یادداشت / شناسه خبر: 76884 / تاریخ انتشار : 1396/12/22 19:36
|

داستان استقلال از این هم جذاب‌تر می‌شود

فرشاد کاس‌نژاد / استقلالی که می‌توانید دوستش داشته باشید. بله، همین استقلال. نه فقط به خاطر چند نمایش تماشایی و چند نتیجه دلپذیر برای تماشاگران، بلکه به خاطر نویدی که می‌دهد.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / استقلال چطور بود؟ لابد همه منتظر یک پیروزی بزرگ بودیم. چه بسا منتظر گل‌های پرشمار. اما نه، تحول در یک تیم، بازسازی و قدرت گرفتن دوباره به این سادگی‌ها نیست. داستان‌ها دارد و هزار حکایت و مشقت.

۱- وقتی استقلال در بازی رفت مقابل العین با ناداوری مواجه شد و با تساوی به تهران برگشت، همه دچار این باور شدیم که در آزادی از العین یک بازنده بزرگ می‌سازیم. همین باور یکی از دردسرهای استقلال بود. دور کردن چنین باورهایی از تیم، از تماشاگر و از رسانه‌ها آسان نیست و باشگاه استقلال هم آنقدر نیروی انسانی حرفه‌ای ندارد که همیشه موضع درست بگیرد، موقعیت‌شناس باشد و بداند کجاست و چه می‌کند و چه می‌خواهد. در بازی رفت، استقلال می‌توانست برنده از میدان خارج شود، داور ناداوری کرد اما العین هم تیم به خاک افتاده‌ای نبود که از بازی رفت بی‌پند به تهران آمده باشد. العین در همین فرصت کوتاه آگاه‌تر شد و در کنترل توانایی‌های استقلال هوشمند‌تر بود. بنابراین توقع پیروزی قطعی در تهران منطق نداشت.
۲- استقلال پریشب در اوج بازی‌های خوبش، پس از روزهای باشکوهی که در یک ماه اخیر پشت سر گذاشته بود، بیشتر به خودش آمد. استقلال چشم باز کرد و دید که برای اهداف بزرگ‌تر باید باشگاه دقیق‌تر و خوش‌سلیقه‌تری باشد، باید در انتخاب بازیکن شأن فنی باشگاه و قله‌های مورد نظرش را بشناسد. استقلال نه تنها جباروف و تیام، چشمی و نورافکن و غفوری می‌خواهد، بلکه واقعیت این است که باید به جای منتظری و حیدری هم جانشین‌هایی پیدا کند، چه رسد به یک نیاز بزرگ‌تر که پیدا کردن چندین جانشین برای متوسط‌هایی است که از بنیان برای استقلال انتخاب‌های خوبی نبودند. از جابر تا قربانی و دیگران که کیفیتی برای بازی در تیم استقلال نشان نداده‌اند.
این حرف‌ها را قرار نیست از وینفرید شفر بشنویم. او باید حامی تمام بازیکنانش باشد که هست. اما تصمیمات او در نقل و انتقالات (اگر فصل آینده هم سرمربی استقلال باشد) سلیقه و نگاهش را نشان خواهد داد.
۳- استقلال همچنان صدرنشین گروه خود در لیگ قهرمانان آسیاست، همچنان برای درخشش در لیگ انگیزه دارد و البته باید برای فینال جام حذفی یک نقشه اساسی و بدون ریسک بکشد. شفر همچنان مربی خوشفکری نشان می‌دهد که اثرش را گذاشته و دستش هم باز نیست. حرفش را نیز ساده و واضح گفته: «مصدومیت‌ها و این خستگی به خاطر بدنسازی نامناسب در ابتدای فصل بود که حالا خودش را نشان می‌دهد.»
شفر مجبور شد بگوید بدنسازی اول فصل حالا خودش را نشان می‌دهد. اما حرفش معنای توجیه ندارد، اعلام جنگ با مربی پیشین نیست، بهانه‌جویی نیست.
اما یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه یک پیشکسوت منتقد باشید، این است که سال‌های سال از مربیگری دور شوید و هیچ‌کس نتواند کارنامه مربیگری شما را ملاک برای سنجش دیدگاه‌تان بداند. حسن روشن از این موقعیت ویژه بهره‌مند است و حالا می‌تواند منتقد وینفرید شفر هم باشد: «درست است استقلال با منصوریان در ابتدای فصل خوب کار نکرد، اما در تعطیلات نیم‌فصل می‌شد مشکل بدنی بازیکنان را حل کرد. اینکه الان پس از 20 بازی شفر بگوید افت بدنی بازیکنان به دلیل بدنسازی پیش‌فصل است، اصلاً منطقی نیست.»
۴- استقلالی که می‌توانید دوستش داشته باشید. بله، همین استقلال. نه فقط به خاطر چند نمایش تماشایی و چند نتیجه دلپذیر برای تماشاگران، بلکه به خاطر نویدی که می‌دهد، به خاطر فردایی که شاید جذاب‌تر باشد.
۵- استقلال نباید افزایش توقع از تیمش را اتفاقی نگران کننده بداند. پژمان منتظری، کاپیتان استقلال پس از بازی انگار با نگرانی گفته «جو طوری شده که تماشاگران به جز پیروزی از چیزی راضی نمی‌شوند.» این توقع باید برای استقلال یک فرصت بزرگ باشد. این یعنی تماشاگر تیمش را باور کرده و استقلال به روزهایی برگشته که مورد اعتماد تماشاگر است. چه جایگاهی از این بهتر؟
۶- آیا استقلال توان اجرای خواسته‌های فنی مربی‌اش را ندارد؟ به این پرسش بازهم پژمان منتظری، کاپیتان استقلال پاسخ داده است: «دستورات فنی سرمربی را اجرا نکردیم، تنبیه شدیم و گل مساوی را از العین خوردیم.» این حرف‌ها معنای روشنی دارد. استقلال هنوز فرصت می‌خواهد تا به تیمی تبدیل شود که مطابق خواسته‌های شفر بازی کند. هنوز راه ادامه دارد و داستان پیشرفت در بازی می‌تواند برای استقلال جذاب‌تر شود.
کلیدواژه
استقلال
captcha
تازه ها
بیشتر