فوتبال ایران / شناسه خبر: 77000 / تاریخ انتشار : 1397/2/4 01:46
|
یک فروشگاه، چند کارمند و میلیون‌ها روبل درآمد

تفاوت روبین‌کازان و باشگاه‌های ایرانی؛ از زمین تا آسمان (+ ویدئو)

امیر اسدی - روسیه / هوادار برای اینکه کالای باکیفیت و اورجینال تهیه کند مجبور می‌شود سری به ورزشگاه بزند و چند هزار روبل در این فروشگاه بگذارد و با دست پر از آنجا خارج شود.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی - روسیه / وارد ورزشگاه روبین‌کازان که می‌شوید چند مسیر پیش روی شما قرار می‌گیرد. مسیر سمت راست شما را به جایگاه هواداران می‌فرستد و مسیر سمت چپ به جایگاه وی آی پی. اگر چند متر به روبه‌رو هم بروید و از یک ورودی گذر کنید به فروشگاهی می‌رسید که اجناس باشگاه را کنار هم چیده و در ویترین‌های مختلف آنها را عرضه می‌کند. اجناسی که البته نه مجانی که با پرداخت پول در اختیار هواداران قرار می‌گیرد.

روز بازی روبین کازان- روستوف، این فروشگاه که حدود 200 متر مساحت دارد روز شلوغ خود را پشت سر گذاشت. شاید بپرسید چرا شلوغ؟ در این روز جشن 60 سالگی باشگاه روبین کازان برگزار شد و همین بهانه‌ای بود تا هواداران به سمت فروشگاه هجوم ببرند و اجناس باشگاه را با بالاترین کیفیت بخرند. اجناسی که در سایزهای مختلف و به تعداد بالا در فروشگاه وجود دارد و باعث می‌شود تا هواداری که به ورزشگاه آمده، دست خالی و بدون خرید فروشگاه را ترک نکند.
حامی مالی باشگاه روبین کازان، تولیدی یاکو است. یک شرکت معروف در زمینه پوشاک که البسه بازیکنان، کادر فنی و حالا هواداران را تولید و عرضه می‌کند. باشگاه روبین‌کازان که با استفاده از راهکارهای مختلف نظیر فروش بازیکن، دریافت حق پخش و امضای قرارداد با حامی مالی درآمدزایی می‌کند، از تعبیه یک فروشگاه حدودا 200 متری در ورزشگاه خود نیز به سادگی عبور نکرده و آن را به بنگاهی برای کسب درآمد تبدیل کرده است.
این فروشگاه، چند کارمند دارد که شاید حقوق ماهانه آنها روی هم به 50 هزار روبل (حدودا 4 میلیون تومان ) هم نرسد اما همین چند کارمند با سیاستی که مدیریت روبین‌کازان در نظر گرفته درآمدی حدود چند میلیون روبل در ماه به درآمدهای باشگاه اضافه می‌کنند. عددی هنگفت که می‌تواند بخشی از هزینه‌های باشگاه روبین کازان را تامین کند.

روبین در کازان هواداران بسیاری دارد. این تیم تنها باشگاه استان تاتارستان است که در لیگ برتر روسیه حضور دارد. پس بسیاری از اهالی این شهر همراه با خانواده راهی ورزشگاه می‌شوند تا بازی تیم محبوب‌شان را از نزدیک تماشا کنند. به بقیه تیم‌ها سرک نمی‌کشیم اما اجناس تیم فوتبال روبین‌کازان تنها در این فروشگاه عرضه می‌شود و نه هیچ نقطه دیگری در شهر. پس هوادار برای اینکه کالای باکیفیت و اورجینال تهیه کند مجبور می‌شود سری به ورزشگاه بزند و چند هزار روبل در این فروشگاه بگذارد و با دست پر از آنجا خارج شود. در نهایت هم دو طرف سود می‌کنند. هم هوادار که صاحب پیراهن تیم و بازیکن محبوب خود (با ذکر نام و شماره و در سایزهای مختلف ) شده و هم باشگاه که از این داد و ستد سودی سرشار به جیب می‌زند.
در ایران اما خبری از این فروشگاه‌ها نیست. باشگاه‌ها در انجام ساده‌ترین امور عاجز هستند و هنوز نمی‌دانند از این راه هم می‌شود درآمدزایی کرد. به‌عنوان نمونه، وقتی آندرانیک تیموریان در بولتون حضور داشت، شرکت ریبوک که حامی مالی این باشگاه بود محصولات خود را به هواداران عرضه می‌کرد و از این راه سودی میلیون پوندی به دست می‌آورد. اتفاقی که باعث می‌شد بولتون با جیب خالی وارد نقل و انتقالات نشود و دست کم چند ستاره جذب کند.
فوتبال ایران نه ساختاری برای کپی رایت تعریف کرده و نه دنبال ایجاد بستری است که بتوان حتی از فروش محصولات به سود رسید. کسی هم که پیراهن تیم محبوب خود را بخواهد به فروشگاه باشگاه نمی‌رود چون نه فروشگاهی هست و نه قرار است افتتاح شود. بنابراین سری به خیابان ولیعصر و میدان منیریه می‌زند، محصولات تیم محبوب خود، اعم از پیراهن و جوراب و تی‌شرت را با نازلترین قیمت می‌خرد و برای حضور در ورزشگاه آنها را بر تن می‌کند. این وسط هم نه باشگاه سود می‌کند و نه هوادار صاحب یک محصول با کیفیت می‌شود.
سود این خرید و فروش به جیب کسی می‌رود که بدون اجازه باشگاه ابتدا محصول را تولید می‌کند و سپس آن را به بازار می‌آورد و در اختیار خریدار قرار می‌دهد. نتیجه‌اش هم ورشکستگی باشگاه‌هایی است که فقط در حرف دم از حرفه‌ای بودن می‌زنند اما اگر سری به کشورهای مختلف بزنند می‌بینند که آنجا باشگاه‌ها حتی از جزیی‌ترین راه‌ها نیز استفاده می‌کنند تا به سود برسند. راه دور هم نمی‌رویم. نمونه‌اش همین روبین کازان که به چشم دیدیم در طول یک روز چند هزار روبل درآمد کسب کرد.

 

کلیدواژه
روبین‌کازان
captcha
تازه ها
بیشتر