یادداشت / شناسه خبر: 76947 / تاریخ انتشار : 1397/1/26 21:03
|
سال تازه، مشکل کهنه

حق پخش فوتبال، گره‌ای که با اینفانتینو هم باز نشد

در فوتبال ایران الزامی به هیچ چیز از خود نشان نمی‌دهیم و قواعد ضروری و بایسته و بدیهی از منظر فیفا را نادیده می‌گیریم.

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / یکی از مواردی که جیانی اینفانتینو در سفر اسفند 96 خود به کشورمان درباره آن پرس و جو کرد، حق پخش تلویزیونی مسابقات باشگاهی بود که لابد مهدی تاج و همکارانش قول رفع و حل آن را به وی داده‌اند. می‌دانیم که علی کفاشیان طی زمامداری 8 سال و 3 ماهه‌اش در فدراسیون فوتبال در این زمینه بسیار کوشید و حتی دو بار مانع ورود دوربین‌های تلویزیونی برای پخش مسابقه‌ها شد که یک مرتبه آن بسیار سر و صدا کرد و تاج نیز طی دوران ریاستش که 19 اردیبهشت امسال آغاز سومین سال آن به حساب می‌آید، در این زمینه تلاش زیادی کرده اما ماجرا حل نشده باقی مانده و هر بار از سال کهنه به سال نو انتقال یافته است. باشگاه‌ها از این بابت بسیار متضرر شده‌اند و «سیما» از همکاری لازم دریغ ورزیده و حتی مساله تبلیغات محیطی هم به گونه‌ای ناکامل و لاینحل مانده است و چون اوضاع اکثر تیم‌ها به لحاظ مالی تیره است، عدم دریافت حق پخش مزید بر علت شده است.

از نظر رییس فیفا سر و سامان دادن به «حق پخش» همان قدر از بدیهیات است که جور کردن ادوات اولیه این ورزش و حتی در باشگاه‌های به شدت متمول اروپا که برای ابتیاع یک بازیکن (نیمار) 222 میلیون یورو می‌پردازند، حق پخش از الزام‌های ادامه حیات به شمار می‌آید. اینکه چرا سازمان‌های شاخص‌تر و ارشدتر ناظر بر این ماجرای لاینحل آن را در کانال حل و ساماندهی قرار نمی‌دهند، نامعلوم است اما این نکته مشخص است که با راه‌ها و روش‌هایی که تا به حال در دستور کار قرار گرفته، این ماجرا به شکل فعلی باقی خواهد ماند و تا یک نیروی ثالث بالاتر در این زمینه اعمال نظر و صدور حکم نکند، قضیه حق پخش به رغم تمام ابراز امیدواری‌های مهدی تاج همچنان حل ‌نشدنی جلوه خواهد کرد.
همان قدر که تلویزیون از پخش مسابقات تیم‌های پرطرفدار بهره می‌برد، این باشگاه‌ها به رسانه‌ها برای انعکاس بیشتر و بهتر فعالیت‌های خود محتاجند اما در مورد حق پخش ماجرا تا به حال یکطرفه پیش رفته است. خدمتی که مطبوعات با پخش وسیع اخبار فعالیت‌های هر روزه سرخابی‌ها و سایر تیم‌ها به آنها ارائه می‌کنند، غیرقابل وصف است و نمی‌توان آن را ارزشگذاری کرد اما رادیو و تلویزیون در عین پخش مستقیم مسابقات آنها این حق را برای آنان قایل نبوده‌اند که مبلغی مشخص را بابت آن دریافت دارند و حتی اگر این طبق عرف تلویزیون قابل پذیرش باشد، در قواعد فیفا پذیرفتنی نیست و نادیده گرفتن یکی از اصول اولیه فوتبال حرفه‌ای به حساب می‌آید.
قواعدی که تصریح می‌دارند هر باشگاه حرفه‌ای  حاضر در لیگ در ازای پخش هر مسابقه داخلی یا بین‌المللی‌اش می‌تواند و باید حق پخش دریافت کند و در غیر این صورت مراتب قابل پیگیری از مجاری قانونی خواهد بود.
در فوتبال ما حتی وقتی قرارداد یک باشگاه با یک بازیکن زیر پا گذاشته می‌شود، بازیکن قادر به رجوع به سازمان‌های ذیربط و اعاده حق خویش است اما چون سیما مبتنی بر قواعدی است که از برخی سلسله قواعد کشور مبرا و متکی بر اصول تشکیلاتی – مالی ویژه خود است، نه فدراسیون و نه باشگاه‌ها نتوانسته‌اند حق پخش را بستانند و تیم‌ها از این بابت و رعایت نشدن حق بدیهی خویش به شدت لطمه دیده‌اند و دست نیازشان به هر سو دراز است و برخی در مرز ورشکستگی و انحلال قرار دارند و هر چند این وضعیت فقط مولود حق پخش نیست اما بی‌ارتباط با آن هم به حساب نمی‌آید.
هیچ کس خواهان تغییر قواعد و عرف سیما که سازمانی ارزشمند و متعهد به حساب می‌آید، نیست اما لازم است که بزرگان بنشینند و راه‌حل و یک نقطه وسط و امکان تعامل سودمند را بین دو سو برقرار کنند و چیزی را تحت عنوان حق پخش یا از طریق بودجه سیما و یا قرار دادن آن در ردیف بودجه فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش به باشگاه‌های نیازمند تزریق کنند.
این نه صدقه بلکه حق مسلم باشگاه‌ها است و رعایت آن باعث می‌شود که نهاد حاکم بر فوتبال جهان ما را بیشتر تحویل بگیرد و در قضایایی مثل مناقشه فوتبالی با سعودی‌ها و عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها (که البته بحثی مجزا و متفاوت را شامل می‌شود) بیشتر با ما راه خواهند آمد. در آن صورت مدیران فوتبال جهان دیدگاه‌های ما که عربستان را غیر منصف و غرض‌ورز می‌دانیم و حضور بانوان را ابتدا مستلزم بهسازی فضای نه چندان مساعد ورزشگاه‌ها می‌انگاریم، احترام بیشتری خواهند گذاشت و اصرار بیهوده نخواهند کرد. وقتی الزامی به هیچ چیز از خود نشان نمی‌دهیم و قواعد ضروری و بایسته و بدیهی از منظر فیفا را نادیده می‌گیریم، چگونه انتظار داریم فقط با سفرهای اینفانتینو به تهران (او یک بار هم قبل از انتخاب شدنش برای جمع‌آوری آرا به تهران سفر کرده بود) گره‌های کارمان گشوده شود؟

 

captcha
تازه ها
بیشتر