ورزش ایران / شناسه خبر: 76945 / تاریخ انتشار : 1397/1/26 20:18
|
ادغام تمرینات «مک» آمریکایی و توکلی جواب داد

احسان احیا شد

آزاده پیراکوه / احسان حدادی بعد از شش سال دوباره از مرز 68 متر گذشت تا برای حریفانش خط و نشان بکشد. حریفانی که البته از آنها هم خبری نیست.

ایران ورزشی آنلاین / آزاده پیراکوه / سال‌ها بود که دیگر از حد متوسط دنیا بالاتر نرفته بود. 65 یا 66 متر، بهترین رکوردهایی بود که در بهترین شرایطش می‌توانست پرتاب کند. آنقدر در این رکوردها در جا زده بود که حتی خوشبین‌ترین طرفداران احسان هم سخت‌شان بود رسیدن به 67 یا 68 متر را برایش تصور کنند. برخی منتقدانش از درون خانواده دوومیدانی هم به صراحت می‌گفتند المپیک لندن و نایب قهرمانی در این رویداد، پایان کار او بوده و ادامه تلاش احسان، دست و پا زدن بی‌مورد است اما خودش مثل همیشه خودش را باور داشت. مسیرش را تغییر داد و حالا با این تغییر، بار دیگر از مرز 68 متر عبور می‌کند. رکوردی که بی‌تردید مدال المپیک است البته اگر حفظ شود.

در روزهای زمستان، بدون داستان خاصی تمریناتش را دنبال کرد. مدتی در کیش کنار مک بود تا اینکه مربی آمریکایی رفت و قرار شد تمرینات در آلمان و آمریکا با حضور این مربی دنبال شود. برنامه‌ای که گویا بالاخره قرار است جواب بدهد. سند این حرف رکوردی است که احسان حدادی در آمریکا ثبت کرده. نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن که برای حضور در مسابقات پرتاب‌های USSD چولاویستای آمریکا راهی این کشور شده بود، توانست با رکورد 68 متر و 85 سانتیمتر قهرمان شود و نشان دهد که هنوز تمام نشده و روزهای خوبی را در پیش دارد. 68 متر و 85 سانتیمتر، رکوردی نیست که بتوان راحت از کنارش رد شد. این رکورد اگر در فاصله زمانی نزدیک به المپیک ثبت می‌شد بی‌تردید احسان را در زمره مدال آوران احتمالی المپیک قرار می‌داد اما با این حال ثبت این رکورد در نخستین مسابقه فصل آن هم در شرایطی که زمستان به تازگی به پایان رسیده و هنوز تقریبا یک ماهی تا رسیدن به شرایط ایده‌آل در دوومیدانی باقی مانده، حتی این امید را زنده می‌کند که شاید رکورد 69 متر و 32 سانتیمتر احسان دست بخورد و او بتواند این رکورد را جابه‌جا کند.
احسان حدادی در شرایطی مسابقه‌اش در چولاویستای آمریکا را به پایان برد که در نخستین پرتابش رکورد 40/59، در پرتاب دوم 99/67 و در پرتاب سوم85/68 را به ثبت رساند و با دو پرتاب دومش نشان داد که از نظر بدنی شرایط خوبی دارد. احسان در حالی از مرز 68 متر عبور کرد که از المپیک لندن که با 68 متر و 19 سانتیمتر، مدال نقره این بازی‌ها را مال خود کرد، نتوانسته بود به این رکورد نزدیک شود. حتی مدال بازی‌های آسیایی احسان با رکورد 65 متر به دست آمد؛ رکوردی که احسان از آن رضایت نداشت و معتقد بود که نتیجه ضعیفی برای او به حساب می‌آید. در روزهای منتهی به المپیک ریو نیز هر روز اوضاع بدتر شد تا اینکه احسان در بدترین شرایط ممکن راهی المپیک شد اما ضربه‌ای که احسان به واسطه اتفاق‌های پیش از ریو و همچنین نتیجه ضعیفی که در این بازی‌ها به دست آمد، خورد؛ زمینه‌ساز تغییرات بزرگی در زندگی احسان شد. نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک که با رکورد 68 متر و 85 سانتیمتر به رده دوم دنیا برگشته، سر فرصت مصدومیتش را رفع کرد و از فدراسیون خواست اجازه تمرین با حسین توکلی را به او بدهند. تصمیمی که در نتیجه امروز احسان به خوبی می‌توان تاثیرش را دید. این تصمیم درست با انتخاب مک ویکینز به‌عنوان مربی احسان کامل شد و کمک کرد تا احسان حدادی دوباره احیا شود؛ همانی شود که باید باشد.
احسان حدادی بعد از شش سال دوباره از مرز 68 متر گذشت تا برای حریفانش خط و نشان بکشد. حریفانی که البته از آنها هم خبری نیست. احسان با این رکورد بار دیگر به دایمون لیگ دعوت می‌شود و اینجاست که باید منتظر قدرتنمایی دوباره او باشیم ضمن اینکه او معتقد است یک رکورد استثنایی برای بازی‌های آسیایی می‌خواهد. جایی که بنا دارد با کسب چهارمین مدال در بازی‌های آسیایی برای همیشه نامش را در ورزش این قاره زنده نگه دارد.
 
 
احسان حدادی: شرایط مهیاست و من آماده‌ام
احسان حدادی که حالا با رکورد 68 متر و 85 سانتیمتر نشان داده روزهای خوبی در پیش دارد، از نتیجه‌ای که در آمریکا به دست آورده ابراز خوشحالی می‌کند و این نتیجه را مقدمه‌ای برای موفقیت‌های بعدی می‌داند. نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک که بعد از مدت‌ها توانسته رکورد خوبی را ثبت کند، می‌گوید: «بسیار خوشحالم که توانستم پس از 6 سال دوباره به مرز رکوردهای بالای 68 متر برسم. مسابقه خوبی بود و امیدوارم که در مسابقات بعدی و دایمون لیگ (لیگ الماس) هم بتوانم موفق شوم.»
پرافتخار‌ترین پرتابگر ایران و آسیا با اشاره به ادامه تمرین‌هایش زیر نظر مک می‌گوید: «در حال حاضر تمرین‌هایم را زیر نظر آقای مک پیگیری می‌کنم. خوشبختانه نتیجه خوبی پس از تمرین‌هایم با او به دست آوردم. این نتیجه نشان می‌دهد که مسیر را درست می‌رویم. به هر حال شرایط خوبی مهیا است و از نظر روحی هم در سطح خوبی هستم.»
کلیدواژه
احسان حدادی
captcha
تازه ها
بیشتر