ورزش ایران / شناسه خبر: 76891 / تاریخ انتشار : 1396/12/26 00:28
|
یک برنامه ویدئویی در داغ‌ترین روزهای بحث ورود زنان به ورزشگاه ها

زنان در ورزشگاه: حقوق، فقه و عرف در عصر ما + ویدئو

اینکه می‌گویند هیجان‌ها غیرقابل کنترل است یعنی چه؟ چرا سالن‌های ورزشی برای میتینگ‌های سیاسی اشکال شرعی ندارد اما برای ورزش اشکال شرعی دارد؟

ایران ورزشی آنلاین / برنامه ویدئویی عصر ما در قسمت اول از پرونده‌هایش به موضوع حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها پرداخته، همان‌چه دولت‌ها همیشه وعده‌اش را داده‌اند و انجامش به آرزوی دست‌نیافتنی طیف گسترده‌ای از دختران ایرانی تبدیل شده. عصر ما از زاویه حقوق و فقه و عرف و جامعه سراغ این موضوع رفته و به جست‌و‌جو در نگاه‌های موافق و مخالف رایج پرداخته، در گفت‌و‌گو‌هایی با نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت‌الاسلام محسن غرویان و البته فائزه هاشمی.

در عصر ما کوشش شده تا یک خواست جمعی به دغدغه‌ای رسمی تبدیل شود و گفت‌و‌گو دراین‌باره در فضای رسمی و در حضور چهره‌هایی با دیدگاه مختلف جدی‌تر از پیش رایج باشد.
مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها حتی کوشش می‌کنند نشان دهند که این مساله و دغدغه زنان جامعه ایران نیست و از سوی دیگر نگاه رسانه‌ها به این موضوع و گرایش عمومی که البته آمار موثقی هم درباره‌اش تهیه نشده، نشان از تعلق خاطر زنان به تماشای ورزش در ورزشگاه‌ها دارد. در این برنامه ویدیویی، این دغدغه به درستی به رسمیت شناخته شده و شاید نخستین برنامه تصویری باشد که موضوع را به بحث گذاشته است. حتی مهم ترین برنامه‌های تلویزیونی در صدا و سیما در طی همه سال‌هایی که بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطرح بود، هرگز نگاه‌های مختلف را به دقت بررسی نکرده‌اند و برنامه سازی در این باره را به رغم شعارها اولویت خود نمی‌شناسند.
چند دیدگاه را که در عصر ما به آن پرداخته شده، بخوانیم. لاله افتخاری، نماینده مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس و عضو جمعیت زنان انقلاب اسلامی در بخشی از گفت و گویش با مهین صدری گفت: «باید قوانین اسلام را پیاده کنیم. من نمی‌توانم جواب صریح بدهم. بعضی از ورزش‌ها نگاه زن به مرد را در پی دارد و این حرام است.»

لاله افتخاری در بحث‌هایش به اشتباه دچار این تصور بوده که کشتی از تلویزیون زنده پخش نمی‌شود. اشتباهاتی از همین دست می‌تواند ملاک بسیاری رای و نظرها باشد. افتخاری در بخش دیگری از حرفهایش گفته: «ورزشگاه‌ها را باید تفکیک کنیم. ورود و خروج خانم‌ها باید از یک در انجام نشود. وقتی خانم‌ها باشند، تشویق‌ها بیشتر می‌شود و کرامت خانم زیر سوال می‌رود.»  افتخاری در بخش دیگری از حرف‌هایش گفته: «این موضوع از غرب به ما تحمیل شده. غربی‌ها یک فهرست دارند برای تحمیل به ما. این دغدغه خانم‌ها در ایران نیست.»

نرگس آبیار، نویسنده و فیلمساز در جریان این گفت و گوها: «من با ورود زنان به همه جا موافقم. اگر مشکل فحاشی در ورزشگاه است، این موضوع باید مدیریت شود.»

 حمید رسایی، نماینده مردم تهران در دوره هشتم و دوره نهم مجلس درباره مساله حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته: «کسانی که اهل فن هستند باید توضیح بدهند اما استفتا از مراجع نشان می‌دهد که به دو چیز برمی‌گردد. حرمت نظر و نگاه زن به بدن مرد و اختلاط و تبعاتی که در فضای ورزشگاه وجود دارد. همیشه علما این نظر را داشتند و هنوز هم دارند.»

اما رسایی، سیاستمدار اصولگر در بخش دیگری از حرفهایش گفته:«همین مراجع با سود بانکی هم مخالف هستند. چرا در این زمینه نظر مراجع اعمال نمی‌شود؟»

حجت‌الاسلام محسن غرویان، مدرس فلسفه در حوزه علمیه قم که نگاه موافق به حضور زنان در ورزشگاه‌ها دارد، می‌گوید: «از جنبه اخلاقی فقها روی موضوع حساسیت دارند و بعضی می‌گویند جایز نیست. می‌گویند محرک جنسی است اما با توجه به دسترسی مردم به عکس و فیلم‌هایی که می‌تواند محرک جنسی باشند، نگاه به بدن بازیکن فوتبال اساسا محرک نیست.» عبارت‌های دیگری از غرویان را هم بخوانیم: «باید فضای ورزشگاه را آماده کرد. مگر خانم‌ها و آقایان در کنار هم به سینما نمی‌رود. اینکه می‌گویند هیجان‌ها غیرقابل کنترل است یعنی چه؟ چرا سالن‌های ورزشی برای میتینگ‌های سیاسی اشکال شرعی ندارد اما برای ورزش اشکال شرعی دارد؟»

فائزه هاشمی، فعال سیاسی، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره پنجم، عضو حزب کارگزاران سازندگی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها همواره نگاه روشنی داشته و در این زمینه فعالیت‌هایی برای دسترسی به این حق زنان در ایران انجام داده. او در برنامه عصر ما به نکاتی مثل این اشاره کرده است: «هر بار این بحث را مطرح می‌کنند که ساختارها درست نیست. طریقه گرفتن فتوا هم اهمیت دارد. جایی مگر در دین مان داریم که زنان به ورزشگاه نروند. علما هم هر کدام نظری دارند. این حرف‌هایی که مطرح می‌شود برداشت‌هایی از دین است. مگر در تظاهرات 22 بهمن زنان و مردان در کنار هم نیستند؟»

ویدئوی برنامه عصر ما را در آپارات تماشا کنید:

https://www.aparat.com/v/CNpig

شورای سردبیری عصر ما: نیما فاتح، مجید اسلامی، امیرحسین بلالی، ترانه علیدوستی، پوریا موسوی/ تحقیق: محمد نوری‌فر / اجرا: مهین صدری / کارگردان: مرتضی فرشباف / تهیه‌کننده: مهدی سوفالی

 

captcha
تازه ها
بیشتر