فوتبال ایران / شناسه خبر: 76942 / تاریخ انتشار : 1397/1/26 19:53
|

استیلی چکاره تیم امید است؟ خودش می‌داند؟

انتخاب سرمربی تیم امید بسیار حساس است و حالا حتی انتخاب‌کننده را نمی‌شناسیم. حمید استیلی یا فدراسیون فوتبال ایران؟

ایران ورزشی آنلاین / این یک خبر عجیب در روزهای نابسامانی تیم امید بود، عجیب و نامفهوم: حمید استیلی مدیر فنی تیم امید ایران شد اما چرا هم عجیب است و هم نامفهوم؟

مدیر فنی تیم امید باید استراتژیست تیم امید ایران باشد و لابد از نگاه فدراسیون فوتبال استیلی از این ویژگی بهره‌مند است. استیلی در مربیگری روزگار خوبی را سپری نکرده. در کارنامه او بیش از موفقیت، ناکامی ثبت شده و استیلی را نمی‌توان از مردان موفق در حرفه‌اش دانست. استیلی در فوتبال به خوشفکری و داشتن استراتژی برای مدیریت فنی یک تیم نیز مطرح نیست. از این ویژگی‌ها که صاحب نظر و صاحب نگاه باشد یا مدیریت یک تیم ملی یا یک تیم بزرگ را تجربه کرده باشد نیز در او چندان پیدا نیست. فدراسیون فوتبال اما پس از مدتها بررسی و برگزاری جلسه و برو و بیا به نام حمید استیلی به‌عنوان سرمربی رسیده است. از این رو انتخاب استیلی عجیب است و اگر قرار بود استیلی محصول آن جلسات و بررسی‌ها باشد که از روز اول و بدون جلسه و بررسی هم می‌توانستند به نام او برسند.
فدراسیون فوتبال اعلام کرده که سرمربی تیم امید به زودی معرفی می‌شود. اگر حمید استیلی مدیر فنی تیم امید است، باید در انتخاب سرمربی تیم نیز نقش اصلی را ایفا کند. نمی‌دانیم فدراسیون فوتبال چنین تعریفی از مدیر فنی دارد یا نه. تعریف از پست جدید استیلی مبهم است و درباره‌اش توضیح نداده‌اند. معلوم نیست استیلی مدیرفنی به معنای استاندارد است یا به‌عنوان مدیر تیم یا سرپرست تیم قرار است فعالیت کند. از برخی خبرها اینگونه برمی‌آید که استیلی سرپرست یا مدیرتیم خواهد بود. با توجه به روابط خارج از فوتبال استیلی چه بسا فدراسیون بخواهد همراه استیلی چهره‌های دیگری را نیز وارد ماجرای تیم امید کند تا هزینه‌های این تیم نیز تهیه شوند. به یاد دارید که در دوره حضور خاکپور در تیم امید، حبیب کاشانی برای جذب منابع مالی در تیم حضور داشت و فدراسیون تیم امید را انگار به گروه دیگری واگذار کرده بود!
استیلی هم چه بسا بر اساس چنین برنامه‌ای به تیم امید آمده باشد و اگر اینطور است آن بررسی‌ها و جلسات در فدراسیون بیش از آنکه فنی باشد، با هدف یافتن راهکاری برای پاس شدن هزینه‌ها برگزار می‌شد. دیروز ورزش ۳ نیز گزارش داده بود که «با توجه به شهرت این بازیکن سابق تیم ملی، باید دید استیلی چه کمکهایی را چه از نظر فنی و چه از نظر تدارکاتی برای تیم ملی امید انجام خواهد داد. سمت استیلی البته قاعدتا سرپرستی تیم امید است، شغلی که مدتی است در ایران با عنوان مدیر شناخته می‌شود.» همه انگار دلیل حضور استیلی را به تدارکات تیم امید مربوط می‌دانند.
اما تیم المپیک ایران پس از حضور در المپیک ١٩٧٦ و تحریم المپیک مسکو در سال ١٩٨٠ دیگر موفق به صعود در رقابت‌های انتخابی المپیک نشده و معلوم نیست این ناکامی بزرگ چگونه به پایان می‌رسد. انتخاب سرمربی تیم امید بسیار حساس است و حالا حتی انتخاب‌کننده را نمی‌شناسیم. حمید استیلی یا فدراسیون فوتبال ایران؟
فدراسیون فوتبال اگرچه با تیم ملی پی در پی به جام جهانی صعود کرده اما ناکامی دنباله‌دار تیم امید از فدراسیون پذیرفته نمی‌شود. همین چندی پیش مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان گفته بود: «فوتبال باید بعد از 44 سال به المپیک صعود کند.»
در جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی و المپیک که به صورت متوالی به ریاست دکتر سلطانی فر و حضور دکتر صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک تشکیل می‌شود، جلسه‌ای با حضور مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال برگزار شد. وزیر ورزش و جوانان در این جلسه به رییس فدراسیون فوتبال توصیه کرد تیمی جوان با هدفگذاری بلند مدت به بازی‌های آسیایی جاکارتا اعزام کند. سلطانی فر در این جلسه با تاکید به حمایت وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک از تیم فوتبال اعزامی به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا گفت: «مسوولیت صفر تا صد تیم امید برای این مسابقات با فدراسیون فوتبال است. جوانان بسیار خوبی در فوتبالمان داریم و
هدفگذاری این تیم باید بازی‌های المپیک 2020 توکیو باشد تا با برنامه ریزی 3 ساله بعد از 44 سال هم به المپیک صعود کنیم و هم نتایج خوبی بگیریم. برنامه ریزی جدی و بلندمدت خود را برای تیم ملی امید هم اکنون شروع کنید تا بعد از بازی‌های المپیک 2020 این تیم بتواند استخوانبندی اصلی تیم ملی بزرگسالان را تشکیل دهد و آینده فوتبال ما را تضمین کند.»
فدراسیون فوتبال حساسیت‌ها نسبت به تیم امید را می‌شناسد اما بازهم تنها تصمیمی که درباره این تیم می‌گیرد، همین پست تازه برای حمید استیلی است.
 

captcha
تازه ها
بیشتر