ورزش جهان / شناسه خبر: 76860 / تاریخ انتشار : 1396/12/13 16:02
|

بارسلونا، ایستگاه بعدی برای گریزمان و دوستان

اتلتیکو از 9 بازی آخر 8 برد و یک تساوی به دست آورده و در طول یک ماه فاصله اش با بارسای صدرنشین 6 امتیاز کمتر شده. این تیم امشب در صورت پیروزی در نوکمپ برای قهرمانی خیلی امیدوار می شود.

ایران ورزشی آنلاین / سید لو / «بگذارید ببینم خودکار پیدا می‌شود»؛ این حرف آنتوان گریزمان بعد از بازی یکشنبه گذشته در استادیوم سانچس‌پیس‌خوان بود وقتی می‌خواست به تونل برود و یک توپ زیر بغلش بود. هفته عالی او شروع شده بود، سه روز بعد از هت‌تریک مقابل سویا در یک استادیوم دیگر، با یک توپ دیگر به دنبال یک خودکار دیگر می‌گشت چون در واندا متروپولیتانو چهار گل به لگانس زده بود. ایستگاه بعدی، بارسلونا.

وقتی اتلتیکومادرید در بازی 29 بهمن با بیلبائو گل زد، شادی دیگو سیمئونه واکنش کسی بود که می‌دانست تیمش چیزی برای رقابت با بارسا برای قهرمانی دارد. خودش انکار کرد اما همینطور بود. دو هفته بعد واقعا اینطور است. در پایان تساوی یک بر یک پنج‌شنبه شب بارسلونا مقابل لاس‌پالماس، گزارشگر رادیویی سه بار گفت: «این لیگ است»، گریزمان و بارسلونا به این عبارت محبوب اسپانیایی‌ها تحقق بخشیده‌اند.  وقتی فوریه آغاز شد، بارسلونا هفت برد پیاپی داشت و با 11 امتیاز اختلاف همه چیز تمام شده به نظر می‌رسید اما امشب مردان دیگو سیمئونه در حالی به نوکمپ می‌روند که اگر به روند شکست‌ناپذیری بارسلونا پایان دهند، تنها دو امتیاز با صدرنشین اختلاف خواهند داشت. البته بارسلونا هم اگر بازی خانگی‌اش را ببرد باید گفت رقابت قهرمانی به پایان رسیده چون در فاصله 11 هفته به پایان تیم صدرنشین با اتلتیکو، رئال مادرید و والنسیا بازی‌اش را انجام داده.  اما اگر اتلتیکو برنده شود، فقط دو امتیاز مانده، هرچند از سال 2006 در نوکمپ برنده نشده. ال‌پاییس تیتر زد: «گریزمان بارسلونا را تهدید می‌کند» و آ.اس نوشت: «گریزمان بارسلونا را می‌ترساند»، مهاجم فرانسوی واقعا ترسناک شده مثل تیمش.
بارسلونا برای نخستین بار در دو سال پنالتی داد و ارنستو والورده پنالتی را «نامرئی» توصیف کرد درست مثل بارسلونا. خوردی آلبا با کارت زرد عمدی در بازی قبلی محروم بود و لوییس سوارس هم به دنبال همین بود اما میسر نشد و در این بازی محتاط بود چون نمی‌خواست اتلتیکو را از دست بدهد. عثمان دمبله و فیلیپه کوتینیو تا اواخر مسابقه بیرون بودند و تنها لیونل مسی واقعا بازی کرد. بارسا می‌دانست بازی یکشنبه بزرگ است؛ با از دست دادن دو امتیاز بزرگتر هم می‌شود و حالا به اتلتیکو این فرصت را داده‌اند.
بارسلونا سقوط آشکاری نکرده، در 26 بازی این فصل نباخته اما از پنج دیدار آخر سه مساوی داشته (ختافه، اسپانیول، لاس‌پالماس) که طعم شکست داشته چون اتلتیکو از 9 بازی آخر 8 برد و یک تساوی به دست آورده و در طول یک ماه فاصله دو تیم 6 امتیاز کمتر شده.
اوضاع چقدر تغییر کرده. اواخر پاییز و اوایل زمستان، اتلتیکو گویا بحران داشت و این حس با دو تساوی بدون گل مقابل قره باغ و رم به وجود آمد که به حذف از لیگ قهرمانان منجر شد. همزمان با بردن 6 بازی از 12 مسابقه اولشان در لالیگا، خلاقیت نداشتند و ضربات آخر را خوب نمی‌زدند. در عین حال این تیم تا اول دی در لالیگا نباخته بود و بعد از شکست یک بر صفر مقابل اسپانیول نباخته. شاید شگفتی بزرگی نباشد از تیمی که جام حذفی را با پیروزی در سانتیاگو برنابئو مقابل رئال به دست آورده و در نوکمپ قهرمان لالیگا شده. اتلتیکو تنها تیم در اروپا است که در طول چهار سال اخیر از دو غول اسپانیا جام گرفته، شهرآورد مادرید حیات تازه‌ای یافته و اتلتیکو-بارسلونا برای خودش کلاسیکو شده است.
بازی امشب را تعیین‌کننده قهرمانی می‌دانند و اگرچه کمی اغراق‌آمیز اما قابل درک است بخصوص که در روزهای گذشته ثابت شده اتلتیکو می‌تواند در نوکمپ به پیروزی برسد. این تیم با محرومیت فعالیت در نقل و انتقالات مواجه بود و این حس وجود داشت که اگر از این مرحله به خوبی عبور کند با اضافه شدن دیگو کاستا و ویتولو در آغاز سال 2018 می‌تواند در کورس قهرمانی قرار گیرد. ضعف در لیگ قهرمانان مشهود بود، تیمی که در چهار سال اخیر دو فینال، نیمه‌نهایی و یک‌چهارم‌نهایی را تجربه کرده و هر بار توسط رئال مادرید حذف شده بود، از مرحله گروهی بالاتر نرفت. در لیگ هم بارسلونا در افق محو شده بود اما کم کم اتلتیکو بردن‌ها را تداوم بخشید و صدرنشین در معرض دید قرار گرفت.  تیمی که به خاطر دفاعش شناخته می‌شود و این فصل 17 کلین‌شیت کرده و تنها 11 گل خورده، در حمله هم فوق‌العاده بوده، این تیم 5 گل به سویا زد و چهار گل به لگانس، 9 گل در سه روز.
خیلی نگذشته از زمانی که گریزمان هواداران را به سکوت دعوت کرد، آنها شایعات درباره جدایی‌اش را باور کرده بودند و مانند دیگران درباره‌اش صبر نمی‌کردند. وضعیت تغییر کرده و اگرچه به گرمی فرناندو تورس از او استقبال نمی‌شود اما تمام امیدشان گریزمان است. او که 103 گل برای اتلتیکو زده، نخستین بازیکن باشگاه در 80 سال اخیر است که در دو بازی پیاپی هت‌تریک کرده. با کاستا اتلتیکو تیم بهتری شده و گریزمان آزادی بیشتری به دست آورده و خطرناکتر شده. تا قبل از آمدن کاستا 7 گل زده بود با پنج پاس گل در حالی که در 20 گل اخیر تیمش در 18 تا مشارکت داشته؛ 13 گل و 5 پاس گل. محرومیت اتلتیکو این تیم را مجبور به صبر درباره کاستا کرد اما از طرف دیگر توانست گریزمان را نگه دارد حداقل برای یک سال. او تابستان گذشته گفت رفتن در چنین شرایطی «کثیف» است. حالا او مانده و کاستا هم اضافه شده هرچند هواداران نگرانند این همکاری طولی نکشد.
خیلی‌ها انتظار دارند گریزمان به بارسلونا برود اما در چند روز اخیر سوالات جدیدی مطرح شده، آیا بازیکنی با مبلغ فسخ قرارداد 100 میلیون یورو را می‌توان در اتلتیکو نگه داشت؟ آیا جدایی‌های اخیر یانیک کاراسکو، نیکلاس گایتان و حتی میگل آنخل مویا تیم پایتخت را برای حفظ او متقاعد می‌کند؟
گریزمان در پاسخ محتاط بوده اما گفته اگر راضی باشد ماندنش غیرممکن نیست شاید به خاطر اینکه دخترش در مادرید مدرسه می‌رود و اینکه معلوم نیست همکاری با کاستا به کجا می‌انجامد. معلوم نیست در آینده چه اتفاقی می‌افتد اما باید از لحظه لذت برد و اگر به شکلی غیرمنتظره با قهرمانی لیگ همراه باشد، گریزمان فصل فوق‌العاده‌ای را در مادرید سپری کرده. او تنها یک هفته وقت لازم داشت تا شب بازی با بارسلونا را بسازد. سه روز، هفت گل، دو توپ امضاشده و ایستگاه بعدی، بارسلونا است.


مترجم: سیدعلی بلندنظر

 

captcha
تازه ها
بیشتر