یادداشت / شناسه خبر: 76970 / تاریخ انتشار : 1397/1/28 20:41
|

نمی‌دانید چرا پیراهن تیم ملی زیبا نیست؟

منوچهر زندی: این فقط مشکل تاج به‌عنوان رییس فدراسیون فوتبال نیست، دردی عمومی ا‌ست که در این باره نه می‌دانیم، و نه برایش آموزش و مشاوری داریم و گویا اصلا تمایلی هم به آگاهی و مشورت نداریم.

ایران ورزشی آنلاین / ماجرای پیراهن تیم ملی فوتبال ایران اگرچه به بحث روز ورزش ایران و موضوع مورد علاقه کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده اما همچنان زوایایی از آن قابل بحث است. یک واقعیت این است که فدراسیون فوتبال نتوانسته موقعیت ممتازی را در نگاه برندها برای تیم ملی‌اش بسازد و به تخفیف از قیمت خرده فروشی قانع شده. مساله این است که نمی‌توان با اجبار به قرارداد با یک شرکت رسید و شاید شرکتی مثل آدیداس به هر دلیلی به همکاری و قرارداد دو جانبه با فدراسیون فوتبال ایران ترغیب نشود اما نکته این است که ما چه اصراری به این قرارداد داریم؟ فدراسیون می‌توانست شرکت باکیفیتی را با شرایطی مناسب پیدا کند و درآمدزایی از این طریق نیز از اهدافش باشد اما مدیریت فدراسیون فوتبال به شیوه‌ای بوده که حالا این همه کنایه را باید تحمل کند، از جمله اینکه مهدی مهدوی کیا در توییترش بنویسد که برای تیم نونهالان آکادمی کیا می‌تواند از آدیداس و نایکی تخفیف 60 درصدی بگیرد.

تخفیف از یک شرکت اتفاقی نیست که فدراسیون بتواند با افتخار درباره‌اش حرف بزند. این برندها خود در هر فصل به حراج 70 درصد هم می‌رسند و از فروش با چنین تخفیف‌هایی خوشحال اند، آن هم فروش پیراهن‌های سفید و ساده‌اش که چندان خریداری هم ندارد.
فدراسیون فوتبال در طراحی لباس تیم ملی نیز خوش سلیقه نبوده و پس از انتقادات تند در رسانه‌ها حالا تن داده به اینکه از آن پیراهن سفید و ساده دست بردارد و ایده‌ای برای پیراهن داشته باشد. ایده‌ای که معلوم نیست در این فرصت اندک باقی مانده چه چیزی از آب دربیاید و چه بسا بدسلیقه‌تر از شکل قبلی پیراهن باشد. فدراسیون فوتبال اما حاضر نیست اعلام کند که انتقادات را شنیده و می‌خواهد تغییری در طرح پیراهن داشته باشد، بلکه روش دیگری را برای مقابله با انتقادات انتخاب می‌کند و می‌گوید آن عکس منتشر شده از پیراهن تیم ملی طرح اصلی پیراهن ایران در جام جهانی نیست.
از موضوع پیراهن سری بزنیم به طراحی فرش‌هایی که می‌خواهند به کاپیتان‌های حریفان ایران در جام جهانی هدیه کنند. فرش‌هایی که گل و بته ایرانی را با لوگوی فدراسیون‌ها و جام جهانی و نام فیفا ادغام کرده و نه نشانی از فرش ایرانی دارد و نه ایده‌ای ورزشی. یک طرح بی ربط و عجیبی است که بعید می‌دانیم کسی بپسندد و تحسین مان کند. ‌ای کاش فدراسیون فوتبال در این زمینه‌ها خوش سلیقه‌تر بود و اینچنین سهل انگاری نمی‌کرد. یاد نوشته‌ای از منوچهر زندی، روزنامه نگار ورزشی و دبیرکل سابق انجمن روزنامه نگاران و عکاسان ورزشی می‌افتیم. یادداشت منوچهر زندی را پیش‌تر در کانال تلگرام ایران ورزشی منتشر کرده بودیم و بازخوانی‌اش این روزها لازم است:
«شناخت و احترام من به آقای تاج به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد، ولی این همه باعث نمی‌شود تا من از ایشان بابت شکل و شمایل حضورش در مراسم قرعه کشی جام جهانی گله‌مند نباشم، به ویژه وقتی سردار آزمون در ساحتی دلسوزانه به نصیحت مجری مراسم می‌پردازد! آنجا که بی‌توجه به پروتکل‌های حضور در رویدادهای جهانی، تن‌پوش شایسته و آراسته‌ای برای عبور از فرش قرمز تدارک ندیده است.
کاش دوستان متوجه این نکته باشند که هنگام حضور در این رویدادها سمبلی هستند از تمام مردم کشورشان و این حضورها جنبه شخصی ندارد.
اینجاست که باید گفت این فقط مشکل تاج به‌عنوان رییس فدراسیون فوتبال نیست، که دردی عمومی ا‌ست که در این باره نه می‌دانیم، و نه برایش آموزش و مشاوری داریم و گویا اصلا تمایلی هم به آگاهی و مشورت نداریم وگرنه حداقل کم نیستند کتابهایی در این زمینه. از سمینارها و نشست‌ها در این زمینه می‌گذریم.
در مراسمی که همه از مدتها قبل در تدارک پوشیدن لباسی رسمی و شیک هستند، رییس محترم فدراسیون ما با یک کاپشن و پیراهن اسپورت و جوراب سفیدی که از فرسنگ‌ها دور چشمک می‌زند هویدا می‌شود.» این یادداشت به ما یادآوری می‌کند که دیگر این همه بحث درباره طرح لباس تیم ملی، طرح لوگوی فدراسیون و آن فرش‌هایی که سفارش داده‌اند لازم نیست. دلیل اینکه چرا به زیبایی توجه نداریم روشن است.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر