لژیونرها / شناسه خبر: 76878 / تاریخ انتشار : 1396/12/19 23:59
|
با پویا اسبقی سرمربی ایرانی گوته‌برگ

مربیگری در ایران؟ در را به روی خودم نمی بندم

پویا اسبقی، سرمربی ایرانی گوته‌برگ: من در سوئد یک مربی خارجی هستم و البته جوان. اینکه سرمربی بزرگترین باشگاه سوئد شدم برای خودم هم یک افتخار است.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / چند ماه قبل برای نخستین بار نامش را شنیدیم. نام پویا اسبقی، مربی ایرانی و 32 ساله‌ای که در اوج جوانی هدایت گوته برگ، پر افتخارترین باشگاه سوئد را به دست گرفت. اسبقی که فصل قبل موفق شد گفله قعرنشین را در لیگ 2 حفظ کند، حالا روی نیمکت تیمی می‌نشیند که اسون گوران اریکسون هم از آنجا نامی برای خود دست و پا کرد و سپس به لاتزیو و تیم ملی انگلیس رسید. اسبقی که متولد کرج است و از یک سالگی همراه با خانواده به سوئد کوچ کرده، از مربیگری در گوته برگ می‌گوید و افتخار بزرگی که نصیبش شده است.

خبر حضور شما روی نیمکت گوته برگ، آن هم در 32 سالگی یک خبر جالب برای رسانه‌های ایرانی است. جالب از این جهت که یک مربی جوان ایرانی هدایت پرافتخارترین باشگاه سوئد را بر عهده گرفته است. چطور به این موفقیت رسیدید؟
 من در سوئد یک مربی خارجی هستم و البته جوان. اینکه سرمربی بزرگترین باشگاه سوئد شدم برای خودم هم یک افتخار است. آن هم در حالی که فصل قبل در لیگ 2 سوئد کار می‌کردم و البته موفق هم بودم.
درباره خودتان بیشتر توضیح بدهید. متولد کجا هستید و چطور در سوئد مربیگری را آغاز کردید؟
 اهل تهران هستم اما در کرج به دنیا آمدم. وقتی 24 ساله بودم کار مربیگری‌ام را آغاز کردم. چند نوجوان 14،13 ساله را تمرین می‌دادم و آنها وقتی بزرگتر شدند و به سن18،17  رسیدند همراه من به یک تیم بزرگسالان آمدند. تیمی در لیگ 5 سوئد که وقتی 26 سالم بود مربیگری‌اش را بر عهده گرفتم. بعد از این تجربه، من به‌عنوان مربی دالکورد در لیگ 3 انتخاب شدم. البته مربی و نه سرمربی. با این تیم روز به روز پیشرفت کردیم و وقتی به لیگ 2 (سوپرتان ) رسیدیم پیشنهاد سرمربیگری دادند و من هم پذیرفتم. همراه دالکورد روزهای موفقی را سپری کردم و بعد با پیشنهاد یک تیم دیگر در لیگ 2 مواجه شدم.
کدام تیم؟ چه فصلی؟
 همین فصل قبل. گفله قعرنشین جدول بود و مدیران این باشگاه که خطر سقوط را حس می‌کردند از من خواستند که کارم را آغاز کنم. این تیم در پایان نیم فصل با اختلاف بسیار در رده آخر قرار داشت اما توانستیم با کمک هم گفله را در لیگ 2 حفظ کنیم. فکر می‌کنم در نیم فصل دوم بهترین تیم لیگ بودیم و همین باعث شد تا رسانه‌ها در سوئد این موفقیت را پوشش بدهند.
این موفقیت بزرگ باعث شد که گوته برگ برای جذب شما اقدام کند؟
 دقیقا. وقتی در گفله موفق شدم، مدیران گوته برگ کارم را دیدند و با من تماس گرفتند و گفتند بیا سرمربی ما باش.
و شما هم خیلی زود این پیشنهاد را پذیرفتید.
 واقعیتش دوست نداشتم هر فصل تیم عوض کنم اما وقتی 32 سال داری و بزرگترین باشگاه سوئد برای جذب تو پیشنهاد می‌دهد نمی‌توانی پاسخ منفی بدهی. آن هم تیمی که در نوجوانی بازی‌هایش در لیگ قهرمانان اروپا مقابل میلان و بارسلونا را می‌دیدم و یا در لیگ سوئد هوادارش بودم. خب سخت است به این تیم بگویی نه، نمی‌آیم.
گوته برگ 31 قهرمانی در لیگ سوئد به دست آورده و 2 بار هم در سالهای 1982 و 1987 قهرمان جام یوفا شده اما حالا یکی دو فصل است که افت کرده. آیا شما رفته‌اید که این تیم را به اوج برگردانید؟
 گوته برگ بزرگترین باشگاه سوئد است اما در حال حاضر بهترین نیست. در سوئد بیش از یک میلیون هوادار دارد و همانطور که گفتید در اروپا هم قهرمان شده. من همیشه کارهای سخت را دوست دارم. وقتی در 26 سالگی مربیگری می‌کردم، همه می‌گفتند آیا این پسر می‌تواند خوب کار کند؟ باورشان نمی‌شد که با این سن و سال مربیگری کنم. من در مربیگری از هیچ چالشی نمی‌ترسم. می‌خواهم هر روز پیشرفت کنم و حالا هم برای گوته برگ و بازگرداندن این تیم به دوران اوج تمام انرژی‌ام را در طول شبانه روز می‌گذارم.
با توجه به اینکه گوته برگ فصل قبل عنوان دهم آلونسکان (لیگ برتر سوئد ) را به دست آورد، برای این فصل هدفتان چیست؟ ارتقای رتبه یا کسب عنوان قهرمانی؟
 بازیکنان ما نسبت به فصل قبل جوانتر شده‌اند. من با مدیران باشگاه قرار گذاشتیم، کاری را شروع کنیم که این فصل نه ولی تا چند سال دیگر گوته برگ را به جمع بهترین‌ها برگردانیم. برنامه ما 3 ساله است و امیدوارم که در این مدت بتوانم با گوته برگ به موفقیت برسم.
حتما می‌دانید که اسون گوران اریکسون هم در گوته برگ مربیگری کرد و سپس به تیم‌های بزرگ رسید؟
 در سوئد، اریکسون را با گوته برگ می‌شناسند. او مربیگری حرفه‌ای را در این تیم شروع کرد و سپس هم دیدید که به چه تیم‌هایی رفت. لاتزیو و تیم ملی انگلیس.
هدف خودتان در مربیگری چیست؟
 همیشه سعی‌ام این است نکات بیشتری نسبت به سایر مربیان به بازیکنان آموزش بدهم. چشمانم نیز همه جا هست. از سوئد و انگلیس تا اسپانیا و ایتالیا. دوست دارم از همه یاد بگیرم و آن را در اختیار بازیکنان قرار بدهم.
برای این کار الگویی هم دارید؟
سخت است یک مربی، کسی مثل پپ گواردیولا را دوست نداشته باشد. البته به سبک مربیگری ساری در ناپولی هم علاقه دارم.
مربیگری در کدام لیگ را دوست دارید؟ آیا به تیمی مطرح در لیگی معتبر فکر کرده‌اید؟
هیچ وقت فکرم را مشغول این مساله نمی‌کنم که بعدها مربیگری کدام تیم را بر عهده بگیرم. اینکه مدام فکر بکنی به کدام تیم بروی، ناخودآگاه تمرکزت را از دست می‌دهی. همیشه این نکته در ذهنم هست که وقتی پیشنهاد یک تیم را قبول کرده‌ام باید کار ویژه‌ای انجام بدهم. هیچ گاه فکرم جای دیگری نیست و همین باعث می‌شود با انرژی کامل برای موفقیت تیم خودم تلاش کنم.
اینها منطقی اما می‌توانید که از آرزوهایتان بگویید. اینکه علاقه شما به فعالیت در کدام لیگ است؟
اسپانیا را دوست دارم، ایتالیا را نیز همینطور.
بازی‌های تیم ملی ایران را پیگیری می‌کنید؟
برخی اوقات اما در روسیه قطعا تماشا می‌کنم. البته در مقدماتی جام جهانی هم خیلی از بازی‌ها را دیدم و البته لذت هم بردم.
این سوال را پرسیدم تا برسم به حضور سامان قدوس در تیم ملی ایران. بازیکنی که در لیگ سوئد حضور دارد و حتما از او شناخت هم دارید.
حتما می‌دانید که سامان عنوان بهترین بازیکن لیگ سوئد را به دست آورد. اینجا همه درباره او صحبت می‌کنند و البته حضورش در تیم ملی ایران. آن هم در شرایطی که می‌توانست برای تیم ملی سوئد بازی کند. من به‌عنوان یک ایرانی خوشحالم که سامان برای تیم ملی ایران بازی می‌کند.
با او ارتباط دارید؟
تا به حال مقابل هم قرار نگرفته‌ایم اما این فصل او را می‌بینم و حتما با هم صحبت می‌کنیم.
به مربیگری در ایران هم فکر می‌کنید یا هدف شما فعلا اروپا و لیگ سوئد است؟
در را به روی خودم نمی‌بندم و همه پیشنهادها را بررسی می‌کنم. بخصوص که ایران کشور فامیلی من است و آنجا متولد شده‌ام. نصف قلبم ایرانی است و نصف دیگر سوئدی. به همین دلیل هر احتمالی در این زمینه وجود دارد.
در جام حذفی نتایج خوبی گرفتید و امروز هم با مالمو در مرحله دوم بازی می‌کنید. درباره جام حذفی صحبت کنید.
پس از انجام 3 بازی و به‌عنوان تیم اول از گروه صعود کردیم. امروز هم با تیم قدرتمندی به نام مالمو بازی می‌کنیم. تیمی که بهرنگ صفری را در اختیار دارد. امیدوارم که نتیجه به سود ما باشد.

 

کلیدواژه
پویا اسبقی
captcha
تازه ها
بیشتر