فوتبال ایران / شناسه خبر: 76822 / تاریخ انتشار : 1396/12/8 16:49
|

در جست‌وجوی عیار حقیقی مامه باباتیام / منجی ذاتی یا جواهر بدلی؟!

چه بسیار خوب‌های اولیه که در ملاحظات اولیه منجی‌های ذاتی‌ نشان داده و کار راه‌انداز بوده‌اند اما در بررسی‌های ثانوی تا حد جواهرهای بدلی تنزل درجه پیدا کرده‌اند.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / برای یافتن عیار حقیقی مامه باباتیام مهاجم تازه استقلال تهران که شنبه دو گل از چهار گل این تیم را در اهواز در دروازه فولاد جای داد و پیش‌تر نیز در معدود بازی‌هایش برای آبی‌ها گلزنی و جلب نظر کرده بود، باید صبر پیشه کرد و او در حال حاضر بین دو نقطه متفاوت سرگردان است و معلوم نیست حلال مشکلات سال‌های اخیر استقلال در امر گلزنی است و یا مرد خوش شانسی که چون در هفته‌های روبه‌راه شدن تدریجی اوضاع آنها آن جلو ایستاده، طبعا چند گلی هم سهم او شده است.

این سنگالی 25 ساله پس از ماه‌ها بررسی وینفرید شفر در اوضاع و احوال مهاجمان خارجی مورد نظر این مربی آلمانی صید شد و به کرات هم عنوان گشت که تعدادی دیگر از بازیکنان مد نظر شفر به خاطر کم‌لطفی برخی اطرافیان و واسطه‌های اطلاعاتی و سایرین پرانده شده‌اند و با رسیدن اطلاعات غلط به آنها قید سفر به تهران را زده‌اند. تیام که آمده، در پیشانی خط حمله تیمی می‌ایستد که پس از گذراندن شروعی فاجعه‌بار در لیگ هفدهم با آمدن سرمربی جدیدش به آرامی قدم در جاده احیا گذاشته و پس از ماه‌ها کلنجار رفتن با کابوس نداشتن مهاجمان گلزن و گلزنی مدافعان و هافبک‌های پیش تاخته‌اش، سرانجام به نقطه‌ای رسیده است که می‌داند اگر توپ‌های مکرری را در عمق با ارتفاع کم یا زیاد به حوالی دروازه رقبا بفرستد کسی هست تا اکثر آنها را درون دروازه بنشاند و آن فرد در روزهای اخیر کسی نبوده است به جز تیام.

آنچه بر سر قربانی آمد
پس از جاری شدن انواع انتقادها و حتی دشنام‌ها به سمت علی قربانی در هفته‌های گذشته و بخصوص پس از آنچه در دیدار برابر سایپا روی داد، به نظر می‌رسید که وی سرانجام مجوز لازم را برای حضوری هر چه بیشتر در پیشانی خط حمله استقلال و یا در پست مهاجم دوم از شفر گرفته باشد و گلزنی‌های او در مسابقات اخیر استقلال نیز خبر از همین مساله می‌داد اما رویکرد فزاینده این مربی مسن اما پر خروش به تیام در دیدارهای چند هفته اخیر آن گمانه‌زنی را نفی و کفه ترازو را به نفع مهاجم آفریقایی سنگین کرده است. تیام مثل بسیاری از فورواردهای صادر شده از قاره سیاه مثل موجودات بی‌استخوانی می‌ماند که بسیار نرم و راحت حرکت می‌کند و کارش را بدون دغدغه انجام می‌دهد و چون بلد است که کجا و چطور در نقطه ارسال توپ یارانش بایستد می‌تواند زننده موفق ضربات آخر برای آنها باشد. شاید سرعت او چشمگیر نباشد اما معمولا در صحنه و در نقطه‌ای که بازی جوشش دارد حاضر است و در زدن ضربات آخر هم خونسردی به خرج می‌دهد و شرایط فیزیکی‌اش هم چیزی نیست که رقبا را از قبل برابر وی پیروز جلوه بدهد. او در نگاه نخست همه چیزی است که استقلال برای گل کردن فرصت‌های متعدد خود می‌خواست و قبل از آمدن وی به آن نایل نشده بود.

100 مسابقه بعدی
اما نگاهی ثانوی و توأم با تعقل و صبر بیشتر به ما می‌گوید برای صدور رای صریح و سریع و صحیح در چنین موردی باید بسیار بیش از اینها شکیبایی داشت و جوهره حقیقی مهاجمان و منجمله «نوک حمله»ها فقط پس از گذشت 100 مسابقه رسمی مشخص می‌شود و چه بسیار خوب‌های اولیه که در ملاحظات اولیه منجی‌های ذاتی‌ نشان داده و کار راه‌انداز بوده‌اند اما در بررسی‌های ثانوی تا حد جواهرهای بدلی تنزل درجه پیدا کرده‌اند. سوابق کاری و رزومه تیام نیز صرفنظر از گمانه‌زنی و تردیدهای فوق هیچ چیز در بر ندارد که به ما بگوید او قطعا یک مرد کاملا چاره‌ساز است و برعکس آمار و ارقام قبلی او خبر از متوسط بودنش می‌دهد.
 وی با سابقه چند سال بازی در لیگ‌های دسته دوم و سوم ایتالیا و البته حضورهایی کوتاه در لیگ‌های دسته اول یونان و بلژیک کمترین آمار گلزنی متصور را بر جای نهاده و به عنوان مثال در فصل 2014-2013 در معیت تیم «ویه توس لانسیانو» در دسته دوم ایتالیا در 22 مسابقه فقط 3 بار دروازه رقبا را فرو ریخته و پیش از آن برای آوه لینو هم در دسته سوم کالچیو در 26 بازی فقط 4 بار طعم گلزنی را چشیده بود. او در نیم فصل اول 2017-2016 فقط یک بازی برای پائوک سالونیک انجام داد و در نیم فصل دوم همان سال در 15 بازی برای امپولی در «سری C» ایتالیا تنها یک بار گلزنی کرد.

کلیدواژه
باباتیام
captcha
تازه ها
بیشتر