ورزش جهان / شناسه خبر: 76837 / تاریخ انتشار : 1396/12/9 21:34
|

آرسنال چگونه باید از اوبامیانگ استفاده کند؟

آرسنال پنجشنبه شب برای دومین بار در این هفته با منچسترسیتی روبرو می شود و امیدش برای جبران شکست فینال جام اتحادیه به اوبامیانگ است.

ایران ورزشی آنلاین / جیمز مک‌نیکولاس / زمانی که تیم‌های آرسنال و منچسترسیتی برای فینال جام حذفی پا به ورزشگاه ویمبلی نهادند، برخی طرفداران آرسنال با تعجب به پیر امریک اوبامیانگ نگاه کردند. این خرید زمستانی آرسنال نمی‌توانست در دو بازی مقابل اوسترسوند در لیگ اروپا به میدان برود و به این ترتیب بین دومین و سومین بازی او 15 روز فاصله افتاد. گران‌ترین خرید باشگاه به این ترتیب شروع چندان خوبی نداشته است، اما طرفداران آرسنال بی‌صبرانه منتظرند که او هرچه سریع‌تر به فرم خوبش برسد. این ملی‌پوش گابنی در تابستان 29ساله می‌شود و مهم است که تیم بتواند در زمانی که او هنوز در اوج دوران بازی‌اش است از او نهایت بهره را ببرد.

اوبامیانگ در شکست سه بر صفر مقابل منچسترسیتی انتظارات را برآورده نکرد. او حتما از این که نتوانست سانتر مسعود اوزیل را گل کند و آرسنال را در ابتدای بازی پیش بیندازد ناراحت شده است. این که کایل واکر در نبردی نزدیک توانست او را مغلوب کند شاید به دلیل این بود که اوبامیانگ مدتی بود بازی نکرده بود و آماده نبود. اوبامیانگ اگر به‌صورت مداوم فوتبال بازی می‌کرد بی‌تردید آن توپ را گل می‌کرد.
پس از آن، او دیگر در جریان بازی اثر چندانی نداشت. او با 18 بار لمس توپ، کمترین آمار را در میان بازیکنان (به جز دروازه‌بان‌ها) داشت. آرسنال در تصاحب و مالکیت توپ مشکل داشت و او هم از روند بازی دور ماند. آرسنال البته گاری را جلو اسب قرار داده بود؛ آنها در حالی بودجه ژانویه خود را صرف خرید مهاجم کردند که خطوط دفاعی و میانی‌شان عملا از کار افتاده است.
اوبامیانگ ظاهرا قرار بوده جانشین الکسیس سانچس شود. برخی می‌گفتند که حضور بازیکنی که بیشتر در خدمت تیم باشد، به بازی آرسنال کمک خواهد کرد. الکسیس انفرادی بازی می‌کرد ولی در هر حال سرمایه بزرگی برای آرسنال بود. حتی زمانی که بازیکنان اطراف او خوب نبودند، او می‌توانست کاری مثبت انجام دهد.
اوبامیانگ چنین بازیکنی نیست. او در اصل بازیکنی تمام‌کننده است و نیاز به این دارد که به او خدمات ارائه شود. پس از بازی مقابل تاتنهام و منچسترسیتی، آشکار است که آرسنال هنوز نتوانسته توپ‌های لازم را برای او فراهم کند.
شاید آرسنالی‌ها باید از الکساندر لاکازت عذرخواهی کنند. این بازیکن فرانسوی پیش از عمل جراحی روی زانو، در 13 بازی تنها یک گل زده بود و با این آمار بد بود که آرسنال به سراغ خرید اوبامیانگ رفت.
از لاکازت انتقادات بسیاری شد، اما شاید حالا مشخص شده باشد که مشکلش این بوده که او را خوب تغذیه نمی‌کرده‌اند. خط حمله آرسنال در یک دهه گذشته به این بدی نبوده، و نمی‌تواند فرصت برای مهاجم فراهم کند.
حتی بهترین گلزنان لیگ هم گاهی فرصت‌ها را از دست می‌دهند. محمد صلاح مقابل وستهم گل زد، اما در واقع باید هت‌تریک می‌کرد. هری کین مقابل کریستال پالاس در دقایق پایانی قهرمان تیمش شد، اما چند فرصت را در دقایق دیگر از دست داد. اوبامیانگ مقابل سیتی یک فرصت داشت و نتوانست از آن نهایت بهره را ببرد. اما مساله این است که آرسنال باید برای او فرصت‌های بیشتری فراهم کند.
او بارقه‌های امیدی را هم نشان داد. زمانی که او را در موقعیت‌های تک به تک با مدافعان قرار می‌دهید، بازیکن خطرناکی است. اما این اتفاق در بازی‌های اخیر آرسنال چندان روی نداده است.
مشکل این است که آرسن ونگر دو هفته کامل در اختیار داشت تا بتواند برنامه‌ای برای استفاده بهینه از اوبامیانگ تدوین کند. اما به نظر نمی‌رسید که تاکتیک‌های آرسنال مناسب این بازیکن باشد. این چیزی است که باید هر چه سریع‌تر تغییر کند.
اوبامیانگ تنها در 11 بازی دیگر در این فصل اجازه بازی دارد. او جوان هم نیست. شاید فصل بعد، این دیگر مساله ونگر نباشد. اما هر کسی که مربی آرسنال می‌شود باید بهترین عملکرد را از خرید 56 میلیون پوندی آرسنال بگیرد. وقتی چنین پولی برای یک مهاجم می‌دهید، او باید عضوی کلیدی از تیمتان شود. آرسنال گلزن فوق‌العاده‌ای را به خدمت گرفته، اما اگر از او حمایت لازم نشود، او ارزشی نخواهد داشت.


سایت ESPN

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر