فوتبال ایران / شناسه خبر: 76851 / تاریخ انتشار : 1396/12/12 02:41
|
بانوان، منتظر نتیجه مذاکره رییس‌جمهوری و رییس فیفا

اینفانتینو کلید را به دست روحانی سپرد

زهرا اسدی / اینفانتینو کلید حل این معما را به دست روحانی داد؛ به این امید که در سفر بعدی‌اش به تهران، بانوان فوتبالدوست ایرانی را هم روی سکوهای ورزشگاه آزادی ببیند.

ایران ورزشی آنلاین / زهرا اسدی / بهانه‌های «رییس» برای سفر به تهران، بهانه‌های کوچکی نبود. او همان ابتدا گفته بود که می‌آید تا درباره مناقشات ایران و عربستان و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها صحبت کند. اینفانتینو از تلاش فیفا برای جدایی فوتبال از سیاست گفت و اگر چه در سخنرانی‌اش از پشت در ماندن بانوان هیچ حرفی به زبان نیاورد اما این موضوع را در دیدار با وزیر ورزش و همچنین رییس‌جمهوری ایران مطرح کرد و درخواستش این بود که تا سفر بعدی‌اش به تهران این داستان آنگونه که فوتبال می‌طلبد، به سرانجام رسیده باشد.

البته که ادعای یورواسپورت را نمی‌توان نادرست خواند اما گفته‌های این پایگاه خبری همه آن چیزی نیست که «رییس» را به تهران کشاند. یورو اسپورت نوشته که سفر جانی اینفانتینو به ایران برای حل تنش‌ها و مشکلات موجود در ماجرای رویارویی نمایندگان ایران و عربستان و میانجیگری برای رفع موانع سیاسی در بعد فوتبالی روابط دو کشور بوده است.
این پایگاه خبری حتی برای تایید ادعایش، از قول اینفانتینو به مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش ایران آورده: «کاملاً مشخص است که سیاست باید از فوتبال جدا و فوتبال هم باید از سیاست جدا باشد. بدون شک اختلافات سیاسی در تمام دنیا میان کشورها وجود دارد اما همیشه بهترین راه حل این است که مانند همه تورنمنت‌ها و در سایر کشورها، بازی‌های رفت و برگشت در خانه دو تیم برگزار شود.»
این درست همان موضوعی است که خبرگزاری فرانسه (AFP) هم به آن اشاره کرده و از قول اینفانتینو نوشته: «مسلماً تضمین‌هایی برای تأمین امنیت باید وجود داشته باشد و امنیت تیم‌ها تأمین شود.» در پاسخ به خبرگزاری فرانسه می‌توانیم از همان دفاعیه‌مان در دادگاه عالی ورزش وام بگیریم؛ اینکه ورزشگاه‌های ایران که به خانه‌ای امن برای تیم‌های ملی عراق، سوریه و افغانستان تبدیل شده‌اند، کدام روز را برای سعودی‌ها ناامن کرده بودند که حالا علامت سوالی به این بزرگی بر پیشانی‌شان نقش بسته؟
خوب می‌دانیم که اگر فیفا پرونده ایران و عربستان را در دست بگیرد، هر دو کشور به یک اندازه زیان خواهند دید اما آنچه در این میان امیدوارمان می‌کند، اولتیماتوم چند هفته پیش رییس فدراسیون جهانی فوتبال به سعودی‌هاست که در نهایت جدیت به آنها گفت: «کاری نکنید که به خاطر دخالت دادن سیاست در فوتبال، بخت حضور در جام جهانی 2018 روسیه را از دست بدهید.»
اینفانتینو در واقع با ایستادن مقابل فدراسیون فوتبال عربستان، این فرصت را به فوتبال ایران داده که ماجرای پیش‌آمده را به بهترین شکل ممکن به سود خودش پیش ببرد. آقای رییس اما برای سفر به ایران بهانه‌ای غیر از مناقشات ایران و عربستان هم داشت و آن، همان دغدغه این روزهای ورزش و فوتبال ایران است؛ ورود بانوان به ورزشگاه‌ها.
ماجرا از این قرار است که مهدی تاج به‌عنوان یکی از اعضای هیات اجرایی فیفا در اجلاس اخیر فدراسیون جهانی در آمستردام هلند، جانی اینفانتینو را رسما به تهران دعوت می‌کند و رییس فیفا با استقبال از این دعوت می‌گوید: «باید درباره اختلاف ایران و عربستان و همچنین حضور بانوان در ورزشگاه‌ها با مسوولان ورزش و کشور ایران صحبت کنم.»
اینفانتینو آمد و از توقع خود برای جدایی فوتبال و سیاست، بسیار گفت اما عجیب بود که در سخنرانی‌ تقریبا مفصل‌اش حتی کوچکترین اشاره‌ای به موضوع بانوان نکرد. پیش از آن البته در همنشینی صبحگاهی‌اش با وزیر ورزش، با لحنی کاملا جدی گفته بود که ایران اگر درهای ورزشگاه‌هایش را به روی بانوان باز نکند، دیگر نمی‌تواند به کمک‌های فیفا امیدی داشته باشد؛ همینطور به حضور دوباره اینفانتینو. این موضوع را اینفانتینو در دیدار با رییس‌جمهوری ایران هم به زبان آورد. دیدار با دکتر حسن روحانی در سالن تشریفات فرودگاه مهرآباد اتفاق افتاد؛ در فاصله بین مراسم و برنامه‌های فوتبالی رییس فیفا تا حضورش در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی پرسپولیس و استقلال.
اینفانتینو که پنج‌شنبه را با حضور در وزارت ورزش و دیدار با مسعود سلطانی‌فر آغاز کرده بود، در ادامه بازدید از ساختمان پک، کلنگ‌زنی ساختمان جدید فدراسیون فوتبال، کاشت درخت صلح و دوستی در مرکز ملی فوتبال ایران، حضور و سخنرانی در مراسم فوتبال ایران، حضور در مراسم روز جهانی فوتبال زنان و همچنین حضور در بازی نمادین فوتسال، به فرودگاه مهرآباد رفت تا درباره مناقشات ایران و عربستان و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها که برایش دغدغه شده بود، در حضور مسعود سلطانی‌فر، مهدی تاج، مجید تخت‌روانچی (معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری) و مارکو فان‌باستن با رییس‌جمهوری ایران دیدار کند.
همانجا بود که دکتر روحانی پیشدستی کرد و با اشاره به علاقه و حضور پرشور بانوان در عرصه‌های مختلف ورزشی به ویژه فوتبال، گفت: «خوشبختانه امروز زنان ایرانی با نشاط بیشتری در صحنه‌ها و میادین ورزشی حضور دارند که از جمله آنها، فعالیت 23 هزار زن ورزشکار در رشته فوتبال است.»
رییس فیفا در این ملاقات به موضوع بانوان هم اشاره کرد و کلید حل این معما را به دست روحانی داد؛ به این امید که در سفر بعدی‌اش به تهران، بانوان فوتبالدوست ایرانی را هم روی سکوهای ورزشگاه آزادی ببیند.
 
 
رییس فیفا: 4 دختر دارم
اگر فوتبال بانوان را توسعه ندهم مرا به خانه راه نمی‌دهند
 
برای مذاکره و باز کردن درهای ورزشگاه‌ها به روی بانوان، رییس فیفا درست همزمان با روز جهانی فوتبال بانوان به تهران آمد. اتفاقا یکی از مراسمی هم که در آن حضور یافت، برنامه‌ای بود که به همین مناسبت تدارک دیده بودند. اینفانتینو در حاشیه این مراسم گفت: «اجازه بدهید بگویم مفتخرم که در بین شما هستم و شاهد روز فوتبال زنان دنیا هستم. با افتخار به فوتبال دنیا می‌گویم که فوتبال زنان ایران گسترده است. از شما متشکرم به خاطر توسعه فوتبال زنان. دو سال پیش که به فیفا پیوستم، سازمانی بود که شرایط مناسبی نداشت و یکی از حوزه‌هایی که من در‌ آن متمرکز شدم، فوتبال بانوان بود. ما درصدد برآمدیم در فیفا از کلمات به تصمیمات برسیم. برای همین بخش خاص فوتبال بانوان را راه‌اندازی کردیم و دبیرکلی فیفا را به یک خانم دادیم. به‌عنوان رییس فیفا تصمیم گرفتم میزان سرمایه‌گذاری در بخش بانوان را افزایش بدهیم.»
او سپس از برنامه‌های فیفا برای توسعه فوتبال زنان گفت: «یکی از این برنامه‌ها، برگزاری جام جهانی زیر 17 سال و زیر 20 سال بود و حالا در تلاشیم تا جام جهانی فوتبال پایه بانوان را به جای هر دو سال یک بار، هر سال برگزار کنیم. همچنین می‌خواهیم به جای 16 تیم، این رقابت‌ها با 24 تیم برگزار شود. لیگ جهانی فوتبال بانوان را نیز به زودی راه‌اندازی خواهیم کرد. این فعالیت‌ها در راستای توسعه فوتبال بانوان است که امیدوارم 45 میلیون بانوی ایرانی از این فوتبال لذت ببرند و فدراسیون فوتبال ایران سرمایه‌گذاری روی فوتبال بانوان را در اولویت قرار دهد. این اولویت ما در فیفا نیز هست و در این خصوص با فدراسیون ایران هماهنگ هستیم.»
‌رییس فیفا با یک شوخی به صحبت‌هایش پایان داد: «من 4 دختر دارم و اگر نتوانم فوتبال بانوان را توسعه دهم، دیگر به خانه راهم نمی‌دهند.» مهم‌ترین حرف‌های بعد از این اما همان‌ حرف‌هایی بود که در دیدار با رییس‌جمهوری ایران به زبان آورد. حرف‌هایی که اگر چه در رسانه‌های داخلی بازتاب زیادی نداشت اما حالا نقل قول‌هایی می‌خوانیم که همه‌اش به سفر اینفانتینو به ایران مربوط است. نمونه‌اش توئیت اخیر راب هریس، روزنامه‌نگار انگلیسی که از قول رییس فیفا نوشته: «به من قول داده شد که زنان ایرانی به زودی می‌توانند وارد ورزشگاه‌ها شوند.»
حالا پرسش این است که آیا می‌توانیم این نقل قول را جدی بگیریم و به آن امید ببندیم؟
 
 
 
 
captcha
تازه ها
بیشتر