ورزش ایران / شناسه خبر: 76937 / تاریخ انتشار : 1397/1/22 17:43
|

کشتی، پولدارترین فدراسیون / بارانداز ثروت

خبرنگاران ایران ورزشی هرکدام بر اساس حوزه کاری خود پرسش‌هایی را درباره این مبلغ مطرح کرده‌اند و نوشته‌اند که با این پول چه کارهای بزرگی می‌توانیم انجام دهیم.

ایران ورزشی آنلاینمحسن وظیفه / چرایی مقایسه 385 میلیاردی: فدراسیون کشتی برای چندمین بار اعلام کرد که در 4 سال گذشته 385 میلیارد تومان هزینه کرده است. فارغ از اینکه این مبلغ هنگفت و بزرگ کجا هزینه شده که به چشم نمی‌آید که در جای خود قابل بحث است، خبرنگاران ایران ورزشی هرکدام بر اساس حوزه کاری خود پرسش‌هایی را درباره این مبلغ مطرح کرده‌اند و نوشته‌اند که با این پول چه کارهای بزرگی می‌توانیم انجام دهیم و این پول معادل چه چیزهایی است. این گزارش و مقایسه‌های صورت گرفته را که الزاما دقیق و درست نیست- بخوانید و خودتان نتیجه بگیرید.

کشتی پولدارترین فدراسیون ایران بارانداز ثروت

رسول خادم بعد از استقامت اعضای مجمع فدراسیون کشتی بعد از چهل روز به فدراسیون برگشت تا ورزش اول ایران بعد از چهل روز به آرامش برگردد و از یک تعطیلی موقت خارج شود. رسول خادم چهل روز پیش با انتقاد از بی توجهی‌ها به مشکلات بین‌المللی کشتی استعفا کرد و حالا بعد از مدتی غیبت با دو بار مخالفت مجمع فدراسیون کشتی با استعفای او، بار دیگر به کشتی برگشت. هر چند با وجود بازگشت رسول خادم هنوز این ابهام و این سوال در اذهان باقی مانده که او اصلا چرا رفت و اگر رفته بود چرا برگشت اما با این حال باید با کنار گذاشتن تمامی این حواشی به فکر آماده سازی تیم‌های ملی برای بازی‌های آسیایی جاکارتا باشد. تیم‌هایی که با هزار و یک مشکل روبه‌رو هستند و بخشی از اندک زمانی که داشتند را هم از دست دادند.  رسول خادم در مرحله اول باید کادر فنی خود را مشخص کند، چرا که در کشتی آزاد تکلیف سرمربی مشخص نیست و بعد از آن باید به سراغ رفع نقاط ضعف برود. او و همکارانش در فدراسیون حتما با وجود همه هیاهوها فراموش نکرده‌اند که کشتی فرنگی ایران در آسیا تقریبا با تمامی توانش پنجم شده و در کشتی آزاد هم رده دوم آسیا را به خودش اختصاص داده است. اگر قرار باشد که این سر و صداهای اخیر باعث فراموشی واقعیت‌های کشتی شود، باز هم کشتی ایران روند نزولی به خودش می‌گیرد. فرصت اندکی تا بازی‌های آسیایی باقی مانده و نباید این اندک زمان هم صرف مسائل حاشیه‌ای شود. حواشی که باعث شد تا قبل از اتحادیه جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک، خود فدراسیون کشتی این رشته را تحریم کند. تحریم 40 روزه که بسیاری از برنامه‌ها را با مشکل روبه‌رو کرد. حالا که با بازگشت رسول خادم به کشتی این بحران به بهترین شکل ممکن رفع شده، بهتر است همه به کسب بهترین نتیجه ممکن در اندونزی فکر کنند.

راهی که فوتبال نرفت

فدراسیون کشتی یک روز قبل از بازگشت خادم گزارش مالی از عملکرد خودش در دوره چهارساله مدیریت رسول خادم در این فدراسیون ارائه کرد. گزارش مالی شگفت‌آوری که نشان می‌دهد فدراسیون کشتی در چهار سال مبلغی در حدود 385 میلیارد تومان هزینه کرده است. مبلغی که می‌تواند در ورزش ایران یک شگفتی بزرگ باشد و انقلابی را در ورزش به راه بیندازد. هنوز فراموش نکرده‌ایم که وقتی دولت وقت بودجه ورزش را تا مبلغ 500 میلیارد تومان افزایش داد چه اتفاقی در ورزش رخ داد. این مبلغ در قیاس با بودجه بسیاری از رشته‌ها بی‌نظیر و بی‌همتا است و هیچ فدراسیونی نمی‌تواند بودجه و یا هزینه‌اش را در مقابل این مبلغ قیاس کند. مبلغی که فدراسیون کشتی اعلام کرده 87 درصد آن را از بخش خصوصی به دست آورده و در طول چهار سال گذشته بودجه دولت فقط 13 درصد این مبلغ را تشکیل داده است.

بدون شک نقطه مثبت فدراسیون کشتی در طول سال‌های اخیر همین کسب درآمده بوده و حالا باید پرسید که چطور می‌شود این پول سرازیر کشتی می‌شود اما فدراسیونی همانند فدراسیون فوتبال نمی‌تواند چنین درآمدی را کسب کند؟ مهدی تاج در فوتبال با آن همه تبلیغات و ساختارهایی که برای درآمدزایی در آن وجود دارد چطور نمی‌تواند پول کارلوس کی‌روش را پرداخت کند اما فدراسیون کشتی در چهار سال هزینه 10 مربی در اندازه‌های کی‌روش را می‌تواند
جذب کند؟ همین الان باشگاه استقلال برای امضای قرارداد با وینفرد شفر دچار مشکل است. این مربی آلمانی درخواستی در حدود ششصد هزار دلار دارد که در نهایت با قیمت روز دلار فراتر از 3 میلیارد تومان هم نمی‌رود اما با این حال باشگاه استقلال با داشتن این همه پیشینه و میلیون‌ها هوادار قادر به فراهم کردن این مبلغ نیست. مبلغی که شاید یک صدم پولی است که کشتی در چهار سال هزینه کرده است. به نظر می‌رسد باید به این قسمت از مدیریت خادم در کشتی نمره عالی داد. مدیریتی که ظاهرا در سایر بخش‌های ورزش هرگز دیده نشده است. مدیریتی که توانسته پول هنگفتی را به کشتی وارد کند و ورزش اول را از بسیاری از دغدغه‌ها خارج کند.

خرج نامعلوم

فدراسیون کشتی به لحاظ فنی عملکردی در سال‌های اخیر داشته که قابل بحث است. نتایج ضعیف در مسابقات جهانی فرانسه و همچنین قهرمانی آسیا در قرقیزستان نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است اما این نگرانی‌ها زمانی بیشتر می‌شود که مشخص شود این نتایج با صرف چنین هزینه گزافی به دست آمده است. در واقع الان این سوال مهم مطرح است که فدراسیون کشتی با این هزینه شگفت آور 385 میلیارد تومانی چه جایگاهی را در دنیا دارد؟  آیا همین که حسن یزدانی یک مدال طلا در ریو کسب کند که البته کسب آن بعد از 16 سال افتخار بزرگی است، صرف این همه هزینه برای یک مدال می‌تواند توجیه مناسبی داشته باشد؟ سوال مهم و اساسی از فدراسیون کشتی این است که با این همه هزینه امروز کشتی چه چیزی دارد؟ آیا خانه‌های کشتی زیادی را ساخته و یا اینکه در استان‌ها هزینه زیادی انجام شده تا کشتی رشد چشمگیری داشته باشد؟ این همه پول کجا هزینه شده که به چشم نمی‌آید؟ آیا امروز نباید از رسول خادم این سوال را مطرح کرد که با هزینه 385 میلیارد تومانی چرا باید کشتی فرنگی در آسیا پنجم شود و یا کشتی آزاد در جهان نهم شود؟ البته در پاک‌دستی رسول خادم هرگز شک و تردیدی وجود ندارد اما باید این سوال را مطرح کرد که چگونه می‌شود برخی از سفرها به دلیل مشکلات مالی لغو می‌شود و یا اینکه برای برخی از اعزام‌های تیم‌های ملی بلیت ارزان قیمت تهیه شود و پروازی که باید در سه الی چهار ساعت انجام شود 20 ساعت طول می‌کشد؟ با این پول باید تیم‌های کشتی ایران بدون هیچ دغدغه‌ای راهی مسابقات مهم بین‌المللی شوند اما واقعا در طول این چند سال اخیر چند سفر انجام شده که تیم‌های کشتی ایران بی‌دغدغه بوده‌اند؟ برای این همه سوال باید یک جواب پیدا کرد.  شاید بخش عمده‌ای از این همه درآمد خرج بخش بین‌الملل و گرفتن میزبانی‌های متعدد و برگزاری مسابقات متعدد شده باشد اما هر چه هست باید این همه هزینه احساس
می‌شد.

کشتی برتر از همه

هزینه کشتی در سال 96 را می‌توان با بودجه بسیاری از فدراسیون‌ها مقایسه کرد. در بین رشته‌های مدال‌آور المپیکی هزینه‌های تکواندو، وزنه‌برداری و دوومیدانی سرجمع به 20 میلیارد تومان نمی‌رسد. یعنی کشتی به تنهایی تقریبا 9 برابر این سه رشته هزینه می‌کند. اگر به این جمع والیبال با 40 میلیارد تومان هزینه‌اش در سال هم اضافه شود و یا فوتبال 60 میلیاردی را هم در نظر بگیریم، باز هم فاصله زیادی با کشتی دارند. باید به این جمع دو ومیدانی را هم اضافه کنیم. فدراسیونی که مدعی است ماهیانه 50 هزار دلار هزینه اردوی ملی پوشانش است که در نهایت هم به رقم سالانه دو میلیارد و چهارصد میلیون تومان می‌رسد که با اضافه کردن برخی هزینه‌های دیگر در نهایت می‌توان هزینه‌های این فدراسیون را 5 میلیارد در نظر گرفت. ووشو، بوکس، بسکتبال، کاراته و شنا را هم به این جمع اضافه کنیم، باز هم به کشتی نمی‌رسند. به صراحت می‌توان ادعا کرد که هزینه سالانه کشتی با بودجه بسیاری از رشته‌های دیگر برابری می‌کند.

 

3 برابر فوتبال

سال 96 فدراسیون فوتبال در مجمع عمومی که برگزار کرد درباره هزینه این فدراسیون گزارشی را ارائه کرد که به مبلغ 60 میلیارد تومان ختم شد. 60 میلیارد تومان در مقابل 175 میلیارد تومان کشتی هیچ حرفی برای گفتن ندارد. یعنی فوتبال ایران با این همه هیاهو یک سوم کشتی می‌تواند هزینه کند!

جذب10 دستگاه بنز

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال ایران بوده. به همین دلیل هم او یکی از عجیب‌ترین قراردادهای ورزشی را امضا کرده در نهایت با تمامی پاداش‌ها و امکاناتی که برای او در نظر گرفته شده دریافتی‌اش در یک سال در نهایت به 10 میلیارد تومان می‌رسد. اگر این مبلغ در چهار ضرب شود، در چهار سال به مبلغ 40 میلیارد تومان می‌رسد. حالا اگر مبلغ 385 میلیارد تومانی که در چهار سال هزینه فدراسیون کشتی بوده تقسیم به دریافتی کی‌روش شود، باید گفت در این چهار سال می‌شد نزدیک به 10 مربی در سطح کی‌روش وارد ایران کرد.

38 مربی مثل شفر برای کل فوتبال ایران

قرارداد وینفرد شفر سرمربی آلمانی استقلال که از زمان حضورش در این تیم نتایج فوق‌العاده‌ای را کسب کرده و تیمی که در حال سقوط بوده را مدعی کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا کرده و مقابل غول‌های عربی مثل الهلال عربستان و الریان قطر به پیروزی رسیده 360 هزار دلار است که با توجه به درخشش این مربی آلمانی حالا این قرارداد برای سال آینده به 600 هزار دلار افزایش پیدا می‌کند. با قیمت این روزهای دلار این رقم به 2 میلیارد و چهارصد میلیون تومان می‌رسد که در چهار سال این رقم به 10 میلیارد تومان می‌رسد. با هزینه فدراسیون کشتی در چهار سال می‌توان 38 مربی در حد شفر به ایران آورد. تصور اینکه با فعالیت 38 مربی در سطح شفر، فوتبال ایران به چه سطحی می‌تواند برسد، ممکن نیست.

32 برانکو برای همه لیگ برتر

برانکو ایوانکوویچ بدون شک یکی از بهترین مربیان خارجی بود که به ایران آمد و از زمان حضورش در ایران توانست تاثیر شگفت انگیزی را در عملکرد تیم پرسپولیس بگذارد و این تیم را از رده هفدهم به دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی رساند. قرارداد این مربی در سال اخیر 700هزار دلار است که با دلار 4000 هزار تومانی قرارداد این مربی به 2 میلیارد و هشتصد میلیون تومان می‌رسد. در چهار سال این مبلغ به 12 میلیارد تومان نزدیک می‌شود که با هزینه فدراسیون کشتی در چهار سال گذشته امکان جذب حدود 32 مربی در سطح برانکو وجود داشت. 16 تیم لیگ برتری و 16 تیم حاضر در لیگ یک می‌توانستند از مربی در سطح برانکو برای چهار سال بهره مند شوند.

380 نفر مثل احسان حدادی

احسان حدادی تنها مدال آور المپیکی ورزش دو و میدانی ایران در سال گذشته برای برپایی اردوهای خود در کشور آمریکا و سایر برنامه‌هایش برای حضور در مسابقات بین‌المللی در حدود 900 میلیون تومان هزینه درخواست کرده بود. 10 تا مثل احسان حدادی 38 سال می‌توانستند به آمریکا بروند و اردوی آماده سازی برگزار کنند و احتمالا در المپیک مدال آوری کنند. در واقع دوومیدانی می‌توانست 380 عدد احسان حدادی برای المپیک آماده کند.

دو مربی در اندازه پپ

پپ گواردیولا سرمربی موفق و شهیر من سیتی بی‌تردید ستاره فعلی نیمکت‌هاست. گواردیولا در فوتبال با تیکی تاکای معروف خود یک رنسانس در یک دهه اخیر ایجاد کرده و نام خود را به تاریخ قطور بوده سنجاق کرده. پپ امسال با من‌سیتی همه رکوردهای لیگ جزیره را جابجا کرده و شکافی 20 امتیازی در بالای جدول ایجاده کرده و از حالا سایه خود را روی جام انداخته. تمدید قرارداد پپ با سیتی 20 میلیون پوند برای سیتیزن‌ها آب می‌خورد و این رقم با قیمت 8500 هزار تومانی پوند بالغ بر 170 میلیارد تومان می‌شود. قیاس این رقم با درآمد 385 میلیاردی کشتی، به معنای این است که می‌توان دو مربی در اندازه‌های پپ گواردیولا برای ورزش ایران استخدام کرد. قیاس دقیق‌تر آنجاست که به هزینه 175 میلیارد تومانی کشتی در سال گذشته می‌رسیم؛ عددی که دقیقا برابر هزینه یک فصل قرارداد پپ گواردیولاست.

4 برابر بدهی‌های سرخابی

بدهی‌های این دو باشگاه پرطرفدار ایرانی هم در نوع خود جالب توجه است. این دو باشگاه در سال‌های اخیر با بدهی‌های سنگین روبه‌رو بودند. هر یک نزدیک به 100 میلیارد تومان بدهی داشتند که هنوز دولت و وزارت ورزش و جوانان در رفع این بدهی‌ها با مشکل روبه‌رو هستند. تقریبا با نیمی از هزینه‌های ورزش اول ایران در دوره مدیریت خادم می‌شد، این بدهی‌ها را تسویه کرد. پولی که در کشتی صرف شده نزدیک به چهار برابر بدهی‌های این دو باشگاه است!

محمد صلاح در ایران

برای اینکه متوجه شوید فدراسیون کشتی در چهار سال گذشته چقدر هزینه کرده می‌توان به سراغ فوتبالیست‌های خارجی هم رفت. به طور مثال قرارداد محمد صلاح ستاره مصری لیورپول؛ بازیکنی که در ابتدای فصل از آس رم راهی لیورپول شد و حالا به یکی از ستاره‌های شاخص دنیا تبدیل شده است. او با قراردادی بالغ بر 45 میلیون یورو راهی لیگ جزیره شد که با یوروی 6000 تومانی این مبلغ به 270 میلیارد تومان می‌رسد. یعنی اگر این پولی که فدراسیون کشتی هزینه کرده در اختیار باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بود می‌توانستند محمد صلاح را خریداری کنند و البته یکصد و 10 میلیارد تومان هم برایشان می‌ماند.

بودجه 13 سال پرسپولیس

در سال‌های اخیر بحث‌های زیادی مطرح شده از ریخت و پاش در فوتبال ایران. از هزینه‌هایی که باشگاه‌های ایرانی انجام می‌دهند اما آمار رسمی نشان می‌دهد که باشگاه‌های مطرح ایرانی از جمله استقلال و پرسپولیس در سال نزدیک به 30 میلیارد تومان هزینه می‌کنند. فقط یک سال در دوره علی اکبر طاهری در باشگاه پرسپولیس عنوان شد این باشگاه 50 میلیارد تومان هزینه کرده که با سر و صدای زیادی همراه شد. حالا پولی که در کشتی طی چهار سال گذشته هزینه شده می‌شد برابر است با بودجه 13 سال استقلال و پرسپولیس.

اجاره اردوگاه برای تیم‌های حاضر در جام جهانی

کمپ تیم ملی فوتبال برای حضور در جام جهانی روسیه همان کمپی است که تیم ملی ایتالیا برای خود رزرو کرده بود. امضای قرارداد با این اردوگاه که هم زمین تمرین و هم هتل را شامل می‌شود، با مبلغی در حدود دو میلیون دلار امکان پذیر بود. یعنی با حدود 8 یا 9 میلیارد تومان این اردوگاه برای تیم ملی تامین شده است. اگر همین نسبت برای 32 تیم حاضر در جام جهانی در نظر گرفته شود، با 320 میلیارد تومان می‌توان برای تمامی تیم‌های حاضر در جام جهانی اردوگاه اجاره کرد. مبلغی که از هزینه فدراسیون کشتی در چهار سال گذشته 65 میلیارد تومان هم کمتر است.

152 تیام برای4 سال

استقلال سال‌ها بود که برای یک مهاجم درجه یک مثل تیام سر و دست می‌شکست اما بدهکاران و شرایط مالی باشگاه اجازه جذب چنین بازیکنی را به آبی‌ها نمی‌داد. استقلالی‌ها سرانجام تیام را- که سابقه حضور در یووه و اودینزه را دارد- با دستمزدی معادل 900 هزار دلار برای یک و نیم فصل به خدمت گرفتند. دستمزد سالانه تیام که این روزها محبوب آبی‌های پایتخت است، سالی 600 هزار دلار است. به رقمی که فدراسیون کشتی برای 4 سال هزینه کرده و با احتساب دلار 4200 تومانی می‌توان 152 بازیکن نظیر تیام خریداری کرد. یعنی اگر باشگاه استقلال چنین پولی در اختیار داشت، می‌توانست 4 سالی گران‌ترین تیم آسیا را ببندد و 4 سال کاندیدای اصلی قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا باشد.

یک سال خادم برابر با چهار سال یزدانی‌خرم!

فدراسیون کشتی در دوره روسای قبلی چقدر هزینه می‌کرد؟ به طور مثال در دوره محمدرضا یزدانی خرم که سه طلای المپیک لندن حاصل دوره مدیریت او بود در سال هزینه فدراسیون ممکن بود به 10 میلیارد تومان برسد. با دلار هزار تومانی در آن زمان که الان چهار برابر شده در نهایت سالیانه به 40 میلیارد هم نزدیک نمی‌شد. این رقم در چهار سال به 160 میلیارد می‌رسد که در نهایت باز هم از مبلغی که فدراسیون برای سال 96 اعلام کرده بود 10 میلیارد تومان هم کمتر است. یعنی یک سال خادم برابر است با چهار سال یزدانی خرم!

والیبالیک چهارم کشتی

فدراسیون والیبال به‌عنوان یکی از موفق‌ترین فدراسیون‌های ورزشی در جذب حامی مالی مطرح است. از چند سال پیش این فدراسیون با قراردادهایی که با اسپانسرها بست از بودجه وزارت ورزش و جوانان بی نیاز شد. با این حال درآمد سالانه این فدراسیون هم بین 30 تا 40 میلیارد تومان است. رقمی که یک چهارم مبلغی است که فدراسیون کشتی در سال 96 هزینه کرده است.

20 مجموعه پزشکی ورزشی

مجموعه ورزشی پک بی‌تردید کامل‌ترین و مجهزترین مجموعه ورزشی حال حاضر ایران است. مجموعه‌ای که با نظارت دقیق و لحظه لحظه کارلوس کی‌روش و البته سختگیری خاص وی با گرته‌برداری از اردوگاه تمرینی رئال مادرید که سوغات سرمربی پرتغالی بود، ساخته شد و در سال منتهی به جام جهانی تمامی تمرینات تیم ملی زیر نظر مستقیم کی‌روش در این مرکز مجهز برگزار می‌شود. یک مجموعه بی‌نظیر و فوق‌العاده که به شهادت لژیونرهای حاضر در تیم ملی دست کمی از مجهزترین اردوگاه‌های باشگاه‌های اروپایی ندارد. طبق شنیده‌ها برای ساخت این مرکز، 20 میلیارد هزینه شده که قیاس آن با درآمد 385 میلیاردی فدراسیون کشتی بسیار معنادار است. آنچه نشان می‌دهد با این درآمد می‌توان نزدیک به 20 مجموعه تمرینی و آماده سازی در حد و اندازه‌های پک ساخت تا با استفاده از آن ورزش و فوتبال ایران دگرگون شود.

چند میلیون لباس برای تیم‌های پایه فوتبال؟

گفت‌و‌گوی صداوسیما با بازیکنان تیم‌های پایه بانوان فوتبال در خصوص جمع‌آوری لباس آنها پس از اردو موج انتقادات فراوانی علیه فدراسیون فوتبال به راه انداخت. فدراسیون فوتبال پیش از این لباس بازیکنان تیم جوانان را در فرودگاه از بازیکنان گرفته بود تا پس از شست‌وشو در اردوهای بعدی مورد استفاده قرار گیرد. فدراسیون فوتبال در تامین منابع مالی ناتوان است که بعد از اردوها لباس بازیکنان را به زور از آنها می‌گیرد. بحران مالی فدراسیون فوتبال درحالی است که فدراسیون کشتی از هزینه 385 میلیاردی در 4 سال حرف می‌زند. چرا فوتبال نمی‌تواند درآمدزا و مستقل باشد؟ بد نیست مهدی تاج در این خصوص توضیح دهد که آیا درآمد 385 میلیاردی برای یک فدراسیون ممکن است؟ با این پول چند دست لباس آدیداس برای تیم‌های ملی می‌توان خرید؟!

وزنه‌برداری 26 برابرکمتر از کشتی

وزنه‌برداری ایران در طول 3 سال گذشته از مدیریت فعلی این مجموعه رقم دریافتی بودجه سالیانه‌اش از خزانه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک چیزی نزدیک به 5 میلیارد تومان بوده است. رقمی تخمینی که تقریبا با استناد بر گلایه‌های همیشگی مسوولان این مجموعه می‌توان اینطور برداشت کرد که سیستم مالی فدراسیون وزنه‌برداری در طول این مدت حتی نتوانسته تمامی این مبالغ محدود را به صورت تمام و کمال از خزانه ورزش کشور نقد کند. با تمام این تفاسیر اما فدراسیون وزنه‌برداری موفق شده به طور تقریبی با دریافت بودجه‌ای نزدیک به 15 میلیارد تومان در 3 سال گذشته اولا در تمامی رده‌های سنی چه در رقابت‌های قاره‌ای و چه در مسابقات جهانی صاحب سکوی اول جهان شود. ثانیا وزنه‌برداری در المپیک ریو با 2 مدال طلا پرافتخارترین رشته ورزشی کاروان ایران در المپیک 2016 لقب گرفت. سوای آن شکستن چندین و چند رکورد جهانی و المپیک نیز نشان می‌دهد اگر حتی یک چهارم از بودجه 385 میلیاردی کشتی در اختیار وزنه‌برداری قرار داشت چه شرایط فوق‌العاده‌ای برای این رشته در عرصه داخلی و بین‌المللی رقم می‌خورد.

captcha
تازه ها
بیشتر