فوتبال ایران / شناسه خبر: 76817 / تاریخ انتشار : 1396/12/6 16:32
|
سرنوشت محتوم مشکی‌پوشان پس از بحران سه ساله

مشکی، رنگ سقوط

بحران مشکی‌پوشان موضوع تازه‌ای نیست و به اندازه حضور این تیم در لیگ برتر سابقه دارد. در این سه فصل ده مربی مختلف روی نیمکت نشسته‌اند و هیچکدام نتوانسته راهی برای خروج از بحران پیدا کند.

ایران ورزشی آنلاین / شکست سنگین مشکی‌پوشان مقابل سپاهان اگر حکم سقوط قطعی این تیم را امضا نکرده باشد، بخت ماندن این تیم در لیگ برتر را به حداقل رساند.

 در فاصله شش بازی تا پایان فصل تیم مشهدی 8 امتیاز تا منطقه نجات فاصله دارد و هرچند بقای این تیم روی کاغذ غیرممکن نیست، ولی با توجه به توانایی و آمادگی این تیم محال به نظر می‌رسد. تیمی که در 24 بازی قبلی تنها دو برد داشته، نیاز به حداقل 4 برد دیگر دارد و این فراتر از توان این تیم به نظر می‌رسد.
رضا عنایتی بعد از دریافت 5 گل از سپاهان برکنار شد و هنوز مشخص نیست در ادامه فصل چه کسی روی نیمکت این تیم می‌نشیند. عنایتی دلیل این شکست سنگین خانگی را کم‌کاری بازیکنانش می‌داند، در حالی که عباسی، مالک باشگاه معتقد است تصمیمات سرمربی عامل این باخت بوده است. با این حال تقلیل مشکلات مشکی‌پوشان به ضعف فنی اشتباه بزرگی است که ایراد بزرگتر را پنهان می‌کند.

عنایتی مقصر نیست
عنایتی در حالی به نیمکت مشکی‌پوشان رسید که سابقه سرمربیگری را نداشت. این تیم فصل را با میثاقیان شروع کرد، ولی در میانه راه سراغ علیرضا مرزبان رفت و در ادامه عنایتی که دستیار این مربی بود هدایت تیم را به عهده گرفت. از شروع فصل مشخص بود که این تیم یکی از نامزدهای سقوط خواهد بود. آنها برای نخستین بار در هفته هشتم در قعر جدول قرار گرفتند و از هفته یازدهم تا امروز نتوانسته‌اند از رتبه شانزدهم جدا شوند.
 عنایتی هرچند مربی کم‌تجربه‌ای است، ولی در اوضاع فعلی تیم کمترین نقش را دارد. در نگاه کلان‌تر باید مشکلات این باشگاه را در میدان مالکیت و مدیریت جست‌وجو کرد. تیمی که کل فصل را با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کرده و دلیل اصلی جدایی مربیان و اعتصاب بازیکنان را باید در همین بی‌پولی و بلاتکلیفی دانست.
مشکی‌پوشان سومین و به احتمال بسیار زیاد آخرین فصل حضورش در لیگ برتر را تجربه می‌کند. این تیم در نخستین فصل توانست 27 امتیاز بگیرد و تنها به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به ملوان در لیگ برتر ماند.
تیم مشهدی فصل گذشته 30 امتیاز گرفت و باز هم تنها یک رتبه با منطقه سقوط فاصله داشت. این بار اما بعید است از نجات لحظه آخر خبری باشد. این تیم تا امروز فقط 15 امتیاز گرفته و حتی نتوانسته عملکرد ضعیف دو فصل قبل را تکرار کند.

بی‌توجهی به مشکلات اساسی
بحران مشکی‌پوشان موضوع تازه‌ای نیست و به اندازه حضور این تیم در لیگ برتر سابقه دارد. در این سه فصل ده مربی مختلف روی نیمکت نشسته‌اند و هیچکدام نتوانسته راهی برای خروج از بحران پیدا کند. تیمی که همیشه با حداقل بودجه بسته شده، کمتر بازیکنی در حد لیگ داشته و همیشه برای تسویه حساب به دردسر افتاده.
مشکلات مالی اما تنها بخشی از داستان پرماجرای این تیم است. مشکی‌پوشان را مدتی که در لیگ حضور داشته با تغییر متوالی مدیریت و نامش می‌شناسیم. تیمی که سال‌ها به نام ابومسلم بازی کرده بود به سیاه‌جامگان تغییر نام داد و در میانه لیگ هفدهم تبدیل به مشکی‌پوشان شد.
‌ای کاش بخشی از این حساسیتی که روی نام این باشگاه وجود دارد نسبت به مدیریت و شرایط مالی‌اش هم وجود داشت تا این تیم می‌توانست در لیگ برتر شرایط بهتری داشته باشد و پا به پای تیم‌های بقیه شهرها بجنگد. مشکی‌پوشان حتی برای بازی در ورزشگاه جدید شهر هم دردسر داشت.

لیگ حرفه‌‌ای با باشگاه‌های آماتور
در شروع لیگ هفدهم مشکی‌پوشان (در آن زمان سیاه‌جامگان) بر اساس پیش‌بینی‌ها یکی از نامزدهای سقوط بود. این پیش‌بینی بیش از آنکه بر اساس وضعیت فنی تیم باشد به مشکلات مالی و مدیریتی تیم مربوط می‌شد. این در مورد تیم‌هایی مثل سپیدرود، نفت و استقلال خوزستان هم صدق می‌کرد، تیم‌هایی که در نقطه صفر لیگ برای عقد قرارداد و پیش‌پرداخت بحران داشتند. گذشت زمان این پیش‌بینی را تایید کرد و با گذشت 24 هفته همه این تیم‌ها برای بقا تلاش می‌کنند.
کیفیت پایین لیگ برتر را باید در تعدد تیم‌هایی مثل مشکی‌پوشان دانست که حداقل‌ها را ندارند و اختلاف سطح تیم‌ها به قدری زیاد است که از حالا تکلیف قهرمانی و تیم‌های سقوط کننده تقریبا مشخص شده‌. مقصر این وضعیت را قبل از همه باید فدراسیون فوتبال دانست که از اختیارات قانونی‌اش برای غربال لیگ برتر استفاده نمی‌کند و با گذشت 17 سال از شروع لیگ حرفه‌ای هنوز باشگاه‌هایی آماتور در این مسابقات حضور دارند.

کلیدواژه
مشکی‌پوشان
captcha
تازه ها
بیشتر