فوتبال ایران / شناسه خبر: 76982 / تاریخ انتشار : 1397/1/29 15:44
|

چرا دردسر تیم‌های محروم ایرانی از اروپایی‌ها بیشتر است؟ / کابوس پنجره بسته

آرمن ساروخانیان / فیفا چند سال است که این محرومیت را در نظر می‌گیرد؛ جریمه‌ای ویرانگرتر از کسر امتیاز که عواقب بلندمدتی برای باشگاه‌ها دارد.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / در دوره‌ای از فوتبال که جابه‌جایی بازیکنان نقش مهمی در تقویت بنیه فنی و تامین مالی تیم‌ها دارد، محرومیت از نقل و انتقالات مانع بزرگی در مسیر پیشرفت و رسیدن به اهداف از پیش تعیین‌شده است. فیفا چند سال است که این محرومیت را در نظر می‌گیرد؛ جریمه‌ای ویرانگرتر از کسر امتیاز که عواقب بلندمدتی برای باشگاه‌ها دارد.

رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکو مادرید در اروپا و تراکتورسازی و استقلال در ایران مشهورترین نمونه‌هایی هستند که با این محرومیت روبه‌رو شدند و تابستان آینده پرسپولیس باید با این محدودیت کنار بیاید. بررسی این نمونه‌ها تا حدودی نشان می‌دهد که چه وضعیتی در انتظار قهرمان لیگ برتر است.
تقاضای فرجام‌خواهی بارسا برای کاهش محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات هرچند پذیرفته نشد، ولی شروع این محرومیت را چند ماه به تاخیر انداخت و به باشگاه کمک کرد تابستان 2014 با خرید هفت بازیکن (سوارس، ترشتگن، راکیتیچ... ) تیمش را تقویت کند. محرومیت از پنجره زمستانی آسیب زیادی به بارسا نزد، چرا که این باشگاه علاقه زیادی به بازار زمستانی ندارد. بارسا تابستان 2015 هم محروم بود، با این حال آردا توران و آلکس ویدال توافق کردند به تیم اضافه شوند و از نیم فصل دوم به میدان بروند.
تقویت اضطراری تیم به لطف تعویق محرومیت، ظرفیت بالای بازیکنان مستقر و پشتوانه تیم‌های پایه کمک کرد بارسا این محرومیت را پشت سر بگذارد و به قهرمانی لالیگا و لیگ قهرمانان برسد، ولی خالی بودن نیمکت چیزی نمانده بود در هفته‌های آخر قهرمانی اسپانیا را از دست این تیم خارج کند. در فصل دوم بارسا قهرمانی لالیگا را تکرار کرد، ولی نیروی کافی برای دفاع از عنوان قهرمانی اروپا نداشت. از طرف دیگر توران و ویدال که نیم فصل بیرون ماندند، افت شدیدی داشتند و نتوانستند بازیکنان کارآمدی برای تیم باشند.
رئال مادرید هم با محرومیت از دو پنجره روبه‌رو شده بود، ولی با فرجام‌خواهی آن را به یک پنجره کاهش داد و با توجه به ظرفیت بالای بازیکنانش آسیب زیادی ندید. آتلتیکو به اندازه همشهری‌اش خوش‌شانس نبود و محرومیت این تیم از دو پنجره پابرجا ماند. این تیم اجازه پیدا کرد بازیکنان قرضی‌اش را برگرداند، ولی لاکازت که برای انتقال به توافق رسیده بود از تور باشگاه فرار کرد و با توجه به محرومیت ترجیح داد راهی آرسنال شود.
 اگر گریزمان که پیشنهاد خوبی از منچستریونایتد داشت به احترام باشگاه و هواداران جدا نمی‌شد، اتلتیکو می‌توانست شرایط سخت‌تری داشته باشد. اتلتیکو در این شرایط نتوانست از مرحله گروهی لیگ قهرمانان صعود کند، ولی شانس قهرمانی در لیگ اروپا را دارد و در لالیگا هم به احتمال زیاد نایب‌قهرمان خواهد شد.

مرض ناشناخته برای فوتبال ایران
استقلال حتی از محرومیت یک پنجره‌ای‌اش خبر نداشت و در آستانه جذب آندو، جبارف و شهباززاده متوجه شد که چنین اجازه‌ای ندارد! با این حال حضور بازیکنان جوان در ترکیب تیم توفیقی اجباری بود تا تیم از بحران خارج شود. استقلال در شروع فصل جاری فرصت پیدا کرد تیمش را تقویت کند و از این محرومیت آسیب زیادی ندید.
تراکتورسازی هم مثل استقلال از محرومیتش خبری نداشت، ولی تیم تبریزی از دو پنجره محروم بود و اثرات آن در لیگ هفدهم کاملا آشکار شد. تراکتورسازی برای حضور در لیگ برتر و لیگ قهرمانان ترکیب ناقصی در اختیار داشت و با جدایی اخباری و شفیعی و مصدومیت هادی محمدی نتوانست ضعف خط دفاع و دروازه را برطرف کند. بازیکنان تیم‌های پایه هم نتوانستند کمک موثری باشند و نتیجه سقوط این تیم به نیمه پایینی جدول و حذف از لیگ قهرمانان بود.
شرایط پرسپولیس شبیه تراکتورسازی است و این تیم باید فصل جدید را بدون بازیکنان جدید شروع کند. تعدادی از بازیکنان تیم احتمالا جدا می‌شوند و در تیم‌های پایه بازیکنان کارآمدی وجود ندارند که عصای دست برانکو باشند. پس انتظار می‌رود دست برانکو برای فصل آینده خالی باشد و روزهای سختی را پشت سر بگذارد.
محدودیت قانونی تیم‌های لیگ برتری که تنها می‌توانند 18 بازیکن بزرگسال در فهرست داشته باشند، در چنین مواردی آسیب بزرگی برای تیم‌هاست. فدراسیون و سازمان لیگ که چنین قانونی مصوب کرده‌اند در این مورد مقصرند، ولی باشگاه‌ها بابت ضعف تیم‌های پایه نمی‌توانند کسی را مقصر بدانند. همین دو مورد تفاوت تیم‌های اروپایی و ایرانی در شرایط محرومیت است که به آنها کمک می‌کند این دوره را با دردسر کمتری پشت سر بگذارند.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/76982
captcha
تازه ها
بیشتر