ورزش ایران / شناسه خبر: 76845 / تاریخ انتشار : 1396/12/12 00:16
|

انتظار از رسول خادم / به جای خالی کردن میدان، پیشقراول باشید

سعید زاهدیان / فدراسیون کشتی به موازات اهداف کلان، باید مراقب نتایج و مدال‌هایی باشد که مردم را خوشحال می‌کند چراکه رسالت اصلی فدراسیون و رییس آن کسب نتایج ورزشی بهتر است.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / رسول خادم را دوست دارم؛ فرزند کشتی که چه در جوانی افتخارات بزرگی برای ورزش ایران به ارمغان آورده و چه این سال‌ها که در راس فدراسیون کشتی منشا تحولات خوبی بوده. مردی که همین چند ماه پیش با 40 رای مطلق و قاطع -‌ بدون حتی یک رای مخالف یا ممتنع - رییس قاطع کشتی شد تا نشان دهد چه اندازه در جامعه کشتی مقبول و محبوب است.

با رییس محبوب کشتی اما بحث‌هایی داریم؛ رسول با استعفایش غوغایی به پا کرده و همراه شدن هیات‌های کشتی با او موج بزرگی را ساخته ولی پرسش ما این است که این ماجرا چه سودی برای کشتی به همراه دارد؟ موضوع مسابقه ندادن ورزشکاران ایرانی مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی که پس از محرومیت علیرضا کریمی به دغدغه خادم و همه اهالی ورزش تبدیل شده از دست فدراسیون و حتی مقامات عالی‌رتبه ورزش کشور هم خارج است و حل شدن این مساله نیازمند تغییر نگاه یا پیش گرفتن رویه‌ای متفاوت از گذشته است. حال رسول خادم با علم به اینکه حل شدن این مشکل در اختیار مدیران ورزشی نیست، دست به استعفایی زده که تنها جنجالی کوتاه به پا می‌کند و با مخالفت وزارت ورزش مواجه می‌شود که نشان دهنده همراهی مسوولان درجه یک ورزش با خادم است. اگرچه دغدغه خادم را درک می‌کنیم اما بر این باوریم که در این موضوع خاص نه تنها خالی کردن صحنه تصمیم مناسبی نیست بلکه عزم جدی اهالی ورزش و استفاده حداکثری از توان تمام نیروهای ورزش است و خادم همانطور که در اتحادیه جهانی از اعتبار و توان خود خرج کرد که کشتی تعلیق نشود، در این موضوع هم باید پیشقراول حل مشکل باشد. از خادم انتظار می‌رود که یادگاری مهمی در ورزش ایران از خود به جا بگذارد و در حل این موضوع - که دغدغه رشته‌های دیگری هم هست- جلو بیفتد و از راه مذاکره و لابی و گفت‌و‌گو با مسوولان عالی‌رتبه ورزش، این دغدغه را نزد حاکمیت طرح کند تا راه حل تازه‌ای پیدا شود و ورزشکاران ما آسیب کمتری ببینند. خادم به واسطه مقبولیتی که در جامعه ورزش دارد و با استفاده از محبوبیت کشتی نزد مسوولان عالی‌رتبه حاکمیت می‌تواند گام‌های موثری بردارد و به جای استعفا که دردی را دوا نمی‌کند، طرح و ایده‌ای نو در اندازد و همه را متقاعد کند که با این روش هم ورزش سود می‌برد و هم منافع و سیاست‌های حاکمیت در‌ آن لحاظ می‌شود.
استعفای خادم درست 24 ساعت پس از آنکه محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت درباره رقابت با ورزشکاران رژیم صهیونیستی و تبعات آن برای ورزش ایران گفته بود: «شاید نیاز باشد بازبینی مجددی در سیاست‌ها در هر موردی داشته باشیم» کمی عجیب بود چراکه وقتی سخنگوی دولت چنین پاسخی می‌دهد یعنی دغدغه خادم و اهالی ورزش به گوش دولتمردان رسیده و با پیگیری و ممارست بیشتر می‌توان نتیجه بهتری کسب کرد و اگر خادم در پی حل موضوع است، از این فرصت باید استفاده کند و گام موثرتری در این راه بردارد. در مجموع از خادم انتظار بیشتری می‌رود چراکه او یک رییس فدراسیون معمولی نیست و کشتی برای مردم و جامعه ایران مهم است. در فاصله کوتاه تا بازی‌های آسیایی و پس از آن المپیک مردم انتظار کسب نتایج خوب و امیدبخش از ورزش اول ایران دارند. همین چند روز پیش بود که خبر پنجمی تیم ملی فرنگی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در بیشکک اهالی ورزش را آزرده خاطر کرد و حال همه ما را گرفت. این نشان می‌دهد که مردم و علاقه‌مندان به ورزش سوای بحثی که خادم مطرح کرده، انتظار نتایج خوب از کشتی ایران در مسابقات جهانی و المپیک دارند و این مدل استعفاها و بحث‌ها نه تنها کمکی به کشتی نمی‌کند که ممکن است آسیب‌های بزرگی به دنبال داشته باشد. فدراسیون کشتی به موازات اهداف کلان، باید مراقب نتایج و مدال‌هایی باشد که مردم را خوشحال می‌کند چراکه رسالت اصلی فدراسیون و رییس آن کسب نتایج ورزشی بهتر است؛ اگرچه مخالف پیگیری بحث‌های خادم نیستیم و از اینکه او پیشقراول حل مشکل ورزشکاران ایرانی باشد استقبال هم می‌کنیم.
 

captcha
تازه ها
بیشتر