این وضعیت نمایشی از رفتار قانونی بر اساس الزامات‌ای اف سی است که بعید است جدی باشد. از روزی که باشگاه‌ها با تشکیل یک هیات مدیره و ثبت شرکت، نزد‌ای اف سی خصوصی جلوه داده شدند، یافتن راهکارهای عجیب و غریب در مقابل الزامات‌ای اف سی شروع شد.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/77002
captcha
تازه ها
بیشتر