یادداشت / شناسه خبر: 76919 / تاریخ انتشار : 1397/1/16 11:23
|

گزینه‌های جانشینی عزت‌اللهی: یکی از بین کریمی و ابراهیمی

امیر اسدی / نگاهی به بازی‌های تدارکاتی تیم ملی در نوروز 97 نشان می‌دهد که کی‌روش دو بازیکن را برای بازی در پست هافبک دفاعی گزینش کرده. دو بازیکن به نام‌های علی کریمی و امید ابراهیمی.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / یکی از دغدغه‌های کی‌روش، فارغ از بحث و جدل با مربیان لیگ برتری، قطعا انتخاب جانشین سعید عزت‌اللهی مقابل مراکش است. در نخستین بازی جام جهانی و به اعتقاد کی‌روش مهم‌ترین دیدار ایران در روسیه. بنابراین غیبت یکی از موثرترین و کلیدی‌ترین بازیکنان ایران در مقدماتی جام جهانی اتفاق مهمی است که کی روش را نگران کرده. البته که سرمربی تیم ملی برای انتخاب جایگزین عزت‌اللهی برنامه‌های ویژه‌ای در سر دارد و گزینه‌هایی را برای بازی در این پست انتخاب کرده است.

نگاهی به بازی‌های تدارکاتی تیم ملی در نوروز 97 نشان می‌دهد که کی‌روش دو بازیکن را برای بازی در پست هافبک دفاعی گزینش کرده. دو بازیکن به نام‌های علی کریمی و امید ابراهیمی. بازیکنانی که چندین سال از حضورشان در تیم ملی می‌گذرد و به خوبی با خواسته‌های کی‌روش در زمین آشنا هستند. یکی شاگرد منصور ابراهیم زاده در سپاهان است و دیگری زیر نظر وینفرید شفر در استقلال بازی می‌کند.
کی روش مقابل تونس با روش همیشگی، یعنی 3-3-4 تیم ملی را راهی زمین کرد. در ترکیب تیم ملی، بیرانوند درون دروازه قرار گرفت، محمدرضا خانزاده و روزبه چشمی دو مدافع مرکزی بودند و رامین رضاییان و میلاد محمدی به ترتیب در دفاع راست و دفاع چپ بازی کردند. علی کریمی هافبک دفاعی تیم ملی بود و مسعود شجاعی و احسان حاجی صفی به‌عنوان دو بازو روی دست او تلاش کردند تا برای رضا قوچان نژاد، تک مهاجم تیم ملی موقعیت بسازند. کریم انصاری‌فرد در نقش بال راست ظاهر شد و وحید امیری هم در سمت چپ قرار گرفت.
در این بازی، علی کریمی جای سعید عزت‌اللهی را گرفت و در ترکیب ثابت حضور داشت. کریمی سعی کرد خواسته‌های کی روش را در زمین اجرا کند و در این راه موفق هم بود. درست مثل بازی مقابل سیرالئون در تهران که البته تیم ملی به صورت جدی محک نخورد. امید ابراهیمی اما در دقیقه 56 جای علی کریمی را گرفت تا او هم در این پست آزمایش شود. ابراهیمی از این دقیقه به بعد تنها هافبک دفاعی تیم ملی بود و کنار احسان حاجی صفی و سامان قدوس که جایگزین شجاعی شده بود، بازی کرد.
برای بازی دوم مقابل الجزایر، کی‌روش از سعید عزت‌اللهی در ترکیب ثابت استفاده کرد تا هافبک 21 ساله آمکار نیز از شرایط مسابقه دور نباشد. عزت اللهی 61 دقیقه همراه با کریم انصاری فرد و احسان حاجی صفی در مرکز خط هافبک تیم ملی بازی کرد و سپس جای خود را به امید ابراهیمی داد تا او دوباره در این پست مورد بررسی قرار بگیرد.
این دو بازی نشان داد کی‌روش نه روی حضور روزبه چشمی در پست هافبک دفاعی حساب باز کرده و نه قصد دارد بازیکن جدیدی به تیم ملی دعوت کند. در فهرست کی‌روش هم فقط نام دو هافبک دفاعی – جز عزت‌اللهی – به چشم خورد تا مشخص شود او روی کریمی و ابراهیمی برای جانشینی عزت‌اللهی حساب ویژه باز کرده است. دو بازیکنی که در لیگ ایران بازی می‌کنند و کی روش هم بارها نگرانی خود را از ناآمادگی بازیکنان داخلی اعلام کرده.
علی کریمی 24 ساله، 4 سال است که به اردوهای تیم ملی دعوت می‌شود. به نظر می‌رسد او برای بازی مقابل مراکش بخت بیشتری نسبت به امید ابراهیمی دارد. البته بازیکن 30 ساله استقلال در تیم باشگاهی‌اش کمی جلوتر از پست هافبک دفاعی بازی می‌کند و همین می‌تواند بخت او را برای بازی در ترکیب ثابت تیم ملی کاهش بدهد.
سبک بازی کریمی و عزت‌اللهی شبیه هم است. هر دو بیشتر از فکر خود استفاده می‌کنند تا اینکه بجنگند و به آب و آتش بزنند. هر دو با اینکه هافبک دفاعی‌اند اما خوب پاس می‌دهند و حتی بارها مهاجمان را در موقعیت گل قرار داده‌اند. با توجه به روش بازی تیم ملی در جام جهانی که احتمالا دفاع و ضد حمله خواهد بود، حضور کریمی و عزت‌اللهی که در ارسال پاس‌های بلند تبحر دارند می‌تواند یک برگ برنده برای کی روش باشد. شاید به همین دلیل هم هست که علی کریمی بخت بیشتری نسبت به امید ابراهیمی برای بازی در ترکیب ثابت تیم ملی دارد.
البته باید بازی‌های تدارکاتی بعدی تیم ملی را هم دید و بعد به طور قطع درباره جانشین عزت‌اللهی صحبت کرد. تنها نکته مهم، گزینش این دو بازیکن از سوی کی‌روش است. دو بازیکنی که تلاش می‌کنند از دیگری سبقت بگیرند و به ترکیب ثابت تیم ملی مقابل مراکش برسند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر