یادداشت / شناسه خبر: 76924 / تاریخ انتشار : 1397/1/19 08:28
|

برای بیانیه‌نویس‌های کانون مربیان / شما از کریس رونالدو خطرناک‌تر هستید!

سعید آقایی / آنها در تقابل با کی‌روش می‌کوشند در این وانسفا خود را دوباره سر زبان‌ها بیندازند و کلاهی هر چند بی‌مقدار از این نمد بسازند؛ کلاهی که بی‌تردید بیش از رونالدو خطرناک است.

ایران ورزشی آنلاینسعید آقایی / کریستیانو رونالدو اسم رمز این روزهای فوتبال اروپاست. ستاره‌ای بی همتا و نابغه که بنا بر تعریف کارلوس کی‌روش زمینی نیست و گویی از مریخ آمده و به انجام ماموریت‌های غیرممکن و حیرت انگیز عادت دارد. تعریف کی‌روش از کریس اگرچه نوعی اتوپیا در دل خود دارد اما به هیچ عنوان با اغراق و مبالغه آمیخته نشده. چراکه آنچه 7 بی بدیل پرتغالی در مستطیل سبز انجام می‌دهد، به راستی از یک انسان و حتی ستاره نیز بعید است.

نمایش رونالدو در دهه چهارم زندگی‌اش به اندازه‌ای بی نظیر و شاهکار است که می‌توان آن را بهترین کریس همه دوران دانست. ستاره‌ای که اگرچه در 33 سالگی آن انرژی دوران پرشور جوانی را نداشته باشد اما معجون نبوغ، شور، انگیزه و مهم‌تر تجربه را به گونه‌ای ارائه می‌دهد که نه تنها سر سوزنی از کیفیتش کاسته نشده بلکه می‌توان آن را دوران اوج رونالدو نامید.
ستاره‌ای که همین دو سال پیش در یورو 2016 در فرانسه یک تنه تیم متوسط پرتغال را بالا کشید و قهرمان کرد تا ثابت کند در قامت لشکر یک نفره برای فتح هر جامی کفایت می‌کند. ابرستاره‌ای که دنیای پر رمز و راز تاکتیک‌های دست و پاگیر و پیچیده را به ریشخند گرفت و ثابت کرد عصر ابرستاره‌های قهرمان هنوز به پایان نرسیده.
رونالدو با فتح‌الفتوح جام‌های رنگارنگ و تاثیرگذاری بی حد و حصرش در ترکیب رئال مادرید و تیم ملی پرتغال همه مرزها را درنوردیده و بدل به یک اسطوره شده. اسطوره‌ای که تنه به تنه بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال می‌زند و فاصله چند صد کیلومتری از دیگر ستاره‌های هم‌تبارش دارد. در فوتبال پرتغال همیشه اوزه بیو فقید و لوییز فیگو دو نام اساطیری و البته فراموش نشدنی هستند که در دنیای فوتبال از منزلت و اعتباری ویژه برخوردارند اما کریس همه این تعاریف سنتی و کلیشه‌ای را پشت سر گذاشته و بدل به نگین ابدی تارک فوتبال پرتغال شده. ستاره‌ای که به اندازه‌ای بزرگ است که نام عظیم اوزه بیو و لوییز فیگو زیر سایه‌اش دفن شده‌اند و به چشم نمی‌آیند.
کریس در هفته‌ای که گذشت با یک شاهکار بی همتا همه چشم‌ها را خیره کرد تا دوست و دشمن او را ستایش کنند. گل تاریخی و بی بدیل او به جی‌جی بوفون در بازی رفت مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان بیشتر شبیه یک اثر سینمایی بود. اثری که رونالدو قهرمان ابدی آن به شمار می‌رفت و ثابت کرد که ابرستاره رئال مادرید تا چه اندازه آماده و لبریز از انگیزه و شور است. آنچه مرهون زندگی حرفه‌ای و البته برنامه‌ریزی مناسب و اصولی به شمار می‌رود. ستاره‌ای که حالا در 33 سالگی و در دوران زوال ماهیچه‌هایش، کوشیده بیشتر از سلول‌های خاکستری‌اش استفاده کند تا کماکان همچون یک کهکشان بدرخشد. او در یک توافق حرفه‌ای با زیدان در این فصل برخی از بازی‌های لالیگا و کوپا دل ری را از روی نیمکت تماشا کرد؛ آنچه موجب دور افتادن رئال مادرید از کورس قهرمانی و شکاف 20 امتیازی در بالای جدول میان کهکشانی‌ها و بارسا بود اما برای رئال مادرید و رونالدو به‌عنوان متخصص لیگ قهرمانان، فتح اروپا اهمیتی دوچندان دارد.
کریس با یک تایمینگ منطقی، پیک آمادگی خود را برای نیم فصل دوم و مقطع پایانی فصل گذاشت تا در روزهای سرنوشت ساز فصل بیشترین راندمان را داشته باشد و با همین فرم وارد جام جهانی شود؛ بزرگترین فستیوال فوتبال دنیا تا ابرستاره پرتغال دوباره یک تنه تیم ملی کشورش را تا آن بالاها و حوالی جام جلو ببرد. اتفاقی که با این فرم از آمادگی اصلا بعید نیست.
رونالدو در تمرین‌های دیروز رئال مادرید بار دیگر قیچی تورین را بازسازی کرد؛ با همان کیفیت و کمیت. ارسال کارواخال از راست و یک قیچی با ارتفاعی حوالی 40/2. یک صحنه تماشایی که نشان داد آن اثر سینمایی هرگز اتفاقی و تصادفی نبوده.
تکرار این گل و بازسازی آن در تمرین‌های رئال مادرید، دوباره صحبت‌های کی‌روش درباره شرایط آماده سازی تیم ملی برای تقابل با رونالدو و دیگر ستاره‌ها در جام جهانی را به یادمان می‌آورد که بیانیه عجیب کانون مربیان پیوست آن است؛ آنها که در تقابل با کی‌روش مقابل تیم ملی ایستاده‌اند و می‌کوشند در این وانسفا خود را دوباره سر زبان‌ها بیندازند و کلاهی هر چند بی‌مقدار از این نمد بسازند؛ کلاهی که بی‌تردید بیش از رونالدو خطرناک است!

 

captcha
تازه ها
بیشتر