فوتبال ایران / شناسه خبر: 76843 / تاریخ انتشار : 1396/12/11 23:53
|

از ستایش این شهرآورد معذوریم

حمیدرضا عرب / هنجارشکنی‌ها در مقابل دیدگان رییس فیفا که میهمان ویژه این بازی محسوب می‌شد نشان می‌دهد که هنوز فقر فرهنگی در ورزشگاه‌ها موج می‌زند.

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / 1-  شکست پرسپولیس در شهرآورد 86 هرگز از شایستگی‌های این تیم نمی‌کاهد. سرخ‌ها گرچه خالق یکی از ضعیف ترین نمایش‌های تاریخ بودند اما آمار در وصف آنها می‌گوید که همچنان با فاصله بهترین تیم لیگ در فصل هفدهم محسوب می‌شوند. شماتت این پرسپولیس در حقیقت نادیده گرفتن بی‌رحمانه عقبه درخشانی است که آنها در همین لیگ از خود ساخته‌اند. علاوه بر آن سرخ‌ها به تیمی باخته‌اند که عملا بهترین تیم یک ماه اخیر فوتبال ایران به لحاظ نتیجه گیری و شکل بازی بوده‌اند. استقلال را این روزها حتی منتقدان سرسختش هم می‌ستایند، تیمی که صحیح بازی می‌کند و ترکیبش درست انتخاب می‌شود.

2- تصور اینکه استقلال را به واسطه این پیروزی تافته‌ای جدا بافته بدانیم نیز عمیقا درک نادرستی است از آنچه پنج شنبه رقم خورد. استقلال بازی را برد اما به طور کاملا آشکار در خلق موقعیت‌های صددرصدی کاملا ناتوان بود و در پس همین پیروزی خاطره ساز- از نگاه هواداری- اشکالاتی هم در ساختار هجومی آبی‌ها دیده می‌شد به طوری که می‌توان مدعی شد عملا موقعیت‌های قابل ذکری ساخته نشد. همین که وریا غفوری با پست دفاع راست بهترین بازیکن میدان انتخاب می‌شود یا نمایش چشمی به چشم می‌آید خود گواهی است بر آنچه در خطوط جلویی استقلال پدیده آمده است. شجاعیان و فرشید اسماعیلی هر دو به اندازه یک نیمه نمایش جباروف برای استقلال تاثیرگذار نبودند و عملکرد پرانتقادی داشتند. گرچه این وضعیت تنها مختص استقلال نبود، از هافبک‌های پرسپولیس هم هیچ ندیدیم. حال اگر جباروف را بتوانیم بعد از غفوری یکی از خوب‌های این میدان لقب دهیم هرگز نمی‌توانیم واژه‌ای را در وصف امیری، احمدزاده و علیپور بیابیم.
3- تقابل سرخابی‌ها را اگر از دیدگاه منطقی به نظاره بنشینیم به این نتیجه می‌رسیم که جز چند پاسکاری ساده در میانه زمین و ایجاد یکی دو موقعیت نصفه و نیمه حرکت تاکتیکی قابل توجهی از سوی هر دو تیم دیده نشد. شهرآورد 86 از این زاویه می‌تواند لقب یکی از ضعیف‌ترین شهرآورد‌های فوتبال ایران را به خود بگیرد. تقابلی که از لحاظ فنی در سطحی بالا قرار نداشت و عجز و ناتوانی دو تیم در ساختن موقعیت‌های گل به وضوح دیده می‌شد. البته کفه ترازو در همین بازی فاقد کیفیت به نفع استقلال سنگین‌تر بود که آبی‌ها مزد همین برتری حداقلی را هم گرفتند و 3 امتیاز را دشت کردند.
4- در ماه‌های منتهی به جام جهانی فوتبال از بازیکنانی که خمیره تیم ملی را در آوردگاه 2018 روسیه تشکیل می‌دهند انتظار بیشتری می‌رفت اما جز وریا غفوری که سطح بالاتری نسبت به این بازی داشت، هیچ یک از ملی‌پوشان نتوانستند امیدهای تازه‌ای را برای کسب نتایج شگفت آور در دل‌ها زنده کنند. حال شاید حاصل عملکرد این بازیکنان از برنامه‌ها و تمرین‌های کی‌روش چیز دیگری باشد اما این بازی پیامی داشت با این مضمون که اگر فشار ذهنی بر بهترین‌های فوتبال ایران حاکم باشد نمی‌توان انتظار نمایش آنچنان شگفت انگیزی از آنها داشت.
5- در ستایش این شهرآورد حتی نمی‌توان تماشاگران را هم اسباب و بهانه‌ای قرار داد. هنجارشکنی‌ها در مقابل دیدگان رییس فیفا که میهمان ویژه این بازی محسوب می‌شد نشان می‌دهد که هنوز فقر فرهنگی در ورزشگاه‌ها موج می‌زند و باید ریشه‌های چنین رفتارهایی واکاوی شده و در راستای تغییر آن گام‌هایی برداشت. تماشاگران نقش خود را در این میدان به خوبی ایفا نکردند.
 

 

کلیدواژه
شهرآورد
captcha
تازه ها
بیشتر