ورزش ایران / شناسه خبر: 76831 / تاریخ انتشار : 1396/12/9 20:54
|

معرفی رشته‌های المپیک زمستانی / از بابسلد تا کرلینگ

المپیک زمستانی در پانزده رشته برگزار می شود؛ رشته هایی که اکثرا برای ایرانی ها ناشناخته است.

ایران ورزشی آنلاین / بازی‌های المپیک زمستانی از پانزده رشته ورزشی تشکیل شده؛ ورزش‌هایی که طبیعتا با برف و یخ ارتباط مستقیم دارد اما برخی رشته‌های دیگر هم در بین آنها دیده می‌شود که البته به صورت ادغام با ورزش‌های برفی وارد بازی‌های المپیک زمستانی شده است.

در میان ورزش‌های زمستانی، مشخص است حرف اول را اسکی می‌زند. اصلی‌ترین ورزش برفی که در میان مردم عادی هم بیشترین طرفدار را دارد. اسکی حالا تنها یک ورزش نیست و بخش‌های مختلفش هر کدام رشته‌های ورزشی مختلفی را تشکیل می‌دهند.
در المپیک زمستانی هم شاهد برگزاری رقابت‌های اسکی در بخش‌های آلپاین، صحرانوردی، نمایشی، پرش و سرعت هستیم. یعنی پنج رشته از رشته‌هایی که در المپیک زمستانی مسابقاتش برگزار می‌شود، به زیرمجموعه‌های اسکی اختصاص دارد.
البته اسنوبورد هم ورزشی از خانواده اسکی است که رقابت‌هایش به‌عنوان یک رشته مجزا برگزار می‌شود. در اسنوبورد تنها یک تخته برای اسکی وجود دارد و خبری هم از چوب دستی نیست.
پس از اسکی، اسکیت رشته‌ای است که علاقه‌مندان زیادی در بازی‌های زمستانی دارد. اسکیت‌بازان در المپیک زمستانی در دو بخش نمایشی و سرعت شرکت می‌کنند.
هاکی هم از دیگر رشته‌های مطرح و پرطرفدار در بازی‌های المپیک زمستانی است که در برخی کشورهای قاره اروپا و آمریکا طرفداران بسیار زیادی دارد و البته بیش از هر چیز به درگیری‌های شدیدش معروف است!
دیگر رشته‌های المپیک زمستانی شاید کمتر شناخته شده باشند. رشته‌هایی که ممکن است تنها نامشان را شنیده و شاید به طور اتفاقی تصاویرش را در تلویزیون دیده باشید. برخی رشته‌هایش هم شاید به طور کلی برایتان غریبه باشد که در ادامه توضیح مختصری از هر کدام را می‌آوریم.
بیاتلون یا دوگانه رشته ترکیبی از اسکی صحرانوردی و تیراندازی است و ورزشکاران باید مسیر قابل توجهی را اسکی کنند و همزمان تیرانداز‌های خوبی هم باشند!
بهترین توضیح برای رشته بابسلد سورتمه‌سواری است. بابسلد در دو بخش لژ سواری و اسکلتون برگزار می‌شود. در لژ سواری ورزشکاران به پشت روی سورتمه دراز می‌کشند و در پیست‌های یخی مارپیچ سر می‌خورند. در اسکلتون اما ورزشکاران باید با سورتمه‌ای کوچک سر بخورند که در حالت درازکش روی قفسه سینه‌شان قرار می‌گیرد.
کرلینگ ورزشی است که با هل دادن سنگ‌ها روی صفحات یخی انجام می‌شود. این سنگ‌ها به سمت هدفی متشکل از سه دایره متداخل لغزانده می‌شوند. در این بازی گرده‌ای سنگین  را که «سنگ» خوانده می‌شود، به سوی نقطه هدف که «خانه» خوانده می‌شود، رها می‌کنند. برای اثرگذاری در مسیر سنگ، دو تن از بازیکنان جلو و اطراف سنگی را که در حال حرکت است جارو می‌زنند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر