ورزش ایران / شناسه خبر: 76898 / تاریخ انتشار : 1397/1/8 14:08
|
اولین اعزام تاریخی دختران درسکوت خبری

بانوان وزنه‌برداری چراغ خاموش آسیایی می‌شوند!

رضا عباسپور / اتفاقی بزرگ و مبارک برای وزنه برداری ایران در عرصه بین المللی که عجیب است چرا اینقدر بی سروصدا و در سکوت محض خبری تدارک دیده می شود.

ایران ورزشی آنلاین / رضا عباسپور / اولین اعزام بین المللی فدراسیون وزنه برداری در فروردین 97 گویا قرار است توأم شود با نخستین حضور تاریخی دختران نوپای وزنه برداری ایران در رقابت‌های آسیایی نوجوانان و جوانان در کشور ازبکستان!

اتفاقی بزرگ و مبارک برای وزنه برداری ایران در عرصه بین المللی که عجیب است چرا اینقدر بی سروصدا و در سکوت محض خبری تدارک دیده می شود.
شهر «گرگانج» کشور ازبکستان قرار است از واپسین روز نخستین ماه بهاری سال 97 (31 فروردین تا 10 اردیبهشت) میزبان رقابت‌های وزنه برداری قهرمانی آسیا در دو رده سنی نوجوانان و جوانان پسر و دختر قاره کهن باشد. ازبک‌ها چند سالی است که با استفاده از تجربیات پیرمرد کهنه کار و کاربلد بلغار (ایوانف) به عنوان مشاور فنی تیم های ملی، سعی دارند همچون وزنه برداری ایران که با بهره گیری از دانش فنی همین مربی از سال 2000 به بعد تولدی نو را در دنیای وزنه برداری تجربه کرد، متحول شده و در دنیای حرفه ای وزنه برداری بیش از گذشته در اوزان مختلف مدعی کسب مدال های ارزشمند جهانی و المپیک باشند. آنها با گرفتن مجوز برگزاری مسابقات آسیایی و سپس رقابت‌های جهانی رده سنی پایه در دو بخش پسران و دختران سعی دارند خیز بلندی برای کسب جایگاهی مناسب در رقابت‌های جهانی 2018 ترکمنستان در رده سنی بزرگسالان و سپس بازیهای آسیایی اندونزی بردارند.
اولین گام ازبک‌ها میزبانی رقابت‌های آسیایی وزنه برداری پایه است. تیم‌های پایه وزنه برداری ایران که همواره در طول ادوار گذشته مدعی بلامنازع کسب عنوان قهرمانی در هر دو رده سنی بودند امسال نیز در سال 2018 با تحول در کادرفنی خود نسبت به سال گذشته، با تدارکی خوب و قابل قبول قرار است بار دیگر برای کسب سکوهای قهرمانی آسیا با پشتوانه‌ای غنی و قابل اتکا عازم شهر گرگانج شود.
برهمین اساس حمید رشیدی سرمربی جدید تیم های پایه کشورمان با آغاز آخرین مرحله تمرینی پولادمردان پایه وزنه برداری ایران از 5 فروردین 97 در کمپ تمرینی آزادی تهران قصد دارد قبل از اعزام به ازبکستان، آخرین تدابیر فنی خود را برای بیشتر مهیا شدن وزنه برداران آینده ساز وزنه برداری ایران به بچه‌های ملی پوش انتقال دهد.
اما جالب‌ترین و صدالبته مهمترین اتفاقی که در این اعزام آسیایی قرار است برای تیم های پایه وزنه برداری کشورمان رخ دهد، بی‌شک شنیدن خبر اعزام تاریخی اولین تیم وزنه برداری دختران نوجوان و جوان کشورمان همراه با کاروان وزنه برداری پسران ایران به شهر گرگانج ازبکستان است. اتفاقی بزرگ، تاریخی و صدالبته ارزشمند برای وزنه برداری ایران که قطعا می بایست در کتاب پرافتخار تاریخ وزنه برداری ایران ثبت شود. اما گویا فدراسیون وزنه برداری خیلی تمایلی به علنی شدن این اتفاق تاریخی و انعکاس و بازتاب گسترده رسانه‌ای اعزام رسمی اولین تیم وزنه برداری بانوان ایران به رقابت‌های بین المللی ثبت شده در تقویم فدراسیون جهانی وزنه برداری ندارند!
گویا مسئولان فدراسیون وزنه برداری خیلی دوست ندارند این اتفاق تاریخی علنی شده و بازتاب خبری داشته باشد، اما برنامه فدراسیون وزنه برداری اینگونه است که همراه با کاروان وزنه برداری نوجوانان و جوانان پسر کشورمان چند وزنه بردار مستعد و علاقه مند دختر را که حایز شرایط فنی حضور در رقابت‌های وزنه برداری آسیایی دختران در ازبکستان هستند نیز به گرگانج اعزام کنند. البته اعزام دختران وزنه برداری ایران به اولین آوردگاه رسمی بین المللی تابع پذیرش یکسری شرایط و استانداردهای بین المللی همچون  وزن کشی، تایید لباس بانوان ایران و پوشش بین المللی آنها برای رفتن روی تخته و سپس مسابقه دادن در خارج از مرزهای ایران است. بنابراین فارغ از اینکه حضور بانوان وزنه برداری در رقابت‌های بین المللی قطعا جزو آرزوهای خوش اهالی وزنه برداری است اما باید دید که آیا مسئولان ورزش با دید باز و بررسی تمام جوانب فنی تصمیم به صدور و تایید مجوز اعزام دختران نوپای وزنه برداری ایران به رقابتهای آسیایی 2018 نوجوانان و جوانان گرفته‌اند یا اینکه قطعا در ادامه و قبل از اعزام نهایی کاروان وزنه برداری ایران به این رویداد بین المللی باید منتظر تصمیمات دیگری باشیم؟
captcha
تازه ها
بیشتر