فوتبال ایران / شناسه خبر: 76885 / تاریخ انتشار : 1396/12/22 19:47
|

گزینه‌های امید: فرکی، مهدوی‌کیا، کرانچار و یحیی

امیر اسدی / گزینه‌ها به خط شده‌اند. مربیانی که قرار است از بین آنها یکی هدایت تیم امید را به دست بگیرد و آرزوی 44 ساله را محقق کند.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی، انگار قرار است تیم امید سر و سامانی به خود بگیرد. ساکت 2، 3 روز قبل گفته بود که سرمربی این تیم به زودی انتخاب می‌شود. دیروز هم وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مسوولیت مدیریت تیم امید را به فدراسیون فوتبال سپردند تا پروسه انتخاب سرمربی زودتر طی شود. بعد از این اتفاق‌های خوشایند، گزینه‌ها نیز به خط شده‌اند. مربیانی که قرار است از بین آنها یکی هدایت تیم امید را به دست بگیرد و آرزوی 44 ساله را محقق کند.

حضور زلاتکو کرانچار در ایران، همه گمانه‌زنی‌ها را به سمت این مربی کروات برد. سرمربی سابق سپاهان که با این تیم نتایج ضعیفی کسب کرد و در نهایت شغل خود را از دست داد. حتی گفته می‌شود مدیران فدراسیون فوتبال در جلسه‌ای با کرانچار شرکت کرده و با او به توافق هم رسیده‌اند. این توافق البته به تایید هیچ یک از طرفین قرارداد نرسیده؛ نه کرانچار که به اصفهان رفته تا خانه خود را تحویل بدهد و نه مسوولان فدراسیون فوتبال که در این همکاری نقش کارفرما را دارند.
کرانچار بعد از قطع همکاری با سپاهان، خانه خود را تحویل نداد و همه چیز را به سفر بعدی‌اش موکول کرد. او در این مدت، سفری به اسکاتلند داشت تا دیداری با پسرش نیکو که عضو گلاسگو است، داشته باشد. او سپس به پاریس رفت تا با دخترش دیداری تازه کند. حالا هم به ایران برگشته اما به نظر نمی‌رسد دلیل حضورش مذاکره با فدراسیون فوتبال باشد. او با کی‌روش از چند سال قبل اختلاف دارد و همین می‌تواند مانع از حضورش روی نیمکت تیم امید شود.
مربیگری کرانچار در تیم امید را نمی‌توان از بیخ و بن تکذیب کرد اما وقتی همه چیز را کنار هم می‌گذاریم و البته طرفین مهر تاییدی روی این توافق نمی‌زنند، نمی‌توان به وقوع این اتفاق چندان خوشبین بود. درست مثل بحث مربیگری جواد نکونام در تیم امید. نام کاپیتان سابق تیم ملی هم میان گزینه‌ها قرار داشت اما فدراسیون فوتبال آنقدر دست روی دست گذاشت که نکونام به نساجی رفت و روی نیمکت این تیم لیگ یکی نشست.
حالا هم شنیده می‌شود حسین فرکی، یحیی گل‌محمدی و مهدی مهدوی‌کیا جزو گزینه‌های اصلی هستند و شاید از بین آنها و ظرف روزهای آینده یکی به‌عنوان سرمربی تیم امید انتخاب شود. هر چند با وجود تایید نشدن حضور کرانچار، همچنان باید نام او را بین گزینه‌ها نوشت. سرمربی کرواتی که چند سال قبل هم می‌توانست سرمربی تیم امید شود اما با مخالفت کمیته‌ای تحت عنوان تعیین وضعیت مربیان خارجی حضور او روی نیمکت تیم امید منتفی شد.  

سلطانی‌فر: مسوولیت تیم امید بر عهده فدراسیون است
مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در جلسه ستاد عالی بازی‌های آسیایی با تاکید به حمایت وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک از تیم فوتبال اعزامی به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا گفت: «مسوولیت صفر تا صد تیم فوتبال امید برای این مسابقات با فدراسیون فوتبال است. جوانان بسیار خوبی در فوتبال‌مان داریم و هدفگذاری این تیم باید بازی‌های المپیک 2020 توکیو باشد تا با برنامه‌ریزی 3 ساله بعد از 44 سال هم به المپیک صعود کنیم و هم نتایج خوبی بگیریم.»
وزیر ورزش و جوانان بازی‌های آسیایی را فرصت بزرگی برای مربیان، بازیکنان و فدراسیون فوتبال ایران دانست و خطاب به تاج رییس فدراسیون فوتبال گفت: «برنامه‌ریزی جدی و بلندمدت خود را برای تیم امید از هم اکنون شروع کنید تا بعد از بازی‌های المپیک 2020 این تیم بتواند استخوان‌بندی اصلی تیم ملی بزرگسالان را تشکیل بدهد و آینده فوتبال ما را تضمین کند.»

شهنازی: تیم امید به جاکارتا می‌رود
شاهرخ شهنازی، دبیر کمیته ملی المپیک درباره اعزام تیم فوتبال امید به بازی‌های آسیایی 2018 این صحبت‌ها را انجام داد: «در جلسه ستاد عالی بازی‌ها که همه مسوولان حضور داشتند، مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال شرکت کرد و اعزام تیم فوتبال به بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی قطعی شد. قرار است این تیم با نفراتی تشکیل شود که در رده سنی نوجوانان و جوانان هستند تا یک سرمایه‌گذاری برای المپیک 2020 صورت بگیرد. در واقع هدف از تشکیل این تیم، بازی‌های المپیک 2020 توکیو است و با این هدف در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کند.»
دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: «ما نه تنها از فوتبال، بلکه از همه رشته‌ها از جمله والیبال، بسکتبال و ... حمایت می‌کنیم. بنابراین فوتبال را نباید از سایر رشته‌ها جدا کرد. ضمن اینکه همه مسوولیت این تیم با فدراسیون فوتبال است و همه نیز از این تیم حمایت خواهند کرد.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر