یادداشت / شناسه خبر: 76879 / تاریخ انتشار : 1396/12/20 10:01
|
وقتی ترقه را به اندازه نارنجک بزرگ می‌کنید

باشگاه استقلال باید دیپلماتیک حرف بزند

سعید زاهدیان / تماشاگران باید همواره به اهرمی برای پیروزی تیم‌های ما تبدیل شوند و اجازه ندهیم که رقبا از این فرصت بزرگ برای ما تهدید بسازند.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / رییس هیات مدیره استقلال با سوابق شغلی سیاسی و مدیریتی در سطح کلان دچار اشتباه بزرگی شده و بدون در نظر گرفتن مسائل دیپلماتیک حرفی زده که لااقل از او بعید است؛ وقتی زمانی اینگونه مصاحبه می‌کند، از بقیه چه انتظاری هست؟ رییس هیات مدیره استقلال در مصاحبه‌اش از هواداران می‌خواهد «نارنجک» به ورزشگاه نیاورند! آنچه زمانی می‌گوید، اشاره به ترقه‌های دست‌سازی است که معمولا در چهارشنبه سوری استفاده می‌شود و پرتاب آن به یک عادت غلط تبدیل شده و به ورزشگاه‌ها هم سرایت کرده. چیزی که در ورزشگاه‌های ما با نام نارنجک شناخته می‌شود، در اصل ترقه‌ای دست‌ساز و البته خطرناک است اما از نظر آسیب و خطر با نارنجک‌های جنگی تفاوت فاحشی دارد که باید به این مساله در مصاحبه‌ها با ظرافت اشاره کرد و بهانه دست خارجی‌ها نداد. وقتی یک مقام مسوول در مصاحبه‌اش از واژه نارنجک استفاده می‌کند، در ترجمه این مصاحبه که به دست مسوولان کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌رسد، ورزشگاه ما نا امن جلوه داده می‌شود، در حالی که همه می‌دانیم آن‌چیزی که هواداران به پیست کنار زمین پرتاب می‌کنند، تنها صدای مهیب و دود غلیظی دارد و اگر مستقیم به شخصی برخورد کند ممکن است آسیب‌های جانی به دنبال داشته باشد، در حالی که نارنجک - به مفهمومی که در دنیا شناخته می‌شود- حتی در صورت اصابت نکردن مستقیم می‌تواند تا 10 کشته به دنبال داشته باشد و از اساس یک سلاح جنگی است که در ورزشگاه‌های ما تا به حال وجود نداشته و حتی در جامعه ما حتی چهارشنبه سوری‌ها هم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

پس در شرایط حساس فعلی که نمایندگان اروپایی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار است به ایران بیایند تا امنیت ورزشگاه‌های ما را گزارش کنند، ما باید حساب‌شده سخن بگوییم و با وسواس از واژه‌ها استفاده کنیم تا بهانه دست آنها ندهیم. این هم وظیفه مدیران است که در مصاحبه‌ها از واژه درست استفاده کنند و هم ما رسانه‌ها مسوولیم که در صورت پرتاب ترقه دست‌ساز، نام آن را جوری ننویسیم که ترجمه‌اش یک ابزار جنگی هولناک باشد. پرتاب ترقه دست‌ساز در ورزشگاه‌ها اقدامی زشت و خطرناک است که آسیب‌های خودش را دارد و همه ما - از مسوولان تا رسانه‌ها و حتی هواداران واقعی- آن را نکوهش می‌کنیم. پس هواداران واقعی تیم‌ها خودشان هم باید مراقب فضای سکوها باشند و اگر دل برای تیم محبوب‌ خود می‌سوزانند، جلوی اندک تماشاگران هیجان‌زده و جوگیر را بگیرند و با حمایت پلیس مانع از پرتاب اجسام- چه ترقه و چه بطری و سنگ- به زمین مسابقه شوند.
استقلال بازی حساسی پیش رو دارد و هواداران این تیم متحد و آماده‌اند تا روز دوشنبه در ورزشگاه آزادی از تیم خود حمایت و ناداوری و اتفاقات آزار دهنده بازی رفت را با یک نتیجه خوب تلافی کنند اما این‌روزها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی چیزهایی می‌بینیم و می‌شنویم که زنگ خطر را برای ما به صدا درآورده و باشگاه استقلال را ناچار به صدور بیانیه کرده است. خطری که باشگاه استقلال به آن اشاره کرد، می‌تواند تا دو سال محرومیت باشد که آسیب بزرگی به فوتبال ایران وارد می‌کند. در صورت جریمه نقدی هم باشگاه‌های ما با مصائب و مشکلات دیگری مواجه می‌شوند و پرداخت جریمه باعث می‌شود تا تیمی مثل استقلال به دلیل نداشتن پول کافی برای پرداخت طلب یک بازیکن خارجی، از یک پنجره نقل و انتقالاتی محروم شود. آیا هوادار استقلال با خود فکر کرده‌ که در این سال‌ها تیمش چقدر غرامت به کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخته و اگر این بدهی‌ها نبود، استقلال می‌توانست بازیکنان خوبی نظیر «تیام» را خریداری کند تا قدرت این تیم افزایش یابد و نتایج بهتری به ارمغان آورده شود؟
حرفه‌ای‌گری تنها منحصر به مربی و بازیکن نیست؛ باشگاهی بزرگ و با سابقه مثل استقلال که در هر بازی می‌تواند یکصد هزار تماشاگر را همراه خود ببیند، به تماشاگر حرفه‌ای و باهوش نیاز دارد تا فرصت پیش آمده برای درآمدزایی از یک بازی آسیایی را به تهدید تبدیل نکند. این هوادار با حمایت و تشویق خود می‌تواند فضای سنگینی را برای حریف اماراتی ایجاد کند تا بازیکنان استقلال با حمایت تماشاگران، فشار بیشتری به دروازه العین وارد کنند و نتیجه بهتری برای ما کسب شود. در این صورت ما می‌توانیم انتقام تمام ناداوری‌ها و اتفاقات بازی رفت را بگیریم. اگر هر اتفاقی غیر از این رخ دهد، این حریف اماراتی است که از فضای ورزشگاه به سود خود استفاده می‌کند و با بهانه تراشی، موجبات جریمه و محرومیت استقلال را فراهم می‌کند و از لابی خود در آسیا استفاده کرده و ضربه دیگری به تیم ما وارد می‌کند. تماشاگر ایرانی که در تمام کشورهای آسیایی- به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس- منحصر به فرد است و آرزوی تمام تیم‌هاست، باید همواره به اهرمی برای پیروزی تیم‌های ما تبدیل شود و اجازه ندهیم که رقبا از این فرصت بزرگ برای ما تهدید بسازند.
 

 

 

کلیدواژه
استقلال
captcha
تازه ها
بیشتر