یادداشت / شناسه خبر: 76922 / تاریخ انتشار : 1397/1/19 08:09
|
درباره مربیان لیگ برتر و این بازار کار باد‌آورده در فوتبال دولتی

انتقاد بشنوید، شاید اتفاقی در شما رخ داد

فرشاد کاس‌نژاد / به تریج قبای مربیان لیگ برتر برخورده که چرا کی‌روش بازیکنان داخلی را آماده بازی در جام جهانی نمی‌داند اما چه خوب که آنها شدیدتر و شفاف‌تر از این مورد انتقاد قرار بگیرند.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / کانون مربیان فوتبال ایران هربار که احساس کند نقدی بر عملکرد مربیان ایرانی وارد شده، بیانیه‌ای می‌نویسد و از صنف خود دفاع می‌کند، بیانیه‌هایی که جز حرف‌های تکراری نکته‌ای در بر ندارد.

آخرین بار پس از آنکه کارلوس کی‌روش از آماده نبودن بازیکنان داخلی حرف زد، بیانیه کانون مربیان فوتبال را خواندیم، بیانیه‌ای که نشان می‌داد حرف‌های کی‌روش را توهین به مربیان ایرانی تلقی کرده و در پاسخ، به توهین‌هایی در لفافه بندهایش روی آورده است.
 ۴ سال پیش، تیتر «موتور گازی به جای بنز» که البته شاید کمی اغراق در مقایسه مربیان ایرانی و کی‌روش را در خود داشت و واکنش عصبی و ژورنالیستی به کوشش برای جانشینی یک مربی ایرانی (احتمالا حسین فرکی) به جای کارلوس کی‌روش بود، کانون مربیان را به واکنش واداشت و حتی مجید جلالی، رییس وقت کانون مربیان در چند برنامه تلویزیونی به تیتر ایران ورزشی تاخت، بدون آنکه بپرسد اگر همان واکنش‌ها نبود چه اتفاقی برای تیم ملی می‌افتاد و چه بازگشت به عقب هولناکی را در فوتبال ملی می‌دیدیم.
 جلالی که آن نامه معروف را علیه مربیان خارجی به محمود احمدی‌نژاد نوشته بود، البته هرگز مستقیم مخالفتی با حضور مربیان خارجی نداشت اما همیشه جلالی و چهره‌هایی دیگر از مربیان بزرگ حرف می‌زدند که حضورشان در فوتبال ایران ممکن به نظر نمی‌رسید. کی‌روش اما از تبار همان مربیان بزرگ است که جلالی و دیگران حضورشان را مفید می‌دانستند. بدیهی است که مربی حرفه‌ای که تجربه‌های بزرگ مثل کار در رئال مادرید داشته باشد، با امکانات اندک در فوتبال ایران سازگار نیست و محصولات باشگاه‌های بی‌برنامه فوتبال ایران را نیز برای انجام کار بزرگ کافی نمی‌داند.
مساله کی‌روش اما فقط دانش اندک مربیان لیگ برتر نیست. مساله کیفیت باشگاه‌هایی است که بازیکنان را می‌سازند که بخشی از این چرخه معیوب، مربیان هستند. مربیان ایرانی اما تصور می‌کنند باید مقابل کی‌روش بایستند و اجازه ندهند که کسی از دانش اندک آنها حرف بزند.
مربیانی که در فوتبال ایران به قراردادهای چند میلیاردی هم رسیده‌اند و در کسب دانش حرفه‌ای قدمی برنمی‌دارند و بازار کار فوق‌العاده‌ای هم نصیب‌شان شده، هرگز نمی‌خواهند به جایگاه‌شان نقدی وارد شود. قیمت مربی ایرانی در لیگ برتر بسیار بیشتر از قیمت جهانی اوست‌‌. مربیان ایرانی هرگز بازار کار آسیایی و منطقه‌ای هم ندارند و معلوم نیست رقم گزاف قراردادشان در فوتبال ایران بر اساس کدام بازار کار تعیین می‌شود. فوتبال دولتی در ایران اما اهل حساب و کتاب نیست و مدیران این باشگاه‌ها از پرداختی‌های میلیاردی به مربیان ملالی ندارند و افزایش هرساله قیمت مربیان ایرانی معلوم نیست بر اساس کدام افزایش کیفیت است.
مربی ایرانی این بازار بزرگ را نمی‌خواهد از دست بدهد و حاضر نیست کوچکترین نقدی درباره عملکرد خود را بپذیرد. خود را دانا و به روز می‌داند و به واقعیت تن نمی‌دهد. کانون مربیان یا کمیته آموزش فدراسیون فوتبال نیز کاربرد چندانی برای افزایش دانش مربیگری ندارند و یکی بیانیه نویس است و آن یکی برگزارکننده کلاس‌هایی که هیچ کس در آنها معجزه‌ای را نمی‌آموزد، چون اساسا مربیگری نه معجزه‌گری‌ است و نه دانشی که در چند ماه کلاس قابل آموختن باشد. مربیگری یک حرفه است که باید برای حرفه‌ای شدن در آن هر روز به دانش بیشتر مجهز شوید، هیچ توقفی ندارد و بسیار خلاقانه و شخصی ا‌ست. نمی‌توان جریان تولید مربی راه انداخت و مورینیو و گواردیولا ساخت. مربیان ایرانی آن هنگام که مورد نقد قرار می‌گیرند، انگار با هم متحد می‌شوند و تصور می‌کنند باید از خود دفاع کنند اما آنها وقتی باید از خود دفاع کنند که در تیم خود تمرین می‌دهند، وقتی در طی سالهای سال به فکر پیش رفتن نیستند، وقتی بیش از آموزش به قرارداد فکر می‌کنند و تا روزی که قراردادها را پی در پی امضا می‌کنند، هرگز برای یاد گرفتن یک نکته تازه وقت و حوصله ندارند.
مربیگری پیش از آنکه یک کسب و کار بزرگ باشد، عرصه دانش و عمل است. مربیان اما در ایران فرصت‌های حرفه‌ای خوب و قراردادهای گزاف را بدون آنکه قدمی به جلو بردارند به چنگ می‌آورند و فقط کافی است که وارد چرخه اصلی مربیان شده باشند.
مساله ساده است. به تریج قبای مربیان لیگ برتر برخورده که چرا کی‌روش بازیکنان داخلی را آماده بازی در جام جهانی نمی‌داند اما چه خوب که آنها شدیدتر و شفاف‌تر از این مورد انتقاد قرار بگیرند، شاید یک اتفاقی درون آنها رخ دهد.

captcha
تازه ها
بیشتر